MPLAB - volné místo v procesoru

Jde zjistit nějakým způsobem obsazení paměti v procesoru v MPLABu při programovaní přes ICD2? Mám totiž program v page 0 a 1 chtěl bych vědět kolik mi zbývá ještě místa, než dojde na page 2.

Možná to nebude 100% co hledáš ale jde to tak udělat: po kompilaci si dej disassembly listing a tam máš napsaný adresy, stačí sject dolu a podívat se na poslední :slight_smile:

Již před lety jsem sháněl program, který by mi graficky ukázal programovou paměť. Představoval jsem si, že by to mohlo vypadat podobně jako např. defragmentace ve Windows XP. Program by načetl HEX soubor a každé slovo by bylo vyobrazeno jako malý čtvereček. Pokud by ve slově bylo 3FFF, tak by čtvereček byl např. zelený (volné místo) a ostatní hodnoty by se vybarvili např. červeně (obsazené místo). Mnohokrát jsem si říkal, že opráším znalosti C++, ale nakonec jsem se k tomu nikdy neodhodlal.

Kdyby se ale někdo odhodlal něco takovéhoto naprogramovat, bylo by to vážně skvělé :smiley:.

Tak opraš znalosti C++ a ukaž co je v tobě. :smiley: :smiley: Hlavně aby bylo poznat page. :smiley: :smiley:

Možná hloupá otázka, k čemu to bude dobré.
Spíš mě zajímá celková velikost neobsazené paměti ne ?

Tebe v Céčku stránky zajímat nemusí, ale mě v ASM jo.

Já taky nevim na co ti sou stránky dobrý…
Ani nevim na co se daj používat…

Stránku, myslím PAGE 0 až 3. Do jedné page se vleze 8 x 256 slov . Překladač C se o to stará sám, ale v ASM si podstránky musíš hlídat sám. (Doufám, že jsem to napsal dobře :smiley:) Hlavně když skáčeš pomocí PCL

aha… stjně sem nepochopil na co sou dobrý ty stránky :smiling_imp:
a PCL je co? Nějaká instrukce vod piců? Nevzpomínám si že by nějakou takovou AVRka nebo x51čky měly…

Přečti si 16F877 kapitolu 2.3, str.28

Přesně tak. Na konec jedné stránky vložíš tabulku, na začátek několik podprogramů. Jinde zase vložíš něco jiného a další tabulku a nakonec nevíš, kde a kolik volného místa zbývá.

V tom su x51 a AVR “horsie”. Nemaju a nikdy nemali stranky :slight_smile:
To bol v Microchipe velky majster co sa utal. Aj preto som od PIC po 2 rokoch usiel.

Stranky? No hroza. A este k tomu dvojstupnovy stack a strasne malo RAM. A ak sa vracia so burrutiny v druhej stranke, este si pamata z akej stranky som ju volal.
A este je to aj hrozne pomale. A ak chce clovek urobit nejaku serioznu “operaciu”, musi pouzit mnoho instrukcii z toho maleho instrukcneho suboru, ktory je este dokonca zvratene proklamovany ako “vyhoda” na ucenie sa. A potom je to cele este pomalsie. Tak treba pouzit vysoku frekvenciu a zase rastie spotreba.
Dlho som nerozumel, preco dnes - ak niekto zacina (pre starych bardov je vela dovodov preco pokracovat), zacina s 16F-kovym radom.
Ale minule som videl film o sado-maso, tak uz tomu trochu rozumiem :slight_smile:

Berte prosim moj prispevok s humorom, sam som si na 16F-kach odkrutil mnoho kilohodin tak nepatrim medzi tych co “nepoznaju a kritizuju”.

Prajem pekny vikend.

Martin

OT: Taky mám nemálo argumentů, proč jsem s PICy nezačal:
Drahé součástky
Datasheety nepřehledné, tuhle jsem něco o PICech lovil, a ani jjsem tam nenašel který pin je co za vývod.
SLožitost programování
a pak další drobnosti, třeba jsem tedka přidal další - ty “ošklivé” stránky…

berte to jako můlj osobní názor, neřikám že PICy takové opravdu jsou.

Když víš kam a jak skočit pomocí PCL, je to vcelku dobré, ale na druhou stranu si celé strankování mohl microchip strčit někam. Kdyby to tam nebylo, o 80% by se lepé psalo v ASM.

Taky mám výhrady k AVR či jak se to jmenuje. Četl jsem tady ty diskuze na téma AVR a ještě že jsem se k vám nepřidal.

A tohle není rýpání, nechci rozpotat další bouřlivou diskuzi jak a co a kde a hlavně proč. :smiley: :smiley: :smiley:

To je moje vina, kdybych se tak hloupě neptal, tohle vlákno mohlo v klidu dál spát.

Dobre, ze si sa pytal. Ak nieco nevies na to diskusia je.
A nemaj iluzie, ze s inymi procakmi nebudes riesit zase ine “neduhy”.
Robim s AVR a obcas si tiez dobre zanadavam. :slight_smile:
Zmenit platormu ktoru doverne poznas je velmi velmi tazke, prave preto ze budes musiet investovat mnoho hodin casu, aby si zase vychytal muchy niecomu inemu. Ono so vsetkymi tymi roznymi nedokonalostami roznych procakov sa da zit, lebo v zasade sa vzdy daju nejako obist, alebo osetrit. Len kym na to prides, ze prave toto treba obchadzat, to je ta tortura.

Myslim, ze preto je este kopec ludi pri x51 a preto sa zase ja uz dva roky odhodlavam zacat s ARM7 a vzdy si najdem cesticku ako ulohu spravit na ATmega, lebo tu ako tak poznam. A ty si prave spravil krocik k lepsiemu poznaniu architektury PIC, tak vela stastia.

Martin

Ty stranky jsou u vsech picu stejny? je jich tam jen vic, kdyz ma vic pameti? Mozna bych mohl neco zkusit smotnout (prave jsem dopsal tridu pro praci s intel HEX formatem), ale bylo by to v C#… takze by samo bylo potreba mit ve stroji .NET 2.0 nebo vyssi…

OT: lidičky, děte s tim NET 2.0 do ***… Štve mě že tuhletu hovadinu používá spousta programátoů, spousta užitečných aplikací je takto naprogramována, a ještě větší skupině lidí tyhle aplikace NEJDOU, a mě to pěkně ŠTVE. Tim neminim nic proti tobě, ale proti tomu HNUSU s odpuštěnim…
sry :slight_smile:

Já mám tuším .NET 3.0, ale to snad neva? někam to dej, pochlub se, co jsi stvořil.

v3.0 nevadi
Jenze potrebuju nejaky info o tom strankovani, jinak tezko neco vytvorim :wink: aspon nejakej link na organizaci pameti v picech by se hodil, hledat se mi to nechce :wink:

to Jan16: to mas smulu :wink: bude se to totiz pouzivat cim dal vic… holt dneska je rychlost tvorby programu nejdulezitejsi parametr :slight_smile: Jeste jsem nepotkal osobu, ktery by dotnet nejel… Navic to beha i pod linuxem ve VINE… :wink: .NET je jen interpreter mezijazyka, do kteryho se dneska prekladaji programy z C#, VB… Je to obdoba Javy. Programy jsou relativne bezpecny (napriklad bez povoleni unsafe kodu to nema pointery, dobrej system vyjimek, program je casto po vyskytu neosetreny vyjimky schopnej pracovat dal).
btw: pokud ma nekdo grafiku ATI, tak CCC jede prave na .NETu 2.0