DS1302 - problém se zálohováním

Dobrý den, mám problém se zálohováním DS1302. Jde o to, že pokud na chvíli odpojím hlavní napájení RTC a nechám DS1302 “viset” jen na záložní baterce (stačí malá chvilka), pak po obnovení hlavního napájení je obsah všech registrů RTC v pořádku, s výjimkou registru sekund, který se zcela náhodně “rozjede” (pokaždé jinak). Baterie je nová (akumulátor 3,6V), napětí je v pořádku. Setkal jste se někdo u tohoto obvodu s něčím takovým?
Díky. Vl. Vlček

Já jsem s tímhle švábem stavěl hodiny už 3x a pokaždé jsem měl problém s krystalem. Nejde ani spíš tak o typ, ale o připojení. Musí být co nejblíž k vývodům. V nepájivém poli jsem ho už pak “píchal” do stejných dírek jako byl IO. A v plošnáku už to dělám taky. A taky záleží na programové obsluze. Používám tento program a jede na 100%. Dej si bacha na registry

Dík, ale nemyslím si, že bych měl problém s krystalem. Pokud to mám na hlavním napájení, vše jede, jak má. Jakmile hlavní napájení na VCC2 odpojím a nechám to chvíli na baterce (VCC1), a vzápětí napětí na VCC2 obnovím, registr sekund je mimo. Je to náhodné - pokaždé jinak. Skoro mi to připadá, jakoby v okamžiku, kdy odpojím napájení, anebo naopak, když jej obnovuji, došlo z nějakého důvodu k přepsání registru sekund. Je to možné? Vlasťa.

A co máš na napájení na stejné větvi jako DS1302? Já si dávam diodu k DS1302, aby byl napájen z baterie jen on a nic jiného. On totiž při odpojení VCC přepne baterii na VCC. Třeba to ta baterka neutáhne a klesne napětí, při které dojde k přepisu registru, u tebe vteřin.

Ne ne, DS1302 má zálohování vyřešeno tak, že pro záložní baterku má vyhražen samostatný pin, přes který ji i nabíjí (při zapnutém hlavním Ucc). K tomuto pinu je tedy připojena jen samotná baterka, nic jiného. Samotný RTC má v režimu zálohy odběr asi 1uA. V tomto bohužel nebude :slight_smile:. Ptal jsem se na to i kamaráda, který s tímto obvodem dělal a ten tvrdí, že tento problém neměl. Tak nevím …
Vl.

Asi jsi mi nerozuměl. VCC2 je napajení, VCC1 je nabíjení. DS1302 při ztrátě na VCC2 připojí VCC1 na VCC2, takže je napájeno vše, co je společné pro VCC. Dej sem třeba schéma. Pokud není tajné. :smiley:

No, ja tě sice asi chápu, ale jsi si jistý, že to tak opravdu je? Kdyby se při odpojení VCC2 propojilo VCC1 s VCC2, tak by na obou pinech muselo být stejné napětí - v tomto případě napětí baterie, nebo se mýlím? Neznám vnitřní zapojení DS1302, jediné, co je v datasheetu, je schema nabíjecího obvodu, ale to s tím snad nesouvisí? Ale přesto jsem pro jistotu odpojil VCC2 (pin 8 a změřil jsem napětí na VCC1 (pin1).Na VCC2 bylo napětí baterie (3,6V) a na VCC1 jsem v tu chvíli naměřil cca 0,5V, což mi říká, že ty napájení propojené nejsou. Nebo se mýlím? Schéma jsem chtěl poslat přílohou, ale nedaří se mi je připojit, pořád mi to hlásí, že je příliš velké, i když už mám rozměr 800x600 pix. Tak nevím, co se tady děje … :slight_smile:. Vl.

Nejsou uplně zktratované, ale napětí z baterie jde na VCC2. Ja jsem si taky myslel, že jde jen o zálohu DS1302, ale není to pravda. Zmenši ty obrazky 480x240

Ještě dodatek: napadlo mne změřit proud, tekoucí z baterie do pinu 8 (VCC1) DS1302 při odpojeném VCC2. Můj měřák to nebyl schopen změřit, což znamená, že tam teče méně než 10uA. Řekl bych, že v tom to opravdu není Vl.

Mám to takhle a nemám s tím žadné problémy. Datové vývody jdou do procesoru.
DC1302.JPG

Bohužel, nejde to. Rozlišení mám 150x150, formát jpg. Vl.

OK, zkusím to tak zapojit a dám vědět. Na ten blokovací kondenzátor jsem taky tak trochu zapomněl :slight_smile:. Jak jsi tam dostal ten zatracený obrázek??? Vl.

Při psaní příspěvku klikneš na připojit soubor a pak procházet. A JPG je samozřejmostí.

No, tak přesně tohle na Valašsku nefunguje … :slight_smile:). Vl.
Ale k RTC: Přidal jsem diodu a kondenzátor, bohužel výsledek stejný. Vl.

Jakej máš procesor a program? A pokud to máš na nepájivém poli, píchni krystal přímo k IO

Procesor mám PIC18F452 a rutiny pro DS1302 mám stažené z tohoto fóra. Krystal mám těsně u pouzdra (2,5mm). Ale opravdu si myslíš, že to může být krystalem? Znovu připomínám, že se to stává při přechodu na záložní napájení nebo naopak! Myslíš, že v tu chvíli může oscilátor ma chviličku vysadit? Vl.

Teď jsem sundal hodiny a zkoušel jsem , co to udělá. Když zkratuju krystal, hodiny se zastavý, ale nevynulují. Když zkratuju krystal a vypnu napájení, jako že jede na baterii, hodiny se zastavý, ale nevynulují. Ani vteřiny. Já jsem měl problémy jen s krystalem, jiné jsem neměl. Doufám, že když jsem zkratoval krystal tak je to stejný, jako když tam není. Pájet se mi ho nechce. Jak máš udělaný registry. Na zapis a čtení jich musí být 7 rezevovaných za sebou.

Registry mám v pořádku, je jich správný počet - vyčítám to v režimu BURST. Ale já nemám problém s registry. Dokud to má napájení ze zdroje, vše funguje jak má. Jen když to na chvilku nechám na baterce, tak se ty mizerné sekundy rozjedou. No nic, díky za rady a podněty, teď to nechám přes víkend odpočinout a pak se ozvu, pokud na něco přijdu. Vlasťa.

Ahoj, tak jsem to nechal běžet na baterce přes víkend a dnes jsem zjistil, že se mi hodiny zpozdily za ty necelé tři dny asi o dvě sekundy, což se mi zdá i dost. Slyšel jsem, že se to dá trošku zkorigovat malou kapacitou, připojenou ke krystalu, ale nevím, jestli se takto dá kmitočet i zvýšit a taky nevím, jak ten kondenzátor zapojit. Můžeš mi prosím poradit? Ale zatím to mám nabastlené na kontaktním poli, možná bude lepší počkat, až to budu mít na definitivním plošném spoji, ten to může asi taky trošku ovlivnit? S tím nulováním sekund jsem ještě nic nedělal, nebylo kdy a taky si to asi nechám trošku projít hlavou, jestli nakonec nedělám někde chybu já. Vlasťa.

No, a to bude asi ono. Vyměň krystal.