Attiny 2313 - Po otočení (změna polarity) je nefunkční

Pokud otocite Atinu 2313, tak se zacne nahrivat. Problem je, ze pokud to stihnete vyndat driv, nez je uplne znicena, tak se da programovat, ale je nefunkcni. Tim myslim, ze se poskodi pamet RAM a nektere bity jsou trvale v log “1”. Tento procesor je teda na vyhozeni.
Zkousel to nekdo ozivit nebo opravit ??

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Attiny 2313"

otočit myslíš jako prohodit polaritu
kamarád mi takhle odpálil hrst attiny13 odejdou hned už se s nima nespojil
a k tvé otázce opravit nejdou!

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Předchozí příspěvky se necitují.

Je skvele dodrzovat aplikacne doporucenia a do serie s napajacim pinom davat napriklad tlmivku. Ked je na vhodne zvoleny prud, takymto lapsusom je schopna zabranit napriklad svojim prehoretim :slight_smile:

Ale kto by uz dnes chranil procesor spravne umiestennymi kondikmi, transilom na napajani, seriovymi odpormi k IO pinom ci externymi pull-up/pull-down odpormi (po resete je IO nastavene v cistom tretom stave). To iste sa tyka serioveho odporu k napajaniu LED cez nohu MCU. Asi uz len my staromilci. Tak nech sa blýska na lepšie časy novým generáciám kutilov okrem iného i zlacnovanim MCU tak, aby ked je “nieco zhoreté” v tomto state Danskom to az tak moc nebolelo :slight_smile:

A udělal sis prográmek na test procesoru nebo jen tak usuzuješ z nefunkčnosti nějakého programu ve stylu “to není možné - to přece musí chodit” ? Ze zkušenosti vím, že většina hadrwarových chyb procesorů (jakýchkoliv) je mezi klávesnicí a židlí. Přijde mi podivné, že by mcu odešel takto,“vybíravě”. Už se mi také stalo, že jsem procesor (ATmega8A) ve vývojový desce přepóloval (vložil jsem ho do patice opačně). Dokonce byl tak horký, že jsem nevěřil, že to přežije, ale funguje celý. Samozřejmě, vyloučit částěčné poškození nejde a pokud k němu došlo, tak opravit nelze. Jediná možnost, pak je v pogramu se vyhnout použití poškozených paměťových míst, ale to bys musel psát v assembleru, a to už se jaksi dneska nenosí.

je snadne se posmivat, ale kdyz je na ochrany stale mene a mene mista. Je zajimave, ze procesor jde stale programovat, jen je RAMka pokazena. Zkusim vycist, ci je RAMka pokazena cela. Pokud by nebyla, tak by se to dalo pouzit na male veci.
Jinak ja programujem v Bascome, ale rychle veci umim v ASM.

A čo bude keď na tom plošáku nebude miesto ani na ten MCU? :slight_smile:

No hlavne netreba si pliesť konštatovanie s posmievaním.

Sám som otočil mnoho ATtiny85 opačne, no našťastie všetky prežili v plne použitelnom stave. Samozrejme závisí od tvrdosti zdroja, ktorý nie je vďaka tým ochranným prvkom pri procesore až taký tvrdý.

Ak nemáš miesto na plošáku, povolené straty pri vývoji vrátane menšej spoľahlivosti pri prevádzke musia byť zákonite vyššie. To sa týka i toho času pri skúmaní, či je niečo z tej ATtiny2313 použiteľné. Vôbec netuším koľko Ťa stojí hodina výskumu čo z tej ATtiny2313 ešte žije a koľko hodina programovania naviac, aby si potom to miesto obišiel.

Pri kusovej cene 1,73E (od 5ks) v TME je to suma ktorá v pracovnom prostredí sotva stačí na vybratie MCU, hod oblúkom plavmo do ekologického koša a nasadenie ďalšieho kusa.

Veľa šťastia :slight_smile:

udelal jsem jednu vec a zaspajkoval odpor 68 ohmu do serie s napajenim od USB. Takze jsem hned upozorneny, ze je neco spatne. Teda USB zarizeni se odhlasi prislusnym zvukem. Tim jsem to aspon trosku ochranil na strane programatoru.
Jinak by bylo lepsi, kdyby se procesor hned znicil. Cena je minimalni a problemy s castecne pokazenym procesorem jsou na nervy a cas.