Nejjednodušší galvanické oddělení analogu

Ahoj.
Mám zařízení, které může mít tyto napěťové hodnoty: 12±1V, 9±1V, 6±1V, 3±1V, 0V. Toto zařízení musím galvanicky oddělit od procesoru (procesor má jinou zem). Jak toto udělat?
Napadá mě okénkový komparátor a za něho dát optočleny, nebo použít analogový optočlen. Jak je to u něho s přesností a s kalibrací? Potřebuji vyrobit více než jenom 1 kus a stále všechny kalibrovat není možné. Optočlen navíc stárne, znamená to tedy, že s časem bude lítat napětí jinde?
Ještě mě napadlo dát tam nějakou Attiny, kterou to měřit a posílat přes optočleny na primární procesor :smiley:
Díky

Pouzil by som prevodnik napatie frekvencia.
A frekvencia cez optoclen na druhu stranu.
Napriklad KA331 alebo LM331.
Ten prvy stoji v TME 0.3E a udajne ma nelinearitu 0.01%.
Ale taky prevodnik si kludne mozes vyrobit aj s ATtinyXX. Zavisi, co ti je milsie.

Daj vediet :slight_smile:

Tak osobně, pokud už bych tam cpal nějaký procesor, tak na tohle bych tam šoupnul ATtiny10 a data posílal po opticky odděleném UARTu (SW realizovaným).

Ahoj, pokud budeš chtít použít analogový optočlen nemyslím si, že budeš mít problém s přesností nebo jeho stárnutím. Např. LOC110 funguje velmi dobře i v naprosto zahumuseném prostředí s chemikáliema, vlhkostí, špíně po dobu (byl jsem svědkem i víc než 10) několika let. Co se týče kalibrace té se asi v tomto případě nevyhneš, ale pokud použiješ přesnej trimr myslím, že je to záležitost několika málo sekund.

Pri takýchto špecializovaných optočlenoch je problém

  1. zložitejšie zapojenie - optočlen si cez spätnú väzbu na primárnej strane kompenzuje zmeny vlastných parametrov

  2. cena - pri kusovke tak cca 10x väčšia ako nejaká ATtiny
    tme.eu/sk/katalog/?idp=1&sea … rameters=1

  3. dostupnosť

Linearita optočlena je 0,01% čo cca zodpovedá 13,29bitovému AD prevodu. Pokiať potrebuješ vyššiu presnosť, optočlen je nedostatočný a je potrebné použiť nejaký sigm/delta AD
Ak Ti stačí presnosť/rozlíšenie 10b, s ATtiny je to najjednoduchšie. Ak naviac použiješ prezvorkovanie (a nároky na rýchlosť prevodu Ti to dovolia), vedel by si z tej Tiny dosiahnuť viac pritom za veľmi rozumnú cenu.

bližšie o oversamplingu sa dozvieš z:

AVR121: Enhancing ADC resolution by
oversampling

google.sk/url?sa=t&rct=j&q= … 1-aHRKseFA