Automatizace domácnosti

Ahoj,
řeším automatizaci domácnosti a rád bych se zeptal, zda-li někdo něco podobného řešil/řeší/bude řešit. Moje situace je taková, že stavím rodinný dům (hotová deska + připojky, příští rok je v plánu hrubá stavba) a řeším možnost inteligetní elektroinstalace…Moje představa je zhruba následující:

  • nezávisle spínání několika zásuvkových okruhů, nezávislé spínání několika světelných okruhů, spínání okruhů podlahového + elektrického (koupelna) topení
  • sběr dat - nejlépe teplota + PIR (eventuelně obsah CO2, vlhkost, …)

Cestou inels/loxone atp. jít nechci jednak kvůli ceně a především kvůli uzavřenosti systému (co když firma za pár let krachne/přestane podporovat můj typ zařízení a mě něco přestane fungovat…?). Láká mě vlastní řešení, ale nerad bych aby to byl úplný bastl…

Jako první varianta by se nabízelo centrální AVR + AVR v jednotlivých místnostech pro sběr dat a RS485 komunikace + raspberry pi pro vizualizaci, ukládání dat do DB, vzdálenou správu atp., ale dávat bastl do domu se mi úplně nechce a ani nevím, zda-li je to z hlediska revize pojistky atp vůbec možné…?

Druhá varianta je poté PLC (znám Simatic ale tam by se asi cena vyhoupla dost vysoko, levnější varianta by možná byla Tecomat). Při použití PLC je výhoda v podpoře, životnosti a spolehlivosti…

Má někdo s něčím podobným zkušenost? Zajímala by mě volba PLC, volba I/O modulů, volba senzorů, sběrnice, kabeláž, předpokládaná cena, popis funkčnost atp.

Díky moc 8)

Správně, bastl nikoliv, revizí by to neprošlo a za potíže (např. v případě požáru by se pojišťovna dost cukala) to nestojí.

Tecomat je celkem dobrá volba, mají nejen PLC samotná, ale právě i dost věcí i k home automation, jen ta cena není nejnižší (ale pořád je docela dobrá když si vezmu úroveň a sortiment, jsou firmy které za víc peněz nabízejí horší věci). Jedny z nejnižších cen mají PLC Fatek, ale tam je to zas „za málo peněz málo muziky”.