RTC - MCP7940N

Máte někdo zkušenosti s tímto obvodem - konkrétně s bateriovým zálohováním?

Mám skúsenosti s MCP79410.
Zálohovanie baterkou bez problémov.

Zdravím Martine,
problém jsem již vyřešil. Vyčistil jsem si brýle a ejhle, s čipu MCP7940N byl najednou čip MCP7940M a ten má zálohování odpojené.

NO tak to budeš musieť napájať pekne cez dve diodky. Ako pri klasickej PCF8583 :slight_smile:

Ale nebál by som sa toho. Funguje to tiež spoľahlivo.

Jo,jo, to už jsem zkusil. Funguje to, ale baterka se asi trochu rychleji vybije. Ještě se zeptám jakou máš zkušenost s dlouhodobou přesností hodin. Měl jsem osazen DS1307, ale to byly tak 3 minuty týdně. Proto jsem přešel na MCP, ale ještě jsem to týden v provozu neměl.

Presnosť a stabilita prakticky vôbec nezáleží od čipu.

Presnosť a stabilita je daná kryštálom, jeho kapacitou a doplnkovými kapacitami. Tie sú zároveň závislé od teploty. Takže kľudne môže ísť v ejdnom zapojení “lepšie” DS1307 a v inom “lepšie” MCP79410.

Dúfam, že si si pre MCP7941x kúpil Xtal s kapacitou okolo 6-7pF. Pre DS1307 je zas vhodný 12,5pF. Mám skúsenosť, že DS1307 s Xtalom s cca 7pF ide o hodner rýchlejšie. Tuším, že to budú minúty denne. Skrátka, menšia kapacita :slight_smile:

MCP7941x má špeciálny kalibračný register, kde si môžeš hodiny donastaviť podľa konkrétnych podmienok na +/-127ppm.

Zatím jsem vyměnil pouze čip a upravil program takže je tam je 12,5 pF krystal bez přídavných kapacit. Po cca 5 dnech provozu odhaduji odchylku na +10-30 sec, což proti několika minutám je docela slušné. Ale s tou nezávislostí přesnosti a stability na čipu je to spíš toerie. Je sice pravda, že chování oscilátoru určuje především krystal, který by měl být navíc na teplotě téměř nezávislý, ale šedivá je teorie, zelený…
Tu kalibraci jsem jsem zatím nenastudoval a nevyzkoušel.