LCD display Siemens (PSA) - možné opravy

Zdravím priaznivcov elektroniky.

Dúfam že som správne vybral kategóriu pre túto tému.
Predpokladám že sú tu členovia ktorí vedia o čom bude slovo.
Frantíci používali približne od roku 99 displeye Sagem a Siemens. Siemensácke trpeli veľmi častými poruchami zobrazovania. Neskôr toto isté (~roku 2003-4) nahradili displeymi Magneti Marelli a Borg ktoré v prvých rokoch tiež trpeli týmto problémom.

A teraz k téme:
Typ displeja Siemens, inak označovaný aj ako EMF-C (Ecran Multifunction C - type C MFD), používaný v P406 II,607 I,206 II,307 I, Citroen Xsara, C5 I. Existujú tri druhy v závislosti na použítí vo vozidle - zelený a oranžový podsvet , respektíve či displey má infra príjmač na ďialkové ovládanie menu, alebo je v káblovom spojení s ovladacim panelom na palubnej doske.

Displey vyzerá takto:
s5.postimg.cc/u7q85phsz/DSC_0611.jpg

a v negatívnom (Obrátenom) režime takto:
s5.postimg.cc/xekrpc9yr/DSC_0612.jpg

Chýbajúce riadky a čiarky sú spôsobené odlepujúcim sa flex káblom z dosky displeya, s tým problém nemám, to opravím.
Problém , ktorý je vidno viac a viac so zvyšujúcou sa teplotou, je tmavnutie displeya (no napríklad tento istý displey v Citroene netrpel tmavnutím, len vynechávajúcimi riadkami) Na fotkách je to len horná časť, no keď auto stojí vonku, a v kabíne je teplota ~40 stupňov, toto tmavnutie je vidno na každej hrane. Čo sa mi podarilo vypátrať je, že táto chyba - aj keď som si najprv aj ja myslel že je to spôsobené LCD panelom samotným - NIE je zapríčinená chybným panelom. Ak sa na vozidlo pripojí originálna diagnostika, a cez tú sa spustí test samotného displeja, je jedno, ako veľmi je displej v danú chvíľu “rozpustený”, napriek tomu sa všetko zobrazuje správne a blednutie nie je v tú chvíľu vidieť (samozrejme čiary zostávajú). Z tohoto mne vyplíva, že chyba bude v IC panela/displeja.
Viem o jednej jedinej osobe, ktorej sa podarilo daný problém opraviť v plnej miere. Samozrejme daný rus sa o svoje tajné zbrane nepodelí, veď by bol sprostý prezradiť to.

Foto dosky:
s5.postimg.cc/i5uubriwz/image.jpg

Jediné, čo o jeho oprave známe je, sú nasledovné detaily:

Otázka znie - nemá niekto nejaký nápad, poprípade skúsenosť, ako by mohol vypadať daný obvod na zamedzenie tmavnutia displeja, plus kde daný obvod napojiť? Za akékoľvek nápady/rady budem viac ako vďačný.

Príjemný deň,
Tomáš :slight_smile:

Zbehol som ešte raz do auta, aby som odfotil ten “jav” že pri teste LCD ide cely panel.
V kabíne je 47stupnov, vtedy to vyzera takto:
s5.postimg.cc/vs9c9hmoj/DSC_0622.jpg

Pri zapnutom teste LCD cez diagnostický nástroj tam čierne fľaky nie sú (vynechané vertikálne a horizontálne čiary sú spôsobené flex káblom):
s5.postimg.cc/5jy7k4aar/DSC_0623.jpg