Proud zdroje obvodem - maximum, proč ne maximum?

Já mám dneska asi blbej den:( vím, jak to asi je, ale pořád mi to halva ne a ne vzít (teda to nad čím přemýšlím:), ne nad tím blbým dnem:) )

Mám dejme tomu spínaný SS napěťový zdroj, 12 V, 5A (hodnoty jsou jedno …). Když + a - spojím, obvodem teče maximální proud a dojde k přetížení zdroje (zkratu) a pravděpodobně zafunguje ochrana (zkrat, přetížení, to je fuk…)

No a teď vezmu ledku s odpovídajícím předřadným rezistorem, který omezí proud třeba na 20 mA a toto sériové zapojení zapojím to místo “zkratu”. Co mne trápí je - chápu, že rezistor mi díky svému odporu omezí tekoucí proud obvodem. Chápu, že ztrátový výkon na rezistoru bude UxI… Ale proč k sakru:) ten zdroj do obvodu za této situace nepustí celý svůj max. proud (co by se pak “spálil” na rezistoru).

Nebo dělám někde chybu? Jasně, Ohmův zákon mi vysvětlí, že teče na R jen takový proud (i na ledce), ale nějak si vnitřně ne a ne zdůvodnit, proč tam prostě neteče těch 5 A. Tedy v případě napěťového zdroje.

Díky.

no, co k tomu ric kdyz si to vsechno oduvodnil ale na konci to nepochopil ?

No porad se s tim nejak nemohu smirit… ze tech 4,980 A se nespali na tom rezistoru…

protoze tam netecou, mas tam 20mA,5A pri 12V bude pri zatezi 2.4 Ω

vím, odůvodnil jsem si to, viz Ohmův zákon, ale hlava mi nebere proč tomu tak je. Když budu mít vodní proud a zúžím trubku, tak mi sice poteče menší objem vody, ale zato:

a) větší rychlostí při stejném tlaku (alespoň doufám, hydromechanika je mi zcela cizí)
nebo
b) bude větší tlak na okolí trubky

Obojí si představuji jako větší spálený výkon… tedy zejména a), béčko spíš jako odolnost R.

Ohmův zákon je zákon. Tzn. že byl původně odvozen experimentálním měřením vztahů mezi napětím, proudem a odporem. Později byl odvozena eletronová teorie. Zde zavedením pojmu elektrického náboje a práce na atomární úrovni vysvětluje ohmův zákon i pro relativně nestandartní podmínky. Věci jako supravodivost prvního a druhého řádu vysvětlují jiné teorie, které kooperují s elektronovou teorií.
Já se to na vejšce učil ve druhém semestru.

"a) větší rychlostí při stejném tlaku (alespoň doufám, hydromechanika je mi zcela cizí)

b) bude větší tlak na okolí trubky"

V okolí trubky bude vyššia rýchlosť, preto voda vyššie dostrekne (napríklad z priškrtenej hadice).

Ale hlavne za jednotku času pretečie menej molekúl vody ako pri otvorenom ventile.

Jednoducho ak by si dal ten odpor na automobilovú batériu, tie elektróny sa nemajú kade všetky naraz vyliať z mínusu do plusu. Oni môžu tiecť len cez ten úzky “otvor” v podobe rezistora. Tlak (napätie) na zdroji napätia sa v žiadnom prípade nezvyšuje. Inak by sa nevolal zdroj napätia.

Napätie by sa zmenou záťaže zvyšovalo pri zdroji prúdu, ale ten ty nemáš.

Ty máš ZDROJ NAPĚTÍ (není to ideální zdroj napětí, proto má limit proudu) a proto platí I=U/R Kdybys měl ZDROJ PROUDU (třeba 5A), tak by na svorkách toho zdroje bylo takové napětí aby tím odporem teklo právě 5A a to U=R*I.

děkuji, vyspal jsem se a už jsem to vstřebal:) jak jsem říkal na začátku, nemám problém se zdůvodněním, jen s přijetím faktu:)