Krystal 32,768kHz

Dobrý den,
mám problém s krystalem. Používám tento krystal spolu s mikroprocesorem aTmega 165p. Chci ho samozřejmě používat na měření přesného času. Předděličku mám nastavenou na 128, takže by mi měl vyvolávat přerušení po jedné vteřině, což ale nedělá a je to zhruba 1,7 vteřiny. Nějaký nápady, v čem by mohl být problém? Krystal mám relativně blízko od mikropočítače, asi centimetr. Ke krystalu jsou klasicky připojeny kondenzátory 22pF. Tohle zapojení mi na jiné aTmeze normálně fungovalo.

Předem díky za rady.

Změř si frekvenci krystalu osciloskopem. Už se mi párkrát stalo, že byl krystal nějakej vadnej a kmital někde úplně mimo.

Jj, přesně tak… Krystaly trpí na pády a nárazy a tyhle malý obzvlášť, když jsme s tím dělali ve výrobě a byla blbá várka tak byl klidně špatnej třeba i každej pátej :confused: A navíc je třeba je pájet jenom krátce, velké teplo taky nesnáší moc dobře.

Nie som si úpln istý tými kondenzátormi. Skús ich dať skúšobne preč.

Super, díky za rady :slight_smile: Prvně asi zkusím vyměnit ten krystal, protože kondenzátory používám stejné jako na jiné desce kde to šlo :slight_smile: