LED pasky, se spinanim dotykem (ze strany profilu)

Jde napajet led pasek baterii? Mela by byl co nejmensi, nejlepe tuzkova baterie. Chtel bych pouzit led pasek, ktery jsem nedavno zahledl v obchode. Naprosto me uchvatil, protoze se zapinal pouze dotykem. Mám nápad jak ho vyuzit, a chci udelat prototyp. Bohuzel nerozumim skoro vubec elektronice, tak bych chtel sehnat nekoho z Prahy, kdo by do toho sel se mnou. Myslim ze by se jednalo o velmi uzitecnou a hlavne prodejnou vec. Pro vice informaci se kdyztak ozvete na mail s.kudrmann@gmail.com, nebo na cislo 723 416 695
S pozdravem Šimon Kudrmann

Myslím, že máme docela málo informací pro korektní odpověď. Bylo by dobré uvést minimálně následující:

  • Napětí LED pásku (typicky 12 nebo 24V)
  • Příkon LED pásku na metr
  • Délka LED pásku
  • Jak často se bude spínat
  • Na jak dlouhou dobu se bude spínat (očekávaná doba svícení za den)

Například:

LED pásek 12V, 4.8W/m má spotřebu cca 0.4A, délka 1m: na 8 tužkových baterií (1,5V) by mohl pásek svítit max. 3.75h, ale mám pocit že asi od poloviny kapacity by svítil jako bludička. Lepší by to bylo se 4ks lithiových článků 18650/3400mAh. Na tyto články by uvedený LED pásek svítil 8.5h a samozřejmě ke konci by také klesala svítivost. Navíc - muselo by se hlídat min. vybíjecí napětí článků. Pak by se musely dát články nabít (byla by potřeba nabíječka).

Už z těchto přibližných počtů je více méně jasné to, že pokud by to mělo sloužit k trvalešímu svícení je nejekonomičtější použití trvalý napájecí zdroj což se také normálně používá.

Na napájení tužkovou baterií zapomeň. Jak psal Tommi, jeho napětí a spotřeba je na ně moc. Jistá možnost je použít Lion článek řady 18650, který má pracovní napětí 3,7V (4,2V). Pak by jsi mohl zapojit 3 kusy do série, což by dalo 11,1V (12,6V). Tyto články mají vyšší kapacitu než obyčejné baterie. Ale zase vyžadují specializovaný nabíječ, jelikož jsou hodně náchylné na přebíjení vyšším napětím. Možná by šel použít i jen jeden článek a za ním měnič na 12V. Ale nečekej zázraky. Provoz dle délky pásku, odhaduji na cca minuty až desítky minut. A to ten měnič musíš vypínat na vstupu, protože má také vlastní spotřebu. Např.
dexhal.cz/step-up-zvysuje/185-15 … up-11.html
Co se týká dotykového spínače, podívej se třeba tady:
t-led.cz/led-mikro-stmivac-d … u-dotykovy
nebo
t-led.cz/led-stmivac-do-profilu-dotykovy-2
Navíc jsou z Prahy, tak se tam s nimi zkus domluvit. Určitě Ti poradí.
t-led.cz/kontakty

Ještě jednu věc na závěr. Byl jsem po někom měnit cca 5 spínaných zdrojů 230V /12V, které měli ten dotykový spínač nebo PIR spínač. Protože zdroje jedou stále a vypíná se jen těch 12V, tak docela brzy odešli do věčných lovišť - kondenzátory. Doporučuji se vykašlat na tyto fíčury a vypínat přívody do zdrojů normálním vypínačem.

Akumulátory 18650 existují takzv. chráněné a nechráněné anglicky uprotected či protected. U chráněných je navíc elektronika, co hlídá přílišné přebití a i vybití, takže se už nemusí hlídat.