Nokia certifikace

Neví tady náhodou někdo, v čem se dělají programy pro symbian? Koupil jsem si N73 a to je hrůza. Většina programů chce certifikaci. Nebo neví někdo, v čem to ocertifikovat pro dané (moje) IMEI bez nutnosti se připojovat k symbiansigned.com/app/page?, kde certifikace stejně nefunguje?
Díky

Jsem koupil pro synka E50 a vyděsil jsem se, když jsem zjistil, že certifikace je obrovský problém. Zatím nevím jak to řešit.

Ale v něčem “někdo” tu certifikaci poprvé udělat musel. A mě zajímá v čem.

Jak jsem to pochopil já:

  1. Vytvoříš aplikaci a jako registrovaný a platící develooper ji můžeš certifikovat pro vícero mobilů.
  2. Nebo si jako laik vytvoříš aplikaci a můžeš si ji zdarma certifikovat pro svůj mobil.

Čím si ji vytvorím a čím si ji ocertifikuji?

Jankop: Máš nějaký problém s přihlášením? Pokud ano, mohu ti restartovat heslo.

S přihlášením na symbiansigned.com problém nemám, ale jde mi spíš o to, aby se člověk nemusel furt doprošovat nějakých lidí o certifikaci a stejně to k dnešnímu dni nejde. Co jsem četl na forech, ještě před nějakým časem to fungovalo, že když tam člověk poslal soubor *.cer (asi), tak mu poslali zpět podepsaný a mohl jsem si to certifikovat doma 1/2 roku a teď už to nefunguje.
A svoje programy nemám, kupovat programy odmítám za hříšné peníze. Ještě mě tak napadlo, karamád má N70 a snad ještě nikdy to po něm nechtělo certifikaci. To nejde ve firmware nějak vypnout. Někdo by tohle téma měl vyřešit, já to teda s určitostí nebudu, ale s takovou se jim lidi na ty telefony vy… a budou kupovat jiné, kde není certifikace potřeba.
Vyřešil jsem v životě už hodně věcí (elektro), ale s tímhle si fakt nevím rady a docela mě to štve, mám sto chutí N73 prodat a koupit mobil, kde nejsou certifikace potřeba, třeba N70

Předem upozorňuji štouraly, že toto je jen můj názor. :blush: a nikoho o něm nepřesvědčuji.

Certifikaci chápu jako určité stvrzení, že program byl prověřen a že nezpůsobí porušení funkčnosti mobilu. Tím se výrobce chrání před reklamacemi způsobenými amatérsky napsanými programy. Takže trochu pochybuju o tom, že by posíláná programu za účelem certifikace mohlo fungovat. Ale je možne, že se mýlím.

O Nokii jsem měl dobré mínění až do dne, kdy jsem si jednu koupil. Po 2letém provozu jsem natolik změnil názor, že už mi nesmí přes práh.

Nejde o cerifikaci u výrobce mobilu ale o certifikaci producenta Symbianu. A to posílání programu na certifikaci v principu funguje. Myslím, že je to ale spíš bič na legálnost software. Jinak v letošním roce vyvstal problém certifikace v plné síle. Na druhé straně si mohu program koupit, pak se o certifikaci nemusím starat. Nebo ho někde stáhnu certifikovanej nebo cracklej. A javovský programy se necertifikujou.

To není tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá.
Sice mi 95 % programů jede, ale zrovna 2 programy, které bych chtěl tak mi nejdou. A symbiansigned.com/app/page bohužel nejde. A online certifikace neprošla.

Pokud to při pokusu o instalaci píše, že je propadlej certifikát, tak často stačí před instalací posunout datum na mobilu o rok zpět a po instalaci ho vrátit.

O tom posunutí data, to vím, ale jde mi o to , že když to píše chyba certifikátu, kontaktujte dodavatele, tak nevím co s tím.
Akorát mě dovede vytočit, když nejmenované firmy za sms, polatek, atd. certifikují programy. A myslím si, že když to dovedou oni, tak to nějak jít musí. Je jmi jasný, že z něčeho se živit musí, ale donutit lidi, aby se jich prosili o certifikaci, mi připadá směšné. A to ještě, že když jim pošle člověk cracklej program, který píše chyba certifikátu, tak ten program neocertifikují. Legálnost software je dobrá věc, ale kdyby se programy nekrackovaly, neupravovaly, tak by 99% lidí v mobilu nemělo nic.

S tím se dá souhlasit. Ono to před časem fungovalo myslím tak, že ti poslali zdarma certifikát vázaný na IMEI, kterým jsi mohl cerifikovat libovolně pro svůj mobil programy. Teď s tebe udělají certifikační autoritu za poplatek cca 200$.

No tak za 200$ mi můžou p… p… k… z…, č… z… h…!! :blush: :blush: :blush: :blush: 200 x 16 = 3200!!
Kdyby to byly 200,- , že by mi poslali certifikát třeba na rok, a já bych si doma na PC certifikoval sám, tak to bych obětoval, ale 200$. Sice píšou, že v mém okrese je průměrný výdělek 25000 hrubého, což já nemám ani zdaleka, ale 200$ je trochu moc. To si můžou možná dovolit v jiném státě ale já tedy ne.

Ale zpět k problému. Jak to obejít!

Minulou neděli jsem posílal email na symbiansigned.com/, zdali bude v budoucnu možné od nich získat certifikaci, abych si mohl doma pomocí programu certifikovat programy, a bez jejich odpovědi na můj email mi zrušili účet na jejich stránkách, to jsem zjistil teď, tak jsem docela zvědavej, jak to teď všechno dopadne. Totálně maximálně mě nas…! Je aspoň vidět, jakej mají přístup k obyčejným lidem, ale mám takovej pocit, že už od nich soubor .cer(?) asi nikdo neuvidíme. Z toho usuzuji, že buď na to někdo příjde, jak to obejít a nebo Nokia půjde na prodej a budu mít stejný názor na Nokii jako Technik! Na druhou stranu se sice nějak musí bránit proti crackum, podvodům atd, ale tohle řešení mi připadá trochu tvrdé vůči obyčejným lidem. Mám sice telefon na volání a smsky, ale nějakej ten program na zdokonalení některých funkcí v mobilu taky není na škodu a kupovat program, např za 1000,- mi připadá trochu moc.

Tak totouž je fakt síla!!

A když to dovedou oni, tak to přece nějak jít musí.

Koupili si developerskej certifikát za 200$ a kšeftujou s tím. Nevěř tomu, že to hackli.

Netvrdím že to hackli, ale jak to může někdo toto dovolit, aby si někdo koupil “developerskej certifikát” a kšeftoval s ním. Napsal jsem jim email z dotazem, když si u nich koupím ten certifikát za 500,-, na jak dlouho bude platný. Jsem docela zvědavej, co mi napíšou. Jestli mi napíšou.

Původně jsem Vám do toho nechtěl kecat - jsem dlouholetý uživatel Windows Mobile (prošel jsem si postupně úplně všechny verze) a o Symbianu nevím nic. Ale musím říci toto, jakmile jsem se dostal k nějakému novému zařízení s WM, hned jsem se “podíval po světě” a našel jsem si nějakou neoficiálně upravenou verzi systému. A že různé verze systému (nebo i novější systémy) jsou na úplně všechny Windows Mobile (Pocket PC) zařízení. A nikdo za to nikdy nechtěl peníze - programátoři tzv. pečou / vaří ROMky (cock ROM) jenom z lásky ke svým zařízením. Maximálně dají možnost přispět přes PayPal.

Takže takto to je na Windows Mobile PDAčkách a komunikátorech, které jsou podstatně méně rozšířené než Symbianovské Nokie. Neříkejte mi, že na netu není k sehnání nějaký upravený firmware, třeba i s novou verzi Symbienu…

Kdybych o něčem věděl, tak nezakládám tohle téma.

Verze Symbianu pro, konkrétně N73 kterou jsem si koupil před měsícem, vydává pouze Nokia jako výrobce. O upravené verzi Symbianu nevím.

A to, že nějaká firma vydělává na “neštěstí” druhých a chtějí za certifikace peníze ve formě objednávacích balíčku po sms, tak to jsem ještě nezažil. Mám taky PDA a vím o tom svoje, proto mě tohle překvapilo, co se týka Symbianu a jaké budou s certifikacemi problémy.

Tak jsem dostal Email.

Cena certifikátu je 500,- platnost je na 36 měsíců, to vychází na 166,- na rok, což není zase taková hrůza. Pošlou certifikát generovaný přes Publischer ID a budu si moct certifikovat programy sám doma na PC. Ještě s nimi dořeším pár věcí, ale asi na to přistoupím, pokud do té doby někdo nevymyslí něco jiného.

jankop měl pravdu.