forum.mcontrollers.com - hlavní stránka forum.mcontrollers.com - fórum

.: fórum - hlavní stránka :.
Technology Stronghold by Rudolf Vesely
How to build Microsoft System Center hosted cloud series
FAQFAQ HledatHledat Seznam uživatelůSeznam uživatelů Uživatelské skupinyUživatelské skupiny RegistraceRegistrace
ProfilProfil StatistikaStatistika Soukromé zprávySoukromé zprávy PřihlášeníPřihlášení

STM32F0 USART přes DMA/IT podivné chování příjmu (HAL API)

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> ARM

Longin
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 27 duben 2016, 13:44    Předmět: STM32F0 USART přes DMA/IT podivné chování příjmu (HAL API) Citovat

Implementuju si pro větší projekt modul na práci se sériovou linkou, který poskytuje funkce jako getchar a putchar apod pracující s vlastními kruhovými buffery. Vycházel jsem z dokumentace k STM32 HAL API (která je pěkně na hovno někdy) a examplů z STM32CubeF0 (http://www2.st.com/content/st_com/en/products/embedded-software/mcus-embedded-software/stm32-embedded-software/stm32cube-embedded-software/stm32cubef0.html)

Zkoušel jsem několik kombinací nastavení DMA UARTu(normal nebo circular mode) nebo přes klasické přerušení RX/TX.
Nejspolehlivěji funguje DMA v kruhovým módu...ostatní nějak blbnou (viz dále) a netuším jestli to je vlastnost těch periferií nebo mám prostě něco shnilého v kódu.

Používám nejnovější ST CubeMX pro generování výchozího kódu a nastavení periferií pro toolchain SW4STM32. Kód pak dopisuju a ladím v Embitzu (nástupce Emblocks, projektový soubor se dá z cubemx přepsat ručně nebo vygenerovat utilitou cube2block http://www.arts-union.ru/node/32 ). Zdrojáky (i s examply z STM32CubeF) s projektem pro embitz (emblocks) jsou v příloze.

kód:

int main(void)
{
    /* Reset of all peripherals, Initializes the Flash interface and the Systick. */
    HAL_Init();

/* Configure the system clock */
    SystemClock_Config();

/* Initialize all configured peripherals */
    MX_GPIO_Init();
    MX_DMA_Init();
    MX_USART1_UART_Init();

serial_init();
    uint8_t c;
    char Txbufferlong[]="123456789123456789123456789123456789123456789123456789123456789123456789123456789123456789123456789KONEC\n";
    char Txbuffershort[]="123456789\n";
    while (1)
    {
        //bez ukoncovaciho znaku \0 retezce
        serial_transmit((uint8_t*)Txbufferlong, sizeof(Txbufferlong)/sizeof(Txbufferlong[0]) - 1);
        serial_transmit((uint8_t*)Txbuffershort, sizeof(Txbuffershort)/sizeof(Txbuffershort[0]) - 1); 
        while(serial_getByte(&c))
        {
            serial_transmit(&c,1);
            //HAL_Delay(10);
        }
    }

}

Pokud mám UART RX DMA v kruhovém módu, tak tenhle kód funguje bez problému. V hlavní smyčce dokola posílá dlouhou a krátkou zprávu a mezitím kontroluje pomocí uživatelské funkce int serial_getByte(uint8_t*) jestli v přijímacím kruhovým bufferu jsou nějaký bajty. Zkoušel jsem RX zahlcovat všelijakými blbostma (od krátkých 10B zpráv po 128 B těsně za sebou) a bez problému. Vše kontrolováno logickým analyzýtorem a jednoduše v terminálu na PC.

Pokud ale DMA pro RX nastavím do normal módu, tak mi přeposílání přijatých znaků zpět po čase zamrzne. Hlavní smyčka jede dál (stále odesílám krátké a dlouhé řetězce), ale přijímací část je nějak mrtvá. Zkoušel jsem to debugovat plus používat semihosting na posílání testovacích zpráv a nic jsem nezjistil. Zachytil jsem, že po přijmutí znaků obdobně jako při správcné funkci (DMA circular mode) program skáče do handlerů v tom API.
Zjistil jsem, že pokud přijme krátké zprávy s nějakou prodlevou nebo přidám řádek s HAL_Delay(10) za vysílání, tak to nějak žije - zase zamrzne, pokud přijme několik dlouhých zpráv za sebou...

Když vypnu DMAčko a nechám klasické přerušení (v modulu serial.c je třeba místo API funkcí HAL_UART_Receive/Transmit_DMA používat HAL_UART_Receive/Transmit_IT), tak program opět funguje, ale jenom pokud je odkomentován řádek se zpožděním.

Zkrátka je sice fajn, že mi to zřejmě bez problému pojede pro RX DMAčko v kruhovým módu, ale vadí mi, že pro klasické přerušení se to chová takhle divně. Už nad tím hniju několik hodin a jsem zkrátka v koncích Rolling Eyes .

uart_test.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  uart_test.zip
 Velikost:  1.14 MB
 Staženo:  70 krát

pechyx
Přispěvatel
Přispěvatel

PříspěvekZaslal: 27 duben 2016, 15:30    Předmět: Citovat

ahoj,
nevim co presne tahle funkce dela a jak vypada (nestahoval jsem cely zdroj) serial_transmit(&c,1); ale je ten pointer dobry? Ja jen, ze mozna c by mohlo byt *c a nikoli &c.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

Longin
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 27 duben 2016, 16:32    Předmět: Citovat

tuto funkci jsem si napsal takhle (je napsána v serial.c). Využívá už funkce samotné API

kód:

void serial_transmit(uint8_t *data, uint16_t amount)
{
    HAL_UART_Transmit_DMA(&huart1, (uint8_t*)data,amount);
    while (UartReady != SET)
        ;
    UartReady = RESET;
}

Callback pro dokonečně vysílání vypadá takhle
kód:

void HAL_UART_TxCpltCallback(UART_HandleTypeDef *huart)
{
    UartReady = SET;
}

Radius
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 27 duben 2016, 22:11    Předmět: Citovat

Nezkoumal jsem Tvůj kód. Raději napiš čeho se snažíš dosáhnout. S DMA v M0 i M3 na STM32 jsem už lecos dělal...

Longin
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 27 duben 2016, 22:42    Předmět: Citovat

Snažím se napsat knihovnu/modul pro seriovou komunikaci, která by spolehlivě fungovala pro U(S)ART v DMA módu tak klasickém přes ISR.
Prostě mezivrstva nad API, která poskytuje pohodlnější fce typu putchar, getchar (pokud bylo něco vůbec přijato).
Můj momentální výtvor spolehlivě funguje pro DMAčko v circular mode. Pro ISR blbne, pokud mezi přijatými znaky a jejich okamžitým vysíláním z vyrovnávacího kruhového bufferu není nějaká menší prodleva.

Já nikoho nenutím číst moje zdrojáky (ono to nejduležitější je v serial.c, kde je jenom cca 50 řádků), ale kdo je ochoten mi poradit, tak si to pročíst bude muset. Very Happy

Radius
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 28 duben 2016, 0:50    Předmět: Citovat

Nějak nemůžu najít kde povoluješ IRQ od USART. Vidím povolený IRQ systick a dma. Pokud se normálně hákneš na TXE a RXNE tak při 48MHz systém clock a nějaké rozumné prioritě IRQ na USART nepříjdeš o žádná data a nic se nebude zasekávat.

Longin
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 28 duben 2016, 9:11    Předmět: Citovat

Radius napsal:
Nějak nemůžu najít kde povoluješ IRQ od USART. Vidím povolený IRQ systick a dma. Pokud se normálně hákneš na TXE a RXNE tak při 48MHz systém clock a nějaké rozumné prioritě IRQ na USART nepříjdeš o žádná data a nic se nebude zasekávat.

Ah moje chyba. Tohle je projekt nakonfigurovaný na DMA. Pro IRQ je to třeba překonfigurovat. Prioritu mám o jednu nižší jak od Systick (Systick má největší přednost)

Radius
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 28 duben 2016, 13:34    Předmět: Citovat

Jedna osobní zkušenost: Měl jsem systém kde běželo 2x IRQ od USART (1x9600 + 1x115200) , IRQ systik (1000Hz) , 1xIRQ EXI (10Hz) na cortex m3 na 8MHz. Když jsem měl prioritu na nejrychlejším usartu stejnou nebo menší než systik, tak už jsem občas přišel o data. Systick dávám vždycky s prioritou nejnižší.

Longin
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 28 duben 2016, 15:10    Předmět: Citovat

to bude možná jádro pudla Laughing

Radius
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 28 duben 2016, 22:58    Předmět: Citovat

To možná nebude. Máš 6x výšší systémový hodiny. Pravda, záleží co máš nastrkaný do systicku, ale jinak takovou latenci to nemá abys nestihnul 80us na jeden znak.

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> ARM Časy uváděny v GMT + 2 hodiny

Strana 1 z 1
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.