Nefunguje nastavení portu pro USBasp

Čau, tak jsem tady znova, ale opět s nefunkčním programmerem. Mám nové komponenty v pc, tak jsem si udělal čistý Windows, nainstaloval všechno zpátky, ale tentokrát se to asi nepovedlo tak jak předtím. Mám takový pocit, že předtím se mi u ovladače na USBasp ukazoval přímo jeho port, teď už tam není. No a když píšu argument v Atmel Studiu, abych z něho mohl nahrávat program, Atmel Studio nenajde ten programer na tom portu co tam zadám. Otázka je, jestli to jde zapsat jinak nebo to nějak najít. Dám sem k tomu screeny. USBasp se nachází na Port_#0012.Hub_#0001. To by selským rozumem znamenalo COM12? Asi ne, protože to nefunguje. Další věc co jsem si nevšíml ještě předtím, jestli jsem tam měl ovladač Komunikační port(COM1) a Port tiskárny(LPT1). Tiskárnu mám přes síť, takže nevím a ten komunikační port, když zkusím zadat do toho Atmelu taky nefunguje. Ví někdo co s tím? Děkuji moc…

Jinak ten argument vypadá takhle, nevím jestli je úplně dobře napsaný.

-v -C"C:\Users\xolyc\Documents\AVRdude\avrdude.conf" -p atmega2560 -c wiring -P COM1 -b 115200 -D -U flash:w:$(TargetDir)$(TargetName).hex:i

Pokud se nepletu, tak USBasp není na COM portu a pro AVRDUDE je pro něj parametr -c usbasp.

Teď mi to ale na konci vyhazuje chybu a nepřepíše program co už je na desce nahraný. Poznáš z toho proč?

avrdude.exe: auto set sck period (because given equals null)
avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.01s

avrdude.exe: Device signature = 0x1e9801 (probably m2560)
avrdude.exe: safemode: hfuse reads as D8
avrdude.exe: safemode: efuse reads as FD
avrdude.exe: reading input file “C:\Users\xolyc\Documents\Atmel Studio\7.0\GccApplication7\GccApplication7\Debug\GccApplication7.hex”
avrdude.exe: writing flash (258 bytes):

Writing | ################################################## | 100% 0.29s

avrdude.exe: 258 bytes of flash written
avrdude.exe: verifying flash memory against C:\Users\xolyc\Documents\Atmel Studio\7.0\GccApplication7\GccApplication7\Debug\GccApplication7.hex:
avrdude.exe: load data flash data from input file C:\Users\xolyc\Documents\Atmel Studio\7.0\GccApplication7\GccApplication7\Debug\GccApplication7.hex:
avrdude.exe: input file C:\Users\xolyc\Documents\Atmel Studio\7.0\GccApplication7\GccApplication7\Debug\GccApplication7.hex contains 258 bytes
avrdude.exe: reading on-chip flash data:

Reading | ################################################## | 100% 0.28s

avrdude.exe: verifying …
avrdude.exe: verification error, first mismatch at byte 0x00f6
0x02 != 0x03
avrdude.exe: verification error; content mismatch

avrdude.exe: safemode: hfuse reads as D8
avrdude.exe: safemode: efuse reads as FD
avrdude.exe: safemode: Fuses OK (E:FD, H:D8, L:FF)

avrdude.exe done. Thank you.

Vypadá to, že má nějaký problém s rychlostí procesoru. Na programátoru by měl být switch na Slow CLK. Zkus ho zapnout. Zkusil bych eventuálně zkontrolovat napájení.

Ještě mi podle pojistek nedává úplně smysl nastavení. Procesor podle pojistek startuje do bootloader sekce, což mi nedává smysl, pokud neprogramuješ bootloader. Na druhou stranu při hraniční rychlosti se možná daří procesor více či méně správně přečíst, ale nedaří se mu ho v pořádku naprogramovat. Jinak mě opravdu nic dalšího nenapadá.

Ještě jsem zkusil jinačí parametr… -p atmega2560 -c usbasp -P usb -U flash:w:"$(ProjectDir)Debug$(TargetName).hex":i

A s totím to napíše tohle:

avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.01s

avrdude.exe: Device signature = 0x1e9801 (probably m2560)
avrdude.exe: NOTE: “flash” memory has been specified, an erase cycle will be performed
To disable this feature, specify the -D option.
avrdude.exe: erasing chip
avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude.exe: reading input file “C:\Users\xolyc\Documents\Atmel Studio\7.0\GccApplication7\GccApplication7\Debug\GccApplication7.hex”
avrdude.exe: writing flash (258 bytes):

Writing | ################################################## | 100% 0.29s

avrdude.exe: 258 bytes of flash written
avrdude.exe: verifying flash memory against C:\Users\xolyc\Documents\Atmel Studio\7.0\GccApplication7\GccApplication7\Debug\GccApplication7.hex:
avrdude.exe: load data flash data from input file C:\Users\xolyc\Documents\Atmel Studio\7.0\GccApplication7\GccApplication7\Debug\GccApplication7.hex:
avrdude.exe: input file C:\Users\xolyc\Documents\Atmel Studio\7.0\GccApplication7\GccApplication7\Debug\GccApplication7.hex contains 258 bytes
avrdude.exe: reading on-chip flash data:

Reading | ################################################## | 100% 0.28s

avrdude.exe: verifying …
avrdude.exe: 258 bytes of flash verified

avrdude.exe: safemode: Fuses OK (E:FD, H:D8, L:FF)

avrdude.exe done. Thank you.

Jsou tam nějaké upozornění, ale projde to. Asi jsem to tak měl i předtím, než jsem přeinstaloval ten pc, ale nějak jsem to teď dal špatně dohromady. Nevím jestli k totomu máš nějaké připomínky, zas tak hodně se v tom nevyznám, tak kdyžtak ještě napiš. Jinak díky za ochotu :slight_smile:

Ahoj.

Jak vypadá programování přes AVRDUDE nevím, protože na programování pomocí USBasp používáme eXtremeBurner, takže tady bohužel neporadím.