datasheet

Dá se učit základy elektroniky podle datasheet (katalogový list součástky).Pro začátek nějaka jednoduchá zapojeni a je nějaká kniha nebo obkazy . Děkují

Nie je to uplne staste riesenie.

Aj ked hlavne k niektorym starsim suciastkam (ale stale hojne pouzivanym, napr LM358 atd.) mozes najst bohatu dokumentaciu s doporucenymi zapojeniami priamo v datasheete. Pri novsich suciastkach to nemusi byt pravidlom, lebo tie vznikaju velmi rychlo a doporucene zapojenie v katalogovom liste je skor ilustracne a vysvetlenie hodnot suciastok v “okoli” nemusi byt popise vobec.
Volakedy sa vydavali hrube i 1500 stranove katalogy, kde ku kazdemu OZ bolo niekolko (obcas i desiatok) schem so vzorcami na vypocet hodnot suciastok vratane fotografii osciloskopickych priebehov tvaru signalu. Jeden taky od firmy PMI, ci ST vlastnim (aj ked su z roku 1990, velka cast OZ sa stale vyraba a pouziva) a vela som sa z toho naucil, ale hlavne som uz musel rozumiet, co chcel autor schemy “povedat”. Ak aj boli niekde uvedene vzorce, bolo treba mat zaklady elektrotechniky, aby tomu clovek rozumel a vedel si ich upravit pre svoje potreby. Ziaden katalog nenahradi DOBRU ucebnicu zakladov elektrotechniky. To som spomenul OZ, ale pri sedemsegmentovkach, transiloch, EMI filtroch, tranzistoroch, LED diodach, cievkach, odporoch, relatkach atd. doporucene schemy v datasheetoch asi ani nenajdes - mozno nejake ilustracne.
Ake schemy zapojenia maju byt uvedene napriklad pre 74HC595 alebo pre CD4015? To predsa zavisi od toho, ako si si svoje zapojenie vymyslel - ci budu na vystupoch 595 LED alebo rele, ci su rele 12V alebo 5V, ci ich ovladas cez optocleny, pripadne ake LED pouzijes, ci chces aby svietili viac alebo menej - to je na Tebe, to v katalogu pri 595-ke asi nebude.
Kamarat si s 4015 vymyslel a urobil velmi elegantny kodovy zamok. Par odporov, 4 jazyckove rele a magnet. Taka schema ale v katalogu 4015 jednoducho nebude.

Je to velmi podobne, ako by si v pomyselnom gramatickom katalogu pismenok hladal pri kazdom pismenku “schemu”, ako to pismenko v pisanej reci pouzit. Pri kazdom z nich sa mozes dozvediet, ci je to samohlaska, alebo spoluhlaska, dokonca pri pismenkach za ktorymi sa niekedy pise “y” mozes mat zoznam vybranych slov. Tvorit z takychto informacii cele vety sa mi zda velmi narocne.
Katalog je skratka hlavne pre tych, co v nom vedia citat a danym informaciam rozumeju. Z katalogov sa sice da vela naucit, ale pochybujem ze bez akych takych zakladov elektrotechniky.

Martin