Programovanie PIC 16F873A

Dobrý den. Mám problém s programovaním obvodov PIC16F873A. Doteraz som používal 16F84, programátor IC PROG, TAIT hardvér, ICSP programovanie po piatich vodičoch. Všetko v pohode. Keď k tomu pripojim 16F873A tak ju nevie ani prečítať. Pripojil som ho rovnako ako 16F84 (samozrejme iné číslo pinu, ale rovnako označené). Prosím, vie mi niekto poradiť v čom som spravil chybu? Ďakujem.

Čím to programuješ? Jak jsi to přesně připojil? Místo ICprogu zkusWinPic.

Mám doma, pred pár rokmi zbastlený programátor, elektricku schemu už asi nenajdem, ale je to celkom jednoduche zapojenie. Pripojeny na paralelny port LPT, určeny na programovanie 16f84. Výstup je 5 vodičov - napájanie 5V, zem, programovacie napätie VPP, hodiny a dáta. Na káblik som pripojil päticu s piatimi pinami na vloženie PIC - VDD, VSS, MCLR, RB6, RB7. Predpokladám totiž (možno mylne), že hardvér je úplne rovnaký ako pre 16F84 a nejaké rozdiely v programovaní by mal riešiť softvér. ICPROG vie programovať 16F873A, tak som myslel že to bude OK. WinPic som neskúšal, lebo to by som musel asi spraviť nový programátor. Teraz ma napadlo, že keď som meral VPP na programátore tak tam bolo 12.7 V - pre 16F84 to určite stačí, ale možno pre 16F873A nie. Skúsim to nejako zvýšiť, inak ma už nenapadá nič.

WinPic umí TAIT a umožnuje si nastavení co kam je připojené a je česky.

Zkus mezi pin RB3 a GND připojit rezistor 10k.

To je tuším na LVP.

Ano, ale pokud se nepoužije, měl by být takto ošetřen.

A není to tak, že připojením RB3 na GND přes odpor se aktivuje LVP.

Já jsem to nikdy nepotřeboval, ale teď jsem si to přečetl a máš pravdu. Ale ještě jsem neviděl programátor, kterej by měl odpor 10k na RB3, ani ICD2 to nemá a taky to programuje. :smiley:

Je možné že se dá programovat i bez něj, ale já ho osazuji už automaticky do každé aplikace kterou stvořím.

Tak nepomohlo ani zvýšenie VPP na 13.5V.
Myslim, že podmienky pre ICSP sú splnené, lebo obvod je pripojený iba na tych 5 pinoch (nie je zapojený v obvode).
Skúsil som pre istotu aj pripojiť RB3 na zem cez 10K odpor - nepomohlo.
Pre honza3 - prosím ťa,ako sa dostanem k nastaveniam - čo kde pripojiť vo WinPic? nenašiel som to tam. Je tam možnosť aj invertovať signály?

Ano je ta možnost a pokud víš, co kam je připojené, tak by jsi to sprovoznit měl.

Nastaveni → hardware → a jseš tam :smiley:
winpiccestina.JPG
Nastaveni.JPG

Tak som si našiel chvíľu času aj elektrickú schému svojho programátora. Vyskúšal som teda WinPic, ale nefuguje to. Podarilo sa mi ale nájsť jeden PIC16F873 (bez A) a ten nemá problém. Naprogramuje ho WinPic aj IC Prog. Ešte som zistil, že obidva tieto softy vedia naprogramovať v PIC16F873A pamäť EEprom aj konfiguračné bity, ale nevedia naprogramovať flešku. Predpokladám, že A-čkova verzia PIC používa iný algoritmus zápisu do pamäte FLASH ako verzia bez A-čka a WinPic ani IC Prog to nevedia. Zaujímalo by ma, či už niekto s týmito programátormi programoval 16F873A. A preto, že mám možnosť ( vo firme ) programovať aj profi programátorom ELNEC, tak sa s tým už asi nebudem zaoberať. Ďakujem za pomoc.