Ovládání spousty LED

Dobrý večer,
rád bych zreplikoval, nebo nějakým způsobem napodobil tento kousek kapesních hodinek s LED ukazováním času:
youtube.com/watch?v=lex53AY7Fmo

V podstatě potřebuji 60 LED na vteřiny, 60 na minuty, 12 na hodiny, a pár dalších pro různé účely. Už od začátku jsem považoval použití 8bitových posuvných registrů jako samozřejmost s tím, že je prostě spojím za sebe. No to jsem se trochu přepočítal s volným místem. 8 posuvných registrů na vteřiny, dalších 8 na minuty, a v nejhorším by se o pár dalších LEDek starala moje ATMega. Při jejich rozměrech to nemůžu nacpat na desku, ani kdybych ji dělal oboustrannou.

Hledal jsem, a našel například 16bitový posuvný registr určený přímo pro LED MAX6971. Místo by se “trochu” vyřešilo, ale shánět takovýhle potvory by nebylo za malé peníze, a stále si nejsem jist, že bych je tam nacpal všechny.

Odkaz v popisku videa nefunguje, tak nevím, jak to autor řešil. Zkoušel jsem si s ním pohrávat, ale zřejmě už je to smazané.

Proto se se obracím o radu, prosím, co by jste mi doporučili na ovládání takového množství LED? Stále se nabízí možnost matice, ale s tou jsem nikdy nepracoval, tak jsem zatím její výhody nepoznal. Zřejmě by to zabralo o dost méně místa než všechny ty posuvné registry.

Presne tamto sa mi nepodarilo nájsť, ale ako inšpiráciu, ako riadiť LEDky skús pozrieť tu:

instructables.com/id/LED-Pocket-Watch/

Vzhledem k tom, že tam vidím 12 tranzistorů, tak bych tipoval, že to bude multiplex 12x11 LED nebo 2 multiplexy 6x11 LED. Pinů má procesor dostatek. V prvním přípdě pro LEDky potřebuješ 23 pinů, ve druhém 34 pinů. V prvním případě Ti stačí ATmega v TQFP44 (ATmega16/32, ATmega164/324/644), ve druhém ATmega v pouzdřě TQFP64 (ATmega64). Osobně bych spíš volil 2x multiplex 6x11. Bude to jednodušší na DPS a rozhodně lepší pro svítivost LED, kdy budou svítit se střídou 1:5 a ne 1:11. V každém případě se dvoustranné desce nevyhneš.

Mimochodem 16-bitové LED drivery SCT2024 vyjdou u TME cca na 10 Kč/ks.

Nádhera, děkuji moc. Asi nehledám dobře, když jsem na takovéhle věci nenarazil. Děkuji za tipy.

Ahoj, skoro před rokem vyšel v amáru článek o charlieplexingu. Zde je odkaz na wikipedii:
en.wikipedia.org/wiki/Charlieplexing
Třeba jako inspirace…

Jedna důležitá věc : V odkazu od stanleyv na serveru instructables je schéma, které bys mohl klidně použít. Je tam ale jedna věc, kterou [size=150]NESMÍŠ NIKDY[/size] udělat - a to je [size=150]PŘIPOJIT NEPOUŽITÉ PINY PŘÍMO NA GND NEBO VCC !!![/size]. Pokud některé piny nepoužiješ, tak nejjjednodušší cesta, jak ošetřit jejich stav je nechat je nepřipojené, nastavit jako vstupní a aktivovat interní pull-up rezistory.