atmel alternativa k pi16f628?

Aky atmel avr, je porovnatelny s pic16F628? Pouzival som pic 16f84 a 16f628, a chcem prejst na atmel, nejaka alternativa? kludne aj lepsi, len si musim spravit nejaku predstavu ako su zoradene

:arrow_right: administrator: přesunuto z fóra "Elektronika s mikrokontroléry, procesory"

Kdyz koukam na tu vybavu, tomu odpovidaji uC z rady ATtiny
2kB flash
224B RAM
128B EEPROM
16 I/O, komparator, 3x timer, PWM, WDT

pokud ozelis trochu RAM a 1 8bit timer, tak treba tiny2313, jesli potrebujes vsechno, tak tiny461.
Pro nejmensi aplikace jsou tiny 12 a 13 (6 I/O), nad nima je tiny2313, ty dalsi nemaji moc smysl a je lepsi prejit uz na megy…
Uz vybava megy8 je slusna a pri cene asi 35kč nema smysl se zbytecne omezovat :wink:

Rozhodne bych to smeti neresil (pokud nepotrebujes malyho svaba) a zacal minimalne s megou8:
atmel.com/dyn/resources/prod … /2486S.pdf
atmel.com/dyn/products/produ … rt_id=2004
Dalsi uC:
atmel.com/dyn/products/param … on=ASC#791

Diki

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
(zbytečná citace)

Ahoj, kdysi jsem programoval na střední 8051 v asembleru. Ted jsem chtel znovu neco naprogramovat. Ovladani displeje, klavesnice. Takovy domaci alarm. Ucim se ted procesor pic 16F8x, abych se dostal zpět do obrazu (zopakoval základy) :astonished:) Ale ríkám si at neztrácím čas procesorem, ktery vlasně na to co bych to chtěl nepoužiju. Prosim o radu jestli radeji pic nebo atmel. Pokukoval jsem o programatoru presto asix.cz/a6_presto.htm Měl by zvladnout jak pic tak atmel (avr). Diky za rady.

Som si ce “atmelak”, ale o Microchipu viem aspon tolko, ze radom 16Fxxx by som rozhodne nikomu nedoporucoval zacinat a ked, tak co najskor skoncit. Ich vlastnosti su take, ze som po cca 2 rokoch (ine do vtedy neboli a ze to ten Microchip v urcitom casovom obdobi vymakol :slight_smile: ) od nich “usiel” k ATmega8/32/644P.

Na zaklade info na roznych forach som nadobudol dojem, ze ak uz to musi byt Microchip (proti gustu ziaden disputat) tak je lepsie zacat s radom 18Fxxx. Ten aspon nemusi byt tak zufalo pomaly. Viem, ze sa to na zaciatocnikovi nemusi zdat ako rozhodujuce kriterium, ale rychlost procesora vie vela problemov/uloh vyriesit “hrubou silou”. Skratka, ze sa i viac uloh naprogamovanych “za sebou” bezpecne stihne. Tym sa cely program moze vela krat velmi zjednodusit a zprehladnit.

Co sa programovania tyka, s ASM by som ani nezacinal. Ak tak velmi velmi okrajovo. Mnohi so mnou nemusia suhlasit, ale to je pri dnesnych vykonoch 8b procesorov a ich hw moznostiach dost prezitok. Doporucujem sa neorientovat na ziadne pseudojazyky,ktore sa prvoplanovo mozu zdat byt jednoduchsie a dostacujuce pre prvotne ciele zaciatocnika, ale zdanie v tomto pripade klame. Ciele casom (prirodzene) stupaju. Ak uz mas venovat nejaky casopriestor vyuke prog.jazyka a lingvistika nie je zrovna Tvoj konicek, zacni hned z C. Je to univerzalnejsie a praktickejsie. Zhruba do dvoch mesiacoch programovania ocenis mnozstvo kodu dostupneho v C a napisaneho povodne pre uplne iny procesor. Na zaciatku to moze byt dzungla (i pre mna bola, kym som sa v tom vyznal), ale velmi rychlo je ten C jazyk naucitelny a v konecnom dosledku velmi jednoduchy. V zaklade dokopy cca 18 prikazov a vyrazov (kam sa hrabe PIC s jeho 35 instrukciami :slight_smile: ). Urcite sa neuc C na PC, ale hned na jednocipe. Na PC sa riesia uplne ine zakladne ulohy ako otvor subor, vloz do suboru, zavri subor. To je pre blikania ledkou chtiveho nadsenca hrozna nuda. Najdi si nejkau peknu knizku prave pre Tvoj mcu.

Prajem vela zabavy. A hlavne - od 16Fxxx co najrychlejsie a co najdalej :slight_smile: Ak nevies preco, tak si nieco nastuduj o strankovani programovej pamati, o zufalo malej RAM a Flash o malom mnozstve periferii (cest vynimkam) a pomalosti. Porovnaj si vlastnosti (RAM, Flash, periferie, rychlost) a cenu s 18Fxxx a ATmega.

Dik za osvětlení. Jaký 1)programator 2)software bys doporučil(aby uměl případně debugging)? Ideální by bylo kdyby byl soft a programátor kompatibilní at mohu odlaďovat a ihned nahrávat do čipu dle libosti.

V datasheetu jsou jen instrukce. Když to chci psát v tom C, to najdu příkazy kde? předem diky za info. Dival jsem se na ty procaky a nejlevnejsi tam je za 35,- CZK s vlastnostmi, coz na moje ucely staci az nad hlavu! oproti te PIC 16F8x jak jsem psal.

Jakés - takés základy C pro mikrokontrolery jsou na programujte.com/?rubrika=26-prog … 2-serial-c - i když autor se na to asi v půlce vybodnul . Jinak v sekci download jistě něco najdeš.

Pak budeš potřebovat AVR studio + GCC a chceš li debugovat přímo v procesoru tak to už budeš muset trochu víc investovat - nejlevnější je AT Dragon (1600) - ovládáš ho z toho AVR studia.

Ale myslím , že pro začátek by ti stačil i PONYPROG - ten najdeš na Lancos.com včetně schema jednodudécho programátoru.

Navíc ne každý procesor JTAG ICD (in circuit debuging) podporuje.

Koupil bych tedy:

PROG.AT Dragon
gme.cz/cz/index.php?product=752-534

ATmega8-16AU (akorat nevim jaky je rozdil mezi AU a PU)
gme.cz/cz/index.php?product=958-102

Ale nevím jaký krystal koupit. Nebo je vůbec potřeba?

C je programovaci jazyk v ktorom sa programuje velmi vela roznych procesorov. Takze najprv nejaku ucebnicu C-cka. Klasika je Herout (ale to je na PC), vyborna kniha je od Kadleca. Konkretne pre Atmely je vyborny tutorial tu:
mikrocontroller.net/articles … C-Tutorial

nemciny sa neboj. Z obrazkov vsetko rychlo pochopis.

Okrem toho v datasheetoch od Atmelu su priklady pouzitia periferii ako v ASM tak aj v C.

doporucujem, sam ho pouzivam. Nie ze si preprogramujes hned pri prvom pokuse fuses a budes sem potom pisat, ze co teraz :slight_smile:
Na fuses prvy mesiac ani nesiahaj :slight_smile:

Nedoporucujem, za chvilu ho prerasties. AU a PU je rozdiel v puzdre. Ake je ktore puzdro si najdes v prislusnom datasheete.
Kup si ATmega32. S tou vydrzis dost dlho. Ak ti ide o male puzdro, potom zacni aspon s ATmega168. Ale ATmega32 je fakt na dlho konfortna.
Tieto procesory sa fakt oplati kupit v TME (Atmega32-16PU 75Kcs). GME je prilis drahy (Atmega32-16PU 130Kcs).

Na zaciatku vobec nie. Jedine co potrebujes je k procesoru pripojit odpor medzi reset a +5V, pripadne este dalsie pullup odpory medzi +5V a MISO, MOSI a CLK. To je vsetko .
Ak sa na tejto zostave naucis ovladat LEDky (knigh rider je uplnou klasikou :slight_smile: ), vydavat zvuky a hrat cez repracik melodie, potom sa mozes posunut dalej.

Dik za rady, stahl jsem si nejake tutorialy tak budu studovat a zkuset v avr studiu a uvidime jestli stvorim neco funkčního :astonished:) Pokud jo tak se pujde na nákup :slight_smile:

tady mají dragona levnějšího: obchod.hw.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=36789

a ta mega8 navíc nemá JTAG interface takže bys nemohl využít to ICD jak jsem psal výše.

jo a dá se v tom avr studiu jen simulovat? aniž bych měl programátor a procesor?

Dá. Když zakládáš projekt, tak si místo některého z programátorů/debugerů vybereš simulátor.

super :astonished:) Ještěže jste tak ochotni a poradite. Vim ze to je v diskuzich vsude mozne takove otazky, ale nejak nemam silu procitat stovky řádků. diky

Cau, koukal jsem na český návod a je mi tam něco nejasného.
gme.cz/_dokumentace/dokument … -534.1.pdf

Když jsem se podíval na ten programátor, je tam 40 pinů, předpokládám pro zapájení patice pro procesor. A pak je tam jakože konektor pro připojení extreních obvodů.

Chápu to dobře, že po zakoupení musim zapajet patici a pak vsadit procesor a taktéž u 40 pinu pro bastlení, ale tam bych zapajel gme.cz/cz/index.php?product=832-050

Jo a jde tam treba nacpat i atmega8 ?

Diky za info.

NIE, NIE, NIE!

Tie patice tam napajkujes, iba ak si velmi ale VELMI nesikovne nastavis fuses a od toho Ta ochrani iba paralelne programovanie.

Vsetko, co budes normalne robit je prepojenie konektora ISP s doskou na ktorej je ten Tvoj procesor.

Jeden jediny 6 zilovy kablik. Nic nebudes letovat a prekladat z aplikacie do programatora a naspat. Nic take by som Ti v dnesnej dobe neradil.

O ATmega8 sa uz ani nezmienuj :slight_smile:
Hovor prosim o ATmega32. Velmi tazko sa to teraz vysvetluje (aj ATmega8 je velmi dobry procesor) a este tazsie chape zaciatocnikovi , skratka skus dat na skusenosti skusenejsich. :slight_smile:

Uz ked pre nic ine, tak preto, aby si si mohol aplikaciu ladit (debugovat) priamo cez JTAG. To znamena, ze prepojis procesor v Tvojej aplikacii cez 10zilovy kablik s 10 pinovym konektorom na DRAGON-e. Opat, ziadne letovanie a paticovanie na programatore.

oznacenie signalov jednotlivych kolikov je pekne vyznacene priamo na zadnej strane DRAGONa.

Dnes uz nie je normalne, aby si musel procesor vytahovat z aplikacie a vkladat ho do programatora kvoli kazdej zmene programu. Pred takymi 15 rokmi ano, ale dne uz nie.

Tak jsem si pořídil ten AT dragon. Překvapilo mě, že jsem doslat pouze plošák v krabičce. Ale asi bych chtěl moc :astonished:)

Ovladač ve winech funguje OK. Akorat, když se chci v AVR studiu synchronizovat tak mi to píše, že mám provést update. No když to udělám tak mi to napíše neco ve smyslu nelze se zařízením spojit. Kontrolka na programatoru svítí.

Nekde v návodu jsem četl, že by měl mit windows service pack 3, ale nezda se mi, že v tom by byl zadrhel.

Diky za radu.

Nechcel by si moc. To je proste vyrobok Dragon. Plosak v peknej krabicke. Ked si trochu upravis okraj, tak do upravenej medzery pohodlne vlozis USB kabel, plochy kablik pre SPI z druhej strany a krabicku mozes uzavriet. Tak je vsetk chranene :slight_smile:
Druha moznost je pouzivat Presto (nema JTAG, iba STI), vyrobok o nieco drahsi, ale krajsi a pomalsi. No tak si vyber :slight_smile:

Pri prvej instalacii Dragona kombinuj zasuvanie a vysuvanie USB kabla s restartami PC a AVRstudia. :slight_smile:
Klasicka metodologia Windows Ked sa Ti uz Dragon chyti, potom to uz pojde velmi v pohode.

Tak už mam atmega32 + at dragon. Ale když zapojim vodiče pro IS. Všech 6. tak mi avr studio hlasi :

Detecting on ‘USB’…
AVR Dragon found on USB
Getting ISP frequency parameters… FAILED!

Nevite čim to je ?

Bud mas zle zapojeny konektor na ISP (procesor musis napajat samostatne, nie z programatora) alebo mas nastavenu vysoku frekvenciu ISP - to nastavis tam, kde si vyberas i procesor.

Nezabudni na to, ze aj ked mas na prejekte nastaveny nejaky procesor, musis este vybrat spravny procesor i na Dragone. To sa inak tyka i sw simulatora v AVRstudiu.