FAN a PWM

Zdravím všechny

Řeším takový menší problém. Snažím se o laboratorní zdroj řízenej PIC 16F877A a chtěl bych pomocí PWM řídít otáčky ventilátoru, kterej ochlazuje chladič. Jedniná podmínka je, že ventilátor musí zůstat připojen na GND, aby bylo funkční měření otáček. Ale nějak se asi ventilator a PWM z PIC nemají rádi. Kmitočet PWM je 1,22 kHz, když ho změním, vysledek je skoro stejný. Jde o to, že když pustím do tranzistoru kmitočet z PWM, tak se z ventilatoru stane reprák, kterej velice nepříjemně píská. A když už se roztočí, tak stejně píská ale zase nefunguje měření rychlosti, protože někde se vrací impulzy z PWM.

Nevíte někdo co s tím? Nebo osvědčené řizení pomocí PWM? Zkoušel jsem řídit PNP tranzistor, kterej spíná FAN, přímo přes odpor, optočlen, a výsledek je skoro pořád stejný.

Díky za rady. :blush:

Asi ta elektronika v tom ventilátoru nemá ráda PWM.

Stavím si modelářskou nabíječku s 16F887 a pro chlazení jsem použil ventilátor s vlastním řízením otáček, takže při určité teplotě chladiče jen ventilátor zapnu a on sám podle průtoku teplého vzduchu řídí svoje otáčky. Je třídrátový, takže s možností snímání otáček.
Tvůj problém to sice neřeší, ale jen jsem chtěl přispět jinou možností.

Mám tady 3 ventilátory, každej je jinej, myslím výrobce, a dělají to všechny 3. Akorát jeden je ze starého procesoru, takovej malej, průměr 35mm, a ten píská nejmíň, a u něj mi měření otáček sníma i za pískání, u těch velkých ne.

Teď jsem zkoušel zapojení s LM317 a to je divný, ty ventilátory pískají taky. Ještě že nemám osciloskop, ani nechci vidět tu hrůzu, co s 317ky musí jít ven.A v článku píšou že to jde od 1.25V a při tom mě to jde od 5V.

Je divnej den dneska. Asi to půjdu rozpytvat na ethanolovou schůzi. :open_mouth: :blush:

A co zkusit nějaký D/A převodník, anebo elektronický potenciometr. Pak by tam neměly být ty pulzy a bude po pískání.

To mi zase příjde zbytečný, ale přece PWM je požívaná na řízení FANu, tak proč mě to nejde.

Uz kdysi jsem si hrál s 4067 a LM317, jako že budu postupně spínat různé odpory a taky jsem neuspěl, protože 4067 je jen do 5V.

za 317 ty vetraky piskat nesmej, to je linearni regulator, mels ji z obou stran zablokovanou? (100n keramika, pripadne jeste nejakej elyt)

pokud bys to piskani zablokovanim 317 odstranil, muzes dat za ten pwm rizenej tranzistror dolni propusť s vetsim filtracnim elytem (vyrobis jakejsi spinanej zdroj, a vetrak ho nebude videt jako pwm) Na hodnoty nekoukej, ty jsou od oka :smiley:

akorat nevim, jesli pri snizenym napeti bude chodit mereni otacek… me tedy v pc mereni otacek prestane fungovat, kdyz vetrak sleze pod 90% (bezne pracuje mezi 70-80%) ale tam by melo bezet pwm…

Nema ta pwm v PC treba vetsi frekvenci?
filtr.GIF

O problému s měřením vím, ventilátor dává spolehlivé info až tak od 6V, aspoň dle mých pokusů. Což je zhruba tak 1700 ot/min. Ale zase asi zaleží na typu atd, vycházím s těch třech, co tu mám.

A PWM jsem zkoušel, co PIC zvládne při 20Mhz, od 1khz, menší nejde, do 2200 kHz, a je to pořád stejné, dokonce kolem 1800 kHz je to jak piezo, změna střídy je změna tónu :smiley:

317 jsem měl u ní 2x 100n a u IN 470u a OUT 220u. To by snad mělo stačit. Ale stejně nechápu, proč to píská i u ní. Ale už jsem to vytahal z pole, chci to přes tranzistor.

jj, u ty 317 by to melo stacit urcite.
a nepiskaj ikdyz je pripojis natvrdo ke zdroji pripadne do pc?

1800kHz a 2200kHz… 2MHz rozhodne nikdo z nas urcite neslysi 8) tim to asi nebude… co takhle tem vetrakum naji hezky utulny misto v popelnici? :laughing:

180kHz, jsem napsal nulu navíc. :blush: Vyčetl jsem to z knížky, že je to 1,22kHz až 2200kHz při 20Mhz krystalu.

Když ty ventilátory připojím k PC, tak jedou a měří normálně. Nima to nebude. Teď mám v práci dlouhej wekend, ale v po na to vlítnu.

Jinak dík.

Další zvláštní úkaz. Do teď jsem to debugoval přes ICD2. Když program nahraju do PIC, odpojím od ICd2, tak ventilátor přestane pískat, ukazuje to otáčky od cca 1500 ot/min.

Kde je problém?

Je to prostý…

Ventilátory z PC jsem již zkoušel řídit pomocí PWM. Optimální freqence je tak pod pásmo “piezovosti” ventilátoru, tedy tak nízko, aby větrák nepískal, ale “bručel někde nízko”. Nebo zvolit freqenci vysokou, nad slyšitelným pásme, pokud to jde. Já jsem to pwmko realizoval pomocí jednotlivých logických obvodů… bez procesoru… schémátko na to nemám, zapojoval jsem z hlavy… Myslím že s tim pwm a procíkem to nebude problém vyřešit. proč to píská je ti snad jasný ne?
Ale proč to neměří otáčky: jednoduchá odpověď:ventilátor většinou hází 2 nebo 3 (nebo i jinak) impulzů na 1 otáčku. Pokud napětí tomu ventilátoru ale přerušujeme, tak je logiký, že výstupní impulz, který by měl trvat dobu x, trvá sice stejnou dobu, ale je rozdělen na kratší impulzy, protože ventilátoru přerušujeme napájení. Snad jsem to napsal dost pochopitelně… :slight_smile: Řešení by mohlo bý analogový regulátor, tedy jednoduchý DAC z pár odporů, za to pak tranzistor. Pak by to bylo vpoho. Ovšem nedalo by se regulovat v takovém rozsahu… většina větráků se rozjíždí až od tak 6V až 8V. Další řešení by mohlo být klidně nechat to PWM, s tím, že impulzy co lezou po žlutém drátu “rotation” by kontrolér bral v potaz prostě akorát jen tehdy, když by mezi jednotlivými pulzy na žlutém drátě by bylo např. 8 PWM pulzů. (Asi sem to nevysvětlil nejlíp, ale pokud chceš, tak to rozepíšu víc do detajlů). Poslední řešení, je pořídit si větrák, co má 4 dráty. +12V GND ROTATION PWM. Myslim že tak nějak to je. Například jeden takový větrák mi chladí procesor. Ovšem nejsem si jistý, jestli se takovéhle 4dráté ventilátory dají běžně sehnat…
Nic víc už mě nenapadá… snad ti to pomůže… :slight_smile:
Ahoj, Honza

Ten problém jsem vyřešil tak, že musím PIC naprogramovat pomocí ICD2 a ne ICD2 používat jako debugger. Asi se mi hádají GND zdroje a GND PC.

Když jsem dělal regulaci otáček, tak jsem větráky rozjížděl na plné napětí (+12V) a až potom jsem napětí snížil. Větrák se opravdu roztočí až při 6V, ale pokud následně snižuji napětí, tak se točí třeba i při 4V.

Co se týče regulace s LM317 od 5V, 5V je přece úplně v pohodě. Regulovat ventilátor na menší otáčky je přece úplně zbytečné, protože při tak nízkých otáčkách už ventilátor nechladí.

A jaké je konečné řešení? Použil jsi odkazované zapojení s LM317 nebo jsi ho nějak upravil (zvýšení kapacity kondenzátorů, apod.)?

Teď to mám nějak takhle.

Hodnoty odporů ješte dolaborovavám. Ale takhle to jede v celku dobře. Od 0,2 V do plneho napětí na ventilatoru. Akorát mě teda štve, že mi nejde debugging.

Mě šlo spíš o to, že v textu je napsáno, že to jde od 1.2V a s uvedenými hodnotamy součástek to jde až od cca 5.4V. A když už jsem to sesmolil na nepajivém poli, tak jsem to chtěl odzkoušet. Jako možné řešení do budoucna :smiley:

15:42 - Problém s ICD2 jsem vyřešil, stačilo přehodit zástrčky od zdroje a PC. Zapoměl jsem na to, jak jsem minulej týden uklízel, tak jsem všechno pod stolem odpojil a zapoměl jsem na to, jak jsem to původně měl, protože už mi to dělalo kdysi dávno. Sice je to divné, ale je to tak.
LCD.JPG
PWM FAN.JPG

Pěkný LCDčko, akorát by to chtělo zamaskovat ty zbytečné nuly.

Jo to je, proto jsem si ho koupil. 329,-

To tam mám jen ted kvůli orientaci. Já s 5 AD převodníky dělam poprvé, tak mi tam ze začátku skákaly pěkný nesmysly.

Ve finišu to tak nebude. :smiley:

Teď mě ještě napadlo, mám tady nějaké MOSFETy, zkusím něco sesmolit. Pak písnu, jestli jsem uspěl nebo jestli mi v poli zůstaly jen tři nožky bez plastového obalu. :smiley:

nozicky bez obalu ti tam nezustanou, neboj :laughing:
tyhle mely parametry 230V, 15A, 150W :wink:
mosfety.JPG

Abych to pochopil správně, používáš 5 externích převodníků anebo ten jeden co je v PICu a přepínáš vstupy.

Mě kdysi, už nevím přoč, zůstaly nožičky po BUZ71. :blush: Safra, mám doma jen eNka, P nemám.

Přepínám jeden co je v PICu. Měřím napětí IN, OUT, Napětí na B vykonového tranzistoru, proud 2x .

Pokračování zde.