VF komunikační moduly firmy HOPERF: RFM01 / RFM02

Má někdo praktické zkušenosti s VF komunikačními moduly firmy HOPERF RFM01 / RFM02 případně RFM12B ?

RFM01 příkaz RESET, který mu pošlu po SPI sběrnici provede. Z toho předpokládám že komunikace s uP po SPI sběrnici probíhá. Na ostatní příkazy zdá se nereaguje.

RFM01 - přijímač mám nastavený na příjem kmitočtu 433,92 MHz. Na stejném kmitočtu pracuje (koupené) zvonkové tlačítko (vysílač). Nikde však jím vyslaná data osciloskopem na výstupu SDO nezpozoruju. (Ani iIRQ se neshodí). Poradí někdo co je třeba ještě učinit, či co dělám špatně? Configuration setting command, Frequency setting command až Receiver settings command mám nastavené. Děkuju

Co víš o tom zvonku? Způsobů jak modulovat signál je povícero (a způsobů jak v tom modulovaném signálu šifrovat data taky), jestli je ten zvonek nějaká čína tak pochybuju, že tam používají FSK

Jestli je to z Číny nevím, ale na obalu je EMOS což je podle mě Český výrobce. (Wireless doorchime 433,92 MHz.) Přece pokud to zavysílá na tom kmitočtu tak to musím na přijímači chytit jako sled jedniček a nul a to se mi nedaří. Žádný náznak, že by v éteru na tom kanálu - kmitočtu něco zavysílalo… (Místo iIRQ má být pochopitelně nIRQ). V jednom ale máte pravdu, že to nemusí používat modulaci FSK ale ASK. Pak to asi modul RFM01 vůbec nedetekuje. Díky V tom přijímači zvonku (ne RFM01) je použit int. obvod SYN510R s jakou to pracuje modulací? FSK nebo ASK ?

Opravdu… hledal jsem, našel jsem: SYN 510R Receiver RF IC ASK
Tak děkuju moc.

A i kdyby si měl vysílač se známými parametry, jak víš když Ti na ostatní povely modem neodpovídá, že máš správně nastavenou: příjímací frekvenci , bitovou rychlost , šířku kanálu /zdvih , typ modulace , synchronizační slovo ? Data si z tohodle modemu musíš vyčítat sám, má to FIFO. Čet si datasheet ? Máš správně nastavené SPI ? Kontroloval jsi to osciloskopem/loganem ?

Modem? Co míníte oním modemem? Mám pouze RFM01 a chci na něj zachytit vysílač. Vidím že tudy cesta nevede (se zvonkovým tlačítkem). Budu muset do hry zapojit RFM02 (vysílač). Ten vysílá s FSK modulací.

Modem je právě to RFM (Radio Frequency Modem)

No… nevím zdali zrovna toto není pro věc nepodstatné… Co co znamená…

Rôzne modemy so sofistikovaným interným protokolom jednoducho na vysielače s jednoduchým protokolom (ak vôbec nejaký je) a sboh vie akou moduláciou nemajú vôbec prečo reagovať.
Predstava, že ak to vysiela na tej istej frekvencii je úplne zcestná a mylná.
jednoducho na oboch stranách musí byť rovnorodé zariadenie.

Doporučil bych Ti aby sis pečlivě přečetl katalogový list a začal nejprve s tím aby MCU a MODEM správně komunikovali po SPI a pak můžeš postoupit dál. To je pro věc opravdu podstatné. Zrovna náhodou si tady hraju s něčím podobným - SI4468 - složitější, ale v podstatě to samé, tak vím o čem je řeč.

Je to klasická komunikace po SPI.
CLK hodiny, SDI data dovnitř , SDO data ven, a SS výběr zařízení. Po nulovém nIRQ, by se na SDO mělo objevit přijmuté dato. 15. bit se posílá jako první. Na osciloskopu to vypadá uspokojivě. Až na to, že na SDO nic, nIRQ nic.

Dobře, spi vyloučíme. Tvůj obvod je po resetu nastavenej tak (pokud si to nezměnil), že aby něco příjmul, vyžaduje sync word v kombinaci s určitou kvalitou / sílou signálu. Podmínka síly signálu je nejspíš splněna, sync word určitě ne. A bez toho se nezačne plnit fifo a tudíž Ti to nevyhodí nIRQ. Ostatní parametry jako bit rate, typ modulace, příjímací kmitočet musí taky souhlasit…

Asi si nerozumieme.
To, že MCU s RFM komunikuje cez SPI nemá absolútne nič spoločné s tým, že RFM nemá najmenší dôvod akceptovať rádiové dáta z nekompatibilného zariadenia aj keď toto vysiela na rovnakej frekvencii. Rovnaká frekvencia je len drobnou časťou “úspešného” prenosu.

Takže si skús pomocou dvoch MCU komunikovať navájom s dvoma ROVNAKÝMI a ROVNAKO NASTAVENÝMI RFM modulmi.

To ale platí absolútne pre všetky RF či infra modemy.

Neuvažoval si napríklad niekedy nad tým, prečo majú ľudia doma toľko rôznych diaľkových infra ovládačov aj keď väčšina z nich moduluje infra vlny 36kHz?

Add SPI… To se dá nastavit minimálně čtyřmi způsoby + dve normy (motorola / TI ) + počet bitů + frame formát

Radiusi. FIFO. Nevím jak to pracuje First in First out to je asi tak všechno. Rozepiš se o tom nebo pošli odkaz na to kde je to popsané. V dokumentaci - datasheetu k RFM01 o tom moc nepíšou.

Add FIFO - ! GOOGLE ! Všechno ostatní je v DATASHEETU

Už se zase šikanujete? Co když má radši Bing/Yahoo/DuckDuckGo/whatever? :smiley:

Ne, vážně… Nepadla tu jedna důležitá poznámka, a sice ta, že pásmo ~433MHz je dost obsazené (obzvlášť ve měste) a vysílá tam kdeco. Pokud ta komunikace nebude relativně složitá a obousměrná a zařízení si nebudou opakovaně potvrzovat že každé „mluví” opravdu s tím, se kterým má a jen tehdy, kdy má, tak to jako zvonek stejně bude nejspíš naprd a nebude to mít žádnou slušnou spolehlivost (buď nezazvoní, nebo naopak bude zvonit na kdeco). Používal jsem bezdrátovej zvonek dost dlouho, a nakonec jsem ty dráty stejně musel vysekat a natáhnout.

Mě je jedno kde si ty informace najde :wink: Hlavně když to udělá. Kdyby si na začátku toho procesu aspoň přečet katalogový list, ušetřil by si zklamání :slight_smile: Jasně, pokud chce spolehlé řešení, bude muset použít transceiver…

Vidím, že se tu komunikační obvody probírají spíš všeobecně… Já ale potřebuju někoho, kdo má praktické zkušenosti s obvody RFM01 / RFM02 od firmy HOPERF. viz hoperf.com

Osobne +/- niečo viem o spôsobe komunikácie, ktorá je použitá v moduloch HOPERF a aj s RF modulmi od iných výrobcov.
A na základe toho, bez ohľadu na to, či niekto má s nimi praktické skúsenosti alebo nie, viem jednoznačne povedať:

Prakticky ŽIADNE dva rôzne moduly od rôznych výrobcov (snáď okrem tých najprimitívnejších, medzi ktoré však zmieňované HOPERF rozhodne nepatria) nebudú spolu komunikovať, bárs by aj boli na tej istej frekvencii.
A to platí aj pre väčšinu “serióznejších” rôznych modemov od toho istého výrobcu.
Preto sprav, čo som Ti už radil, postav dva rovnaké modemy s rovnakým nastavením oproti sebe.

Informácia o tom, že pásmo 433MHz je “plné”, je myslím v tomto prípade úplne irelevantná. Preto ju tu asi doteraz ani nikto nespomínal.
Lebo to, že je pásmo “plné”, ešte neznamená, že sa NIKDY a NIKDE nedomodemujem, obzvlášť nie na pracovnom stole. Takže táto skutočnosť by sa isto neprejavovala popisovaným spôsobom.

Inak buď rád, že Ti ten modem nereaguje na bárs aký šum v éteri. O to viac roboty by si mal pri filtrovaní zcestných správ na strane MCU. Keď sa Ti to podarí rozchodiť, isto aj také správy prijmeš, ale roboty s tým bude ďaleko menej.