Postupne spinani rele

Zdravim vas,
jelikoz mam s PIC a HW jen pramale zkusenosti obracim se na toto forum.
Mam 8 PC, v pripade vypadku proudu a nasledovne jeho zapnuti mi to samozrejme vyhodi jistic :frowning:
Shanim nejake schema, ktere bude postupne zapinat 6 a vice rele s treba 1s zpozdenim - postupne.
Dekuji za jakekoliv nakopnuti spravnym smerem :slight_smile: (i kdyz to mozna nekdo resi jinak nez pres PIC)

Postavil bych si rozvaděč s osmi zásuvkami a dovnitř namontoval sedm relé na 230V s nastavitelným zpožděním sepnutí. Takže po zapnutí napájení ze sítě bude na první zásuvce napájení ihned na druhé se zpožděním nastavené na prvním relé a tak dále.
A nebo variantu s osmi relé, kdy první sepne třeba až po 20s, druhé o další 2s později atd.
Tím bych eliminoval takové ty jejich pokusy to nahodit, při kterých to zapnou a za 2s to zase vypadne. Je jasné že ta časová relé bys muset asi koupit a že budou něco stát.
Je to jen takový návrh, pokud trváš na realizaci s PIC, vymyslíme něco jiného.

Já mám udělanou zásuvku z USB přes SSR a tím spínám vše ostatní, ať nemusím vypínat monitor atd. Asi by jsi mohl udělat něco podobného. Z kazdého PC zapínat to další přes USB a SSR. Až na tu cenu SSR.

Zase SSR… co je na nich tak zajmavýho? Stačilo by klasický relé na 5V…do USB…

Doporučoval bych ti ty “zpožďovací” relé…

Nechápu proč by neměl jít nahodit jistič :wink: To jako máš 8 kompů v jedné zásuvce, a po zapojení do síťě se všech 8 samo zapne?

SSR proto, že už jsem viděl hodně relátek, co se tvářily jako OK a přitom byly KO. Se SSR nemám už 2 roky žádnej problém. relátek jsem vyměnil za 1 rok 3. A relé má odběr cca 100mA, SSR má odběr 5mA, nepotřebují na spínaní NIC!!

Ve chvíli, kdy do sítě připojíš (pouze připojíš, ne zapneš) spínaný zdroj, tak jím v prvním okamžiku protéká velký proud (nabíjející se kondenzátory, apod.). Připoj takto najednou osm zdrojů (nahoď jistič) a v prvním momentu začne protékat obrovský proud, což zapříčiní, že elektromagnetická spoušť jističe opět jistič vyhodí. Pokud počítačové zdroje jsou staršího data, tak navíc díky indukcím v nich nastane zpětný proudový ráz do sítě, který představuje nebezpečí další elektronice, kterou má johmcall doma.

Svata pravda… :wink:
Casova rele jsou relativne draha a SSR zrovna tak…
MCU je na to sice zbytecne, ale pokud bys po tom touzil, neni problem. Nicmene to lze vyresit i bez nej :wink:
staci par relatek, stejnej pocet 555, par odporu, kondiku a neni co resit. Budes potrebovat jeste napajeci trafo.

8x rele 230V/10A (civka 12V, 220Ohm) (70Kc/kus)
1x trafo 12V/0,5~1A (130Kc)
nejaky to smeti okolo (60Kc)
celkem elektronika 750Kc, ale nepocitam zasuvky a jiny potrebny veci.

Kdyby bylo treba, nejaky zapojeni bych smotnul…

edit: Ty rele by slo taky nahradit triakem a optotriakem (dvojice vyjde do 50Kc)

Aha… přesně to co sem myslel:
A na co sou v těch zdrojích teda ty omezovače prodových špiček? BTW ty varistory/pozistory nebo co to je sou i v těch starých AT zdrojích…

omezovace nejsou odstranovace :wink: ikdyz tu spicku zmensi ze 100A na 20, 8 stroju ti ten jistic bezproblemu shodi… si to vyzkousej - sezen jistic s elekromagnetickou spousti, poves na nej 5 PC a zkus ho nahodit… Napotreti se ti to povede - to se totiz ty kondiky nabijou z predchozich pokusu 8) Jsou taky ovsem pracoviste, kde k jisticum jednoduchej pristup neni, tam je vypadek obzvlas nezadouci…

tak asi takle…
V garáži to vypadá u mě následovně: Většnu věech přístrojů zapojuji do 1 zásuvky, ve které mám vraženou roz 10tku (desetizásuvku). V ní jsou zapojené najednou 3 zdroje (AT, a 2x ATX), pak zdroj od notebooku, ve kterém ten omezovač špiček není (když se to šoupne do zásuvky, hodí to vždycky takový pufnutí :slight_smile: ), a další věci, které když se zapojí na síť tak nemají žádný špičkový odběr (vypnuto). Takže 3 zdroje + 1 menší jističe u nás bez problému vydrží. A aby si nkdo nemyslel, že to zapojuji postupně: Kvůli bezpečnosti všecko vypínám “ze zdi” tak, že prostě vytáhnu ze zásuvky kabel od tej roz10tky, nebo ho tam naopak zapojim. Světlo občas slabě blikne, ale jistič to ještě nikdy nevyhodilo…
A myslim si, ze kdybych tam jeste 2 zdroje pridal, ze se zase nic nestane :wink:
PS: to světlo je na stejnym okruhu jak ta zasuvky ve zdi - je to jako pridavny svetlo nad stolem - zarivka…

Otazka asi neznela “aj vam vyhadzuju zdroje z PC istic?” ale “mne vyhadzuju moje zdroje pri sucasnom zapnuti istic, co s tym?”

Pouzit PIC nie je asi zly napad - malo suciastok, lahka modifikacia spravania sa, ale myslim, ze saci len velmi male casove oneskorenie medzi zopnutim jednotlivych zdrojov a ten napad pouzit na zopnutie rele napajanie z USB je velmi jednoduchy a zaujimavy, Inak so SSR koho poznam ma viac menej zle skusenosti, nie su tak robustne ako normalne priemyselne rele (230V/5A cca 70Sk). Toto je prva skusenost co pocujem, ze je niekto s nimi spokojnejsi ako s relatkami. Ale kludne preco nie aj SSR.
Mozem spomenut rele JS5 ma pri 5V spotrebu 44mA (nie je to 5mA :slight_smile: ) a stoji 26Sk. To by USB mal v pohode ustat. Len rele ma pre SSR nevyhodu v tom, ze na cievku treba dat antiparalelnu diodu, inak spatne indukovane napatie pri vypnuti zdroja moze napajaciu cast USB pekne ponicit. S diodou je to uplne bez problemov. S rele sa zaroven ziska dodatocne oneskorenie rado 10ms. SSR bude asi rychlejsi.

Tie obmedzovace a ochrany v zdrojoch sluzia v prvom rade k tomu, aby bol zdroj co najmenej znicitelny vonkasimi rusivymi vplyvmi, ako je prepatovy impulz. Mozno az novsie zdroje sa staraju o to aby mali obmedzene nabehove prudy. Principialne nie je dovod, montovat do PC komplikovanejsi = drahsi napajaci zdroj, ktory si bude obmedzovat spotrebu. respektive take zdroje byt mozu, tazko ich vsak hladat v low end zariadeniach. Ale ochrany tam su, tie vsak maju chranit zdroj pred “utokom” zvonka.

Martin

Nevidim výhodu v SSR, krom toho, že maji menší odběr. Já bych tam raději dal relé + diodu, za celkovou, určitě daleko nižší cenu.

Kontrolér na tohle je řekl bych zbytečná věc. Stačil by na to takový ten obvod 40xx (nevim typ, s řadou 40xx nedělám), ale interně jakoby obsahuje 7490 a 7442 - takové to “běžící světlo” jak se s tím vyrábí.
Pak stačí jen 555ka, na ní nastavit časový interval spínání, a na výstupy té 40xx dát tranzistory s relé, to aby se relé zaplo, a už nevyplo, se vyřeší poměrně jednoduše.

jj, tenhle IO je lepsi reseni, nez hejno 555… jen 555 by mohly relatka spinat primo, tohle bude potrebovat posilu :wink: (nejaky ULN to zvladne)

Kdyby tě to SSR stálo 12,- jedno, mluvil by jsi jinak. Koupil jsem jich 10 za 120,- před 2 lety na aukci a zůstala mi ještě 2 a ty s určitostí taky použiju.

Neřikej kdyby… stojí to hodně, a to radši za cenu pár mA navíc cívkou, si raději koupim normální relé, nebo tam dám triak (optotriak - ten je lepší)

Ale za 250 ± bych ho taky nekoupil. Ty relátka je asi jediné spolehlivé řešení. A taky asi nejlevnější.

Tohle je známý problém vyskytující se při zapínání elektronických transformatoru včetně ATX zdrojů a elektronických zářivkových předřadníků. Nabíjení kondenzátorů uvnitř zdrojů způsobý vysoký inrush current dosahující až 40A, zvláště pokud dojde k zapnutí v amplitudě.
U počítačových sálů se to řeší jističem s char. C, což je něco jako motorový jistič. Běžne se dávají jističe s char. B.
Řešení se zpožděnými relé je taky možné, ale je trochu neekonomiké. Všechna relé budou trvale přitažena a tudíž budou ze sítě brát cca 1W/relé. Ročni spotřeba není až tak zanedbatelná. Dostupná relé vyrábí ELKO a jsou cenově přejatelná. Montují se do rozváděču na DIN lištu. Musí být dimenzována alespoň na 16A.

Jiný způsob, který jsem použil při spínání 4 100W zdrojů MEANWELL spočívá v předřazení sériového odporu cca 22ohmů před každým zdrojem. Ten omezí inrush current. Když zdoje naběhnou, sepne relé, které svým kontaktem přemostí předřazený odpor. Odpory musí být výkonově dostatečně dimenzovány, jejich hodnota nesní být příliš vysoká, aby při zkratu na výstupu zdroje ještě mohla reagovat tavná pojistka.

tak tebe jsem nějak nepochopil… nejdřív řikáš že relé jsou neekonomická, a pak doporučuješ nějaká na DIN lištu… :slight_smile:

To s tim odporem je to samý, jako to postupný spínní…
Pokud jsou to zdroje PC ATX (100W asi fakt nee), tak při zkrtu na výstupu se pojistka nepřepálí, klidně to zkus. Zdorj se akorát vypone. Pak ho zas normálně zapneš a už to jede zas :slight_smile: Abacha, většina AT zdrojů není zkratuvzdorná!

Setkal jsem se i s ATX zdroji,. ve kterých jke krom toho teplotně závislého odporu ještě navíc sériový odpor ±5R (konkrétně jsem zahlédl hodnoty 1R, 5R, 6R8)

A myslim si že když má 8 kompů, každej odběr cca 80W, tak těch 10W co půjde. max do všech relé je již vccelkem zanedbatelné…

Tak to jsi opravdu nepochopil. V posledním odstavci nepíšu o ATX zdrojích, ty snad nikdy nebyly 100W, ale o zdrojích MEANWELL 24V/100W, teď si hned nevzpomenu na označení. Ty relé jsou napájeny z 24V DC, takže když dojde ke zkratu, relé odpadne a odpory se zařadí. Ztrátový výkon je tak velký, že hrozí jejich zničení nebo požáru, proto ta tavná pojistka. V případě zapnutí jsou ve hře jen 0,2s.

Ten teplotě závislý odpor - varistor je obsažen v každém takovém zdroji a za studena má cca 6 - 10 ohm. Tomu také odpovídá inrush current 40A.
Bez něj by proud dosahoval stovak A a zdroj by se zničil!

Jinak relé, které koupíš v GM za cca 40Kč, jsou jinak konstrovány, než relé do rozváděčů na DIN lištu. Ty musí vydržet i zkratové proudy a jejich kontakty jsou mnohem robusnější a tudíž mají i mnohem větší příkon. Jsou také výrazně dražší, cca 800Kč.

V zásadě exitují 2 řešení. Úprava v rozvodnici tak, že se jednotlivé zásuvky budou spínat postupně, pak není nutný zásah do PC, nebo upravit zdroje tak, aby se omezil inrush current. Nechť si tazatel vybre, co je pro něj nejlepší.

sory, ale nemůžu vědět, co sou zač nějaké zdroje “MEANWELL”. Každý (spíš bych měl mluvit za sebe - jsem asi jediný kdo to nezná zase) toho nezná tolik. Narážku jsem hodil proto, že naposled tu řeč o ATX zdrojích byla, zdroje meanwell problém neřeší, ale to co ty o nich tvrdíš, zřejmě svědčí o jejich kvalitě. :slight_smile:

Ten inrush current by mě zajmal… řeknu zas tátovi ať přinese z práce tektronixe, a proudovou sondou si tu špičku změřim…

Možné řešení by mohlo být i dát tam pomalejší jističe, které hnedka nevylítnou… nebo na každý PC 1 jistič