forum.mcontrollers.com - hlavní stránka forum.mcontrollers.com - fórum

.: fórum - hlavní stránka :.
Technology Stronghold by Rudolf Vesely
How to build Microsoft System Center hosted cloud series
FAQFAQ HledatHledat Seznam uživatelůSeznam uživatelů Uživatelské skupinyUživatelské skupiny RegistraceRegistrace
ProfilProfil StatistikaStatistika Soukromé zprávySoukromé zprávy PřihlášeníPřihlášení

výběr MCU, programáoru a SW
Jdi na stránku Předchozí  1, 2

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> Elektronika s mikrokontroléry, procesory

CellarDoor
Anonymní

PříspěvekZaslal: 30 leden 2016, 14:53    Předmět: Citovat

Mahoney: klidně můžu koupit oba dva, a podle knížky/webu na čem budou program vysvětlovat, zvolit ten správný, jestli mě te šváb bude stát 50,- nebo 200,- u mě nehraje žádnou roli. asi budu používat Code::Blocks zatím nemám vybranou liretratůru z ktreré budu čerpat

rob.brno: deska se stabilizátorem asi netřeba, nebo to umí něco víc?

Balů: díky za rady

DragonSoul: "Jak budes kupovat soucastky?" nevím jak byla tato otázka myšlena, ale většinu kupuju z GME
nepájivé pole mám
mám laboratorní zdorj, momentálně mi chybí funkční osciloskop
7805 v šuplíkové zásobě určitě najdu, jaké jsou nejpoužívanější hodnoty odporů? je tam něco co neni v řadě E12?
mám v šuplíku pár těhle led displayůhttp://www.gme.cz/led-display-9mm-red-sa36-11srwa-p512-919 nejaký krokový morory, servo snad taky najdu, zbytek dokoupím

DragonSoul
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 30 leden 2016, 15:27    Předmět: Citovat

Tak to koukam, ze si uz dost vybaveny.
Na osciloskop se zatim vyprdni, jeste jsem ho nepotreboval.

Balů
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 30 leden 2016, 16:26    Předmět: Citovat

Na -uina se vykašli. Je to jenom IO s bootloaderem a pár kondíkama okolo na destičce opatřený kolíkovýma lištama, stabilizátorem napětí a reset tlačítkem. Kromě toho, bys musel použít i -uino programovací prostředí a to jejich jakoCčko. S klasickým programátorem máš daleko větší možnosti. Klasický programátor na -uino sice můžeš použít také, ale pak z toho stejně uděláš jenom IO s trochou bižuterie okolo, protože smažeš bootloader. Zůstane Ti z toho IO se stabilizátorem napětí, poháněné krystalem a LEDkou připojenou na jednom z pinů. Tím pádem máš 3 piny obsazené a nemůžeš je použít ve svojí aplikaci. Je ale vhodné přeházet pojistky alespoň tak, abys mohl využít celou programovou paměť včetně té části, kde byl bootloader. S klasickým IO nemusíš v první fázi dělat nic, protože je IO z výroby nastaven na 1 MHz IntRC.

Co se osciloskopu týká, tak ten sice mám, ale ještě jsem ho nepoužil. Mnohem užitečnější pomůckou je logický analyzátor jako třeba tento : http://aukro.cz/usb-logicky-analyzator-8-kanalu-24-mhz-fx-171-i5952461324.html nebo odsud : http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xlogic+analyzer.TRS0&_nkw=logic+analyzer&_sacat=0

Ten používám relativně často hlavně při ladění komunikace mezi mcu a okolím. Velmi často při ladění programů využívám nějakou LEDku, pokud je v zapojení, nebo logickou sondu.

Co se odporů týká, tak nejčastěji používám 100R jako ochranné odpory na výstupech IO (pokud jdou z desky ven), 1k k logickým signálům na vstupech, 10k jako pull-up, pokud interní nestačí nebo jej z nějakého důvodu nelze použít (I2C komunikace). Ke tlačítkům většinou stačí interní pull-up a tlačítko připojit na GND, pokud neřešíš zákmity na úrovni HW. Pak odpory k LEDkám, ale tam už záleží na použitých LEDkách. Pro 7-segmentové zobrazovače (při +5V napájení) 200R-470R podle barvy, aby svítily subjektivně stejně. Pro SMD LEDky používám odpory až 3k3, protože ty umí svítit opravdu hodně. Všechno ale z řady, žádné mimořádnosti. Pokud potřebuju něco k AD převodníkům nebo prostě nějak doladit, tak tam používám trimry.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

Radius
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 30 leden 2016, 20:15    Předmět: Citovat

Vidíš a já bych mu klidně nějaké "uino" doporučil a to proto, že pokud není moc kovanej v elektronice (nevím jak na tom ve skutečnosti je) tak je lepší začít na funkční desce. Některá uína mají seriovou linku konvertovanou přes usb do PC, což nabízí hodně možností k čemu to použit i k ladění programu a nemusí nic řešit. Programovat to může normálním programátorem.

CellarDoor
Anonymní

PříspěvekZaslal: 31 leden 2016, 14:17    Předmět: Citovat

logický analyzátor asi až časem
budu potřebovat nějaké kondy? kromě 22pF ke krystalu

Radius: nějaké základy mám...

xpertvis
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 31 leden 2016, 15:38    Předmět: Citovat

este minimalne blokovacie na napajanie.

Martin
ATmega pouzivatel
ATmega pouzivatel

PříspěvekZaslal: 31 leden 2016, 15:41    Předmět: Citovat

Je jedno ci sa budes ucit na ATmega8, 16, 32, 324, 328, 644, 1284.

Vsetky vyssie maju akurat viac pamate a pripadne periferii, ktore sa nastastie novacikovi nepletu do cesty, lebo po resete su vsetky automaticky vypnute. Ty si urcujes, s ktoru robit budes a s ktorou nie.

V programovani postupujes podla svojho tempa. Najlepsie je robit v C. Poznaniu periferie, ktory bitik treba kedy nastavit sa aj nevyhnes.

Napriklad rozdiel medzi procesorom s jednym USARTOm a dvoma USARTAMI je zvycajne v tom, ze jeden ma oznacene registre bez rozlisenia poradia a druhy tam to poradie ma v nazve zakomponovane.

Ak co i len trochu nemusis, nepouzivaj kde ake kniznice. Programovanim sa zivim a za 10 rokov som ich nepotreboval snad s vynimkou algoritmu na vykreslenie kruhu do grafickeho diaplaya.

Urcite davaj co najblizsie k napajacim pinom procesora 100nF a takych 10uF kondik a urcite transil 5V8. Ten ma nesmierne blahodarne ucinky pred odpaom MCU do kremikoveho neba.

Do serie s pinmi MCU 100R. Niekto to tu uz spomynal. Nie su vyhnutne, no mozu pomoct prezit MCU aj pri nechcenom strajchnuti po 12V.

Zo slusnosti davam na kazdy pin externy bud pull up alebo pull down, podla toho naco ho vyuzivam.

Inak nic viac dlhu dobu potrebovat nebudes.

Mahoney
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 31 leden 2016, 16:32    Předmět: Citovat

Pravdu má ten chlapec… Já bych k tomu jen dodal to co píšu vždycky každýmu začátečníkovi, a sice že ke každému typu (nejen) MCU, se kterým právě začínáš pracovat, si automaticky jako první (!) vždy stáhneš datasheet. Je to velmi dobrý zvyk.

Atlan
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 31 leden 2016, 16:42    Předmět: Citovat

Neviem v poslednej dobe pouzivam uno s rosirujucou doskou stlacidlami a lcd (od robota) botloader zmazem a programatorom ladujem vlastny program. Na skusanie super vec. Pripadne ked potrebujem vyskusat nejaku periferiu pre arduino tak nahrajem botloader najdem kniznicu pre arduino uploadnem vyskusam ze to chodi.
Pre projekt rezania zavitou na sustruhu som nakoniec skoncil pri arduine nano s doskou kde je svorkovnica do ktorej som zapojil enkoder ,i2c pre displej atd.
Za tu cenu co to predavaju je to fajn kit. Za 2E s AT328 plus bizuteria a stabik bezkonkurencne.

CellarDoor
Anonymní

PříspěvekZaslal: 31 leden 2016, 21:01    Předmět: Citovat

Díky všem za reakce, až mi dorazí zásilky, tak se tu určitě objevím.

xpertvis
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 31 leden 2016, 22:22    Předmět: Citovat

Fungujem tak isto ako Atlan. Arduno dosku beriem cisto len ako hotovu protodosku. Pri pouzivani nepajiveho pola (breadbord, ako chces) som vela krat hladal chyby v SW, a pritom bol zle pichnuty krystal, alebo kondik a pod. Procesor, napajanie a krystal musis mat proste napevno (odporucam).

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> Elektronika s mikrokontroléry, procesory Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2

Strana 2 z 2
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.