Zapojení At89s52

Mohl by mi někdo dát odkaz na stránku, kde se nachází katalogové zapojení At 89s52? Potřebuji zapojení s minimem součástek. Děkuji. Jinak váš web cením jako jeden z nejlepších, protože se zde dozvím i to, co zkušenější “borci” považují za triviální. Ještě jednou dík.

zapojeni je stejne u vsech x51… potrebujes jen kondik mezi reset a Vcc (staci 1uF, ani neni potreba pull-down, je integrovanej asi 50k) a potom krystal na vyvody XTAL s 2x22-33pF kondikama na zem, jeden 100nF kondik mezi napajeni a zem co nejbliz procesoru. to je vse.
Dal uz jen neco, s cim budes pracovat - nejaka ta dioda, tlacitko…

Primo v datasheetu 89s52 to sice neni, ale treba u 89c2051 (str.4) uz jo :wink:
Jen koukam, ze uz doporucujou ty kondiky mensi… hmm… to neres, na nich tolik nezalezi.
akorat se musis u s52 podivat, na kterejch pinech jsou dany vyvody.

89c2051: atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc3390.pdf

Pokud jsi zacatecnik (coz predpokladam), mozna by stalo za uvahu, zda nezacit rovnou s avr :wink: x51 ma sice o neco jednodussi asembler, ale tim asi tak jejich vyhody konci (pokud nebudu resit klony od silabs) :wink:

dík za radu. Ale co s piny 29,30 a 31 EA, ALE a PSEN, ty zůstanou nezapojeny?

jj, ty jsou pro externi pamet, pokud ji nepotrebujes (coz je velice pravdepodobne), tak si jich vsimat nemusis :wink:

Ale kolego, EA (External Access Enable) je vstup a ten nemůže být nikdy nechán jen tak bez povšimnutí v luftě. Musí byt zapojen na log. 1 v případě používanání vnitřní paměti nebo na log. 0 v případě externí paměti programu.

Souhlasím s technikem, EA (pin 31 myslim) musíš připojit na +5V… Jinak to nepojede. Kvůli tomu když jsem začínal s x51 jsem se měsíc pokoušel rozfachat program v kontroléru, než sem na netu vygooooglil na co ten EA pin je. (do datasheetumě tenkrat nenapadlo kouknout, v datasheetu ,e tenkrat zajmalo akorat rozmisteni pinu :wink: )

Ups :blush: mate recht

Chlapi jsem zoufalej, nemužu rozběhnout zkušební desku, kterou jsem si udělal, skládá se jen z patice por integrovany obvod, plošného spoje a svorkovnic ke kterym pak budu pripojovat ruzna zarizeni na konkretni porty, problem je v tom ze jsem zacatecnik, a nevedel jsem ze tam maji byt jeste nejake dals soucastky aby to vubec fungovalo, takze otazka zní co všechno kam mám zapojit aby to běželo? jsem zmateny, nejlepsi by byl asi nakres

Jak můžeš vyrábět zkušební desku, když ani nevíš jak to zapojit? :open_mouth:
Nejlepší zkušební deska je kontaktní pole. To si pamatuj.
Jaký máš mikrokontrolér? 89S52?

Zkušební deska se zklada z patice na integrovaný obvod, tistaku a 40ks svorkovnic pro jednotlivé vývody. Zapojil jsem reproduktor na urcity port na kterem to melo pipat(na vyvojovem kitu to funguje) ale nedelalo to nic, zrejme tam chybi nejake soucastky a tak to nefunguje spravne, potreboval bych vedet co tam vsechno musi byt za soucastky a nejake schema jak to mam zapojit…

jo presne ten at89s52 mam

Vzdyt tu mas vse napsane, staci se jen podivat do datasheetu, kde je ktery pin a pripojit co je treba…
Jesli to nejsi schopen rozchodit, tak nam nakresli/napis, jak to ted mas zapojeny a uvidime.

dobrý, už jsme to vyřešili :slight_smile:
Bude poctivě studovat základy programování 8051. Má odemě doporučenou knížku, a web. UVidíme, zdali se mu bude dařitr více.
BTW řekl jsem mu i co je třeba zapojit.