Měřidla s ATmega8 - FreqGen, FreqMeter, RCLmeter

Pro účely bastlení jsem si vyvinul pár měřidel, založených na ATmega8 a LCD displejích, kterých mám zásobu. Myslím, že mají zajímavé vlastnosti, mohly by někoho zaujmout. Popisy s návody jsem umístil na své stránky.

RBox - Referenční odporová dekáda 0.1%.
breatharian.eu/hw/rbox/img/RBox1_m.jpg

FreqGen - Frekvenční generátor funkcí s procesorem ATmega8 (1 Hz až 8 MHz).
breatharian.eu/hw/freqgen/img/FreqGen1_m.jpg

FreqMeter - Přesný měřič frekvence s procesorem ATmega8 (1 Hz až 50 MHz, příp. 1 Hz až 100 MHz).
breatharian.eu/hw/freqmeter/img/FreqMeter1_m.jpg

RCLmeter - Měřič odporů (0.1 Ohm - 100 MOhm), kondenzátorů (1 pF - 5 mF), cívek (0.1 uH - 100 mH), ESR, napětí a indikátor zkratů, s automatickou změnou rozsahů.
breatharian.eu/hw/rclmeter/img/RCLmeter1_m.jpg

Moc pekne :slight_smile:

Pre krajší sínus by stačilo za signál umiestniť DP filter 2. alebo 3. rádu.
Predpokladám, že frekvencia PWM je rovnaká bez ohľadu na to, aký kmitočet sa generuje. Potom by filter naladený napríklad na 10x nižšiu frekvenciu ako je frekvencia PWM mohol výrazne pomôcť.

PWM má frekvenci 62,5 kHz, měla by jít filtrem vyššího řádu líp odfiltrovat. Jen tyhle analogové věci neumím moc navrhovat, tak jsem to spíš nechal na jiných.

Horní generovaný kmitočet sinusovky je 15.8 kHz. Při té frekvenci se už ani nedá mluvit o sinusovce, to vychází jen 4 samply na periodu. Tak ani pila už nebude pilou. Vyšší generované frekvence tvarových kmitů jsou spíš stylem “možná se najde nějaké uplatnění, když už to tam je a nic to nestojí”.

Zapojenie a výpočet nájdeš napríklad tu:

cs.wikipedia.org/wiki/Doln%C3%AD_propust

Zlomovú frekvenciu by som Ti doporučil cca 30kHz

Takže napríklad

R = 560R a C = 10nF, bude zlomová frekvecia cca 28kHz

Schéma je filter prvého rádu.
Na zlomovej frekvencii má útlm 3dB a na dvojnásobnej 6dB (1/2). 6dB je dvojnásobok
Na znovu dvojnásobnej frekvencii bude útlm 12dB (1/4)

Ak zapojíš takéto filtre za sebou dva, máš filter druhého rádu a ak tri, tak tretieho rádu.
Takže filter trietieho rádu bude mať na frekvencii 56kHz útlm 18dB, čo je 1/8.

Toto je najjednoduchšie zapojenie filtrov. Existujú kvalitné zapojenia s OZ, no tými Ťa teraz nemá zmysel zaťažovať.

Čím nižšiu nastavíš (napríklad miesto pevého R použiješ trimer) zlomovú frekvenciu , tým viac vyhladený signál budeš mať. Avšak najvyššia užitočná frekvencia už začne byť utlmovaná. Máš osciloskop, to je super, tak si to môžeš pekne namerať. A zverejni tu prosím získané snímky z osciloskopu pri filtrácii.

Ak by Ťa problematika filtrov zaujala, hľadaj odkazy ako čebyševov filter, besselov filter, butterwortov filter, … . Tých tpov je samozrejme omnoho viac, ale aspoň oboznámenie sa s týmito základnými by Ti mohlo spraviť aký taký prehľad.

Samozrejme, tie odpory zvyšujú vnútorný odpor zdoja a preto je (podľa potreby) vhodné na konci toho filtra 1., 2., … alebo vyššieho rádu dať operačný zosilňovač.

Děkuji. Nechtěl jsem zapojení moc komplikovat, tak bych nechtěl přidávat OZ, ztrácelo by to efekt jednoduchosti. Jak velký stupeň filtrace je na zváženou, aby to moc netlumilo a moc nekomplikovalo (i když útlum tu asi moc nevadí). Asi minimálně ten 2. stupeň by to ještě chtělo.

Teoreticky bych to měl umět počítat, mám na to školu (tedy kdybych už všechno zas nezapomněl). :smiley: Ale tyhle analogové věci mi vždy připadaly nudná duchařina, digitál je zábavnější. :slight_smile: