Chladenie zdroja PWM ventilatorom a ATtiny13A

Ahojte, prosim, pozreli by ste mi schemu zapojenia pre chladenie zdroja pomocou PWM ventilatora a ATtiny13A? Teplotu na chladici budem snimat dvomi snimacmi teploty DS18B20 - je to dvoj zdroj KAZ2 a tak kazdy snimac v blizkosti tranzistora. Regulacia je PWM signálom priamo do ventilatora, ktory si ho spracuvava. Pod 30°C je PWM 0, medzi 30-50°C je regulovane PWM 0-255 a nad 50°C je ventilator pusteny naplno. Tieto 3 urovne su signalizovane RGB LED diódou - modra, zelena a cervena (v poradi ako som pisal regulaciu). Vsetko mi funguje, len sa chcem poradit ohladne správneho zapojenia. Potom si uz navrhnem plosak a dam vyleptat.

Je takto zapojenie spravne? Hlavne sa chcem poradit ohladne kondenzatora C1, aky mozem pouzit. Mam k dispozicii rozne, ale tak vybral som na vyber 3: 500uF 35V, 1000uF 15V, alebo 200uF 35V. Myslim si, cim vasci tym lepsi?

Doteraz to fungovalo tak, ze len z malého trafka 230VAC/12VAC, 4 usmer. diody a 22uF 100V kondenzator bol priamo napojeny ventilator bez PWM. Vypinac bol na silovej cassti. No ked uz mam teraz viac skusenosti s CPU, tak to chcem takto prerobit a nech si sam zapina ventilator ako treba. Bude sa sice tocit stale, kedze je PWM, ale ide potichu, tak to nevadi.

Mozno by mi pri vybere pomohol osciloskop, ale nemam. No ak byste mi vedeli nejaky poradit (napr. z aliexpressu) budem vdacny. Ak mate nejaky overeny.
Dakujem za vasu ochotu.
WP_20190504_12_55_45_Pro.jpg

Třeba tady máš odkaz, kde je popis, jak řídit ten 4 pinový ventilátor - PWM.
pavouk.org/hw/fan/fan4wire.html
Pokud chceš řídit klasický 3 nebo 2 vývodový typ, musíš použít tranzistor na jejich buzení. Např. tady:
pavouk.org/hw/fan/regul.html
Co se týká kondenzátorů ve zdroji za diodovým můstkem, jsou to základy elektroniky, které si musíš nastudovat. Ale obecně platí, že napětína sekundáru trafa x 2 je výsledné minimální napětí na kondenzátoru. Např. pro 12V na trafu je lépe mít kondenzátor na 25V.

Dakujem za radu. Ohladne ventilatora, ten ovladat viem a funguje mi vsetko. Potreboval som len poradit, aky kondenzator vybrat. Kedze som nasiel medzi odpozenymi ventilátormi tento PWM (4-pin), riesil som to s nim. Inak by som pouzil pri 2-vodicovom ventilatore polovodicove rele Finder 34.81.7.005.0024, ktore mozem priamo zapojit na PIN CPU a priamo ovladat ventilator.
Co to som hladal na nete, nasiel som aj vypocet kapacity kondenzatora, len neviem urcit napatie zvlnenia. Ale skusal som to simulovat v Proteuse. No za tvoju radu ohlade napatia kondenzatora dakujem. Vedel som, ze by sa mal pouzit s vyssim napatim a preto som si nebol isty tym 15V. Pouzijem teda 500uF 35V. Dakujem.