Elektronická hrací kostka

:arrow_right: toto téma bylo rozděleno administrátorem a zde pokračuje:

Dobrý večer ;
Tak jsem si postavil programator z elektronika.ezin.cz/view.php…
šel hned po sestaveni . Na internetu jsem našel jednoduchou hrací kostku pandatron.info/elektronika/clane … _nezlob_se.
Procesor pic16f84a jsem naprogramoval a kostku sestavil . Kostka jde dobře
ale nelíbí se mi že brzy zhasínají diody . Stačil by vyměnit kondenzator nebo to znova přeprogramovat. Je to jinak zajimaví jak to pracuje . Dík za radu.

:arrow_right: administrator: přejmenováno administrátorem z "Kostka"

Blahozelam :smiley:

dobry zaciatok

Co tím myslíš Mojmíre, že brzy zhasínají?
Pokud se dobře dívám, tak poslední hodnota zůstane zobrazena, dokud se opět nestiskne tlačítko.

Ahoj Mojmire. Díval jsem se na video, které jsi mi poslal. Co přesně se ti tedy nelíbí? Tam vzniká problém s tím, když tlačítko držíš delší dobu, tak samozřejmě, LED blikají jak divé, jelikož tam chybí časové zpoždění na ošetření zákmitů tlačítka. Přemýšlím, že bych debatu o kostce přesunul jako nové téma, mohlo by to pomoci v hledání některým začínajícím. Řízení jeřábu necháme tedy na jiných a možná by neškodilo, nějakou takovou rubriku otevřít i zvlášť, kde bychom se věnovali právě těm začátkům, jednoduchým programům (kostka, blikání LED apod.) a jejich úpravám podle žádosti přispěvatelů.

Když tlačítko podržím tak mají diody blikat nebo jen svítit ?

Ked drzis stlacene tlacitko, tak diody blikaju tak rychlo, ze to nezbadas, a moze sa ti to javit, ako slabulinky svit lediek…

Díval jsem se na ovladaci program na kostku , dolo by se tam upravit třeba ten delší svit diod nebo to zavisí na kondenzatoru . Po zamíchání diod svítí diody 3 sekundy .Nebo jestli se dá s kostkou nějak jinak experimentovat.
clovece.asm (1.78 KB)

Zkus to ted
clovece.asm (1.84 KB)

Zkusil jsem to pekně to svití je to lapší . Dá se stým ještě něco dělat mám zkusit taky programovat nespalím si tak procesor ?

S tímhle programem toho asi moc nevymyslíš, co by jsi chtěl vymýšlet na hrací kostce? Zkus si něco jiného, třeba LCD
A pokud na vývod procesoru, který je např. v 0 a nepřipojíš na něj na tvrdo +5V, tak by jsi ho spálit němel. Maximálně ti program nepoběží, tak jak má.

Jako LCD kostku a seženu schéma a je s procesorem pic 16f84?

Neměl jsem na mysli zrovna kostku s LCD. :blush:

Tak promiň a co ?

Měl jsem na mysli to, aby jsi se naučil pracovat třeba s LCD

Můžeš třeba doplnit program o to, aby po určité době začal výsledek blikat dokut znovu nezmáčkneš tlačítko. Je to sice blbost, ale když už to máš postavené a funkční, tak proč nezkusit něco navíc, pro ten začátek.

Nechápu to s tým LCD jsem začátečnik můžete být konkretnější.

No že by jsi se naučil ovládat pomocí PIC LCD, třeba 16x2.

Takže k programátoru se zapojí lcd . Mám jen lcd ze starýho digitálniho budíku .

K PIC se připojí LCD a pak se učíš ho ovládat. K programátoru se připoje pouze PIC při programování!!

Koukni třeba sem do sekce Periferie -> LCD moduly, tam je dobrý popis připojení a komunikace s LCD.

Tak to chápu , až si to postavím tak se ozvu jen se chci zeptat co to je na tom obrázku to 4,0 MHZ.
lcd4_sch.gif