(Barevné) LCD displeje z mobilních telefonů

Ahoj!
Chtěl bych si někde pořídit nějaké LCD z mobilu, nejlépe barevné. Můžete mi poradit, kde by se daly nějaké tyto displeje sehnat, poměrně levně? Napadlo mě zkusit v Praze nějaký bazary…
Konkrétně bych to chtěl připojit k nějakému AVRku. Jakým způsobem ty které displeje komunikují? (Všiml jsem si že se často používají LCD NOKIA - proč?) - Po SPI? I2C? Nebo něco jiného? DAjí se k těmto displejům sehnat datasheety? Není s dokumentací problém?
Díky všem, kdo pomůžou, protože v tomhle se zrovna moc neorientuju, a chtěl bych se něčemu novému přiučit :slight_smile:
Honza

Opravdu nikdo nic?
Tak dík no :slight_smile:
Už jsem si lecos našel sám. Doufejme, že se mi podaří sehnat LCD nokia 6610 - sehnal jsem si datasheet k řdiči tohoto displej:

parametry:
Komunikace po 9bit SPI
Rozlišení 132*132
4kB barev
3V napájení
a další dorbnosti :slight_smile:
Důležitý je to, že jsem se úspěšně prokousal datasheetem až nakonec, a téměř všechno jsem pochopil. Ovšem zajmá mě, jak tobude v reálu, až se mi to LCD dostane do ruky :smiling_imp:

Já když něco takového potřebuji, tak koupím starý mobil na Aukru a je po starosti. V podstatě to vyjde i mnohem levněji než kupovat samotný displej.

Zdeněk Novotný

Zdeňku, ty si opravdu zlatý! Zrovna je tam 6610 za 1 korunu! :smiley:
Takže asi kupuji :slight_smile: Jen doufám, že ten displej v ní bude mít řadič PHILIPS a ne ten hnusnej EPSON, ke kterýmu neni ani pořádnej datasheet.
Moc dík za nápad.

Ahoj taky řeším připojení displaye z N6610 k PIC ale nevím jak vyřešit 9bit SPI komunikaci. Pic myslím podporuje jen standardní 8bit. Možná by šlo použít EUSART ten umí 9bit ale nejsem si jistej jestli to bude fungovat.Budu rád za každou radu.
Ještě jsem našel pdf kde někdo řeší komunikaci jak s philipsem tak Epson,ale používá ARM.
Nokia%206100%20LCD%20Display%20Driver.pdf (1.38 MB)

Si tu SPI udělej softwarově :smiling_imp:
Nic jinýho ti asi nezbyde. Mě by se to ale taky nelíbilo… S usartem nebo uartem jsem u AVR ještě neexperimentoval. Přecijen s AVR začínám, a dlouho jsem na ně tedka neměl čas :frowning:
Umí mega8 synchronní přenost USARTEM 9 databitů? (pokud to umí pic, tak by se to nějak dalo vyřešit).

umi, “9. bit musi byt zapsan v TXB8 v UCSRB pred zapisem spodnich 8b do UDR”. Otazkou ovsem je, jak je to SPI u disp. nastaveny… U SPI umi avr ruzny nastaveni (vzorkovaci hrana, polarita, ale jen 8bit), ale u USARTu si moc nevyberes…

no, potřebuju klasickou SPI, kdy se signal slave bere náběžnou hranou (aspon doufám), a posílá se 9 bitů. ne 8. ale 9! tot vse

Na serveru MCU.cz jsem našel knihovnu pro AVR takže možná to někomu pomůže škoda že to musím dělat s PIC :frowning:
mcu.cz/news.php?extend.457.15
04-57.zip (400 KB)

Jeste jedna vec - u usartu ridi hodiny ten, kdo vysila, u spi je to vzdy master… mala neprijemnost… nevim totiz, jesli bude mega pri vysilani (kdyz sama ridi hodiny) vzorkovat i RxD…

Podlě mě není nutné aby vůbec příjmal možná jen proto aby získal identifikaci, ale jinak je to celkem zbytečné protože z ram paměti řadiče nelze číst.

ajaj… na to sem nepomyslel :angry:

SPI jsem jeste nekoumal… nejde to normalne po SPI? proste 9 bit?

2 blooby? co vim tak by to jit melo…
Urcite pudou cist stavove registry, a nepochybne i datova pamet. Uz si ale nepamatuju presne ten datasheet.

Obrazová paměť nejde na 99% číst může se jen zapisovat. Neskoumal jste někdo tu knihovnu pro AVR co jsem sem dal. Já se v AVR nevyznám, ale co píšou na webu je komunikace knihovny po SPI řízená částečně hardwarově a částečně softwarově.

Podle mě by to mělo fungovat s klasickou SPI u PIC, protože ten 9bit, je přiznak toho, zdali se čte nebo zapisuje, ale jelikož se do displeje může jen zapisovat, tak s tím asi výrobce počítal. A první je vždy v 0.

Ale třeba se pletu. Ale s kmitočtem SCK 6Mhz máš dost na výběr. Asi bych to zkusil nejdříve z SPI a kdyby to nešlo, pak asi softwarově.

Nutne ten příznak ale potřebuju měnit…
Jeto jako registerselect. výběr Instrukce/příkaz.

První se vysílá ten D/C bit, a pak od MSB (b7) do LSB (b0) zbytek bitu.

displej sice pro čtení přímo neni, ale i to čtení přijde vhod. přecejen něco se z něj vyčíst dá.

Jasně a srozumitelně to výrobce píše v datasheetu.

A z komunikace je také vidět, že 0 bit, nebo 8 bit, je čten jako 0, i když pošleš 1. Ale jak tak přemýšlím, asi to bude chtít stejně pro správnou funkci 9 x SCK.

honza3: nechápu tě. Z displeje se dá číst status, a ID. V čem je problém?
To s tim 8 a 0 bitem že je čtený jako 0 nechápu.

Vždy se musí odeslat 9 bitů, všechny mají nějaký význam.
D/C určuje instrukce/data, zbylých 8 bitů je byte dat, nebo bytová instrukce.

Jo, máš pravdu. Špatně jsem si “vyložil” datasheet. Z toho plyne, že SPI u PIC je nepoužitelné. Akorát to v datasheetu mohli lépe označit, že jde o data/instrukce.

avr 9bit spi neumi… ale jesli z toho disp. neni potreba/nelze nic cist, mel by ten usart v 9bit rezimu stacit, mimochodem ma taky moznost zmeny, cetl jsem to odpoledne, ale uz si nepamatuju, jesli to byla zmena polarity, nebo hodin… to si kdyztak dostuduj :smiley: