Spálená atmega8

Zdravím,
chtěl jsem se zeptat jestli někdo nemáte zkušenosti , že by se Vám spálil avr procesor (konkrétně atmega8) , protože mám desku s tímto procesorem (již tedy dříve použitým, balení TQFP) a už jnejde mi naprograovat s tím, že zapojení je určitě správně a žádný špatný kontakt jsem tam nenašel ( hledal jsem ho dlouho )

Děkuji všem za odpověď.

A procesor něco dělá nebo ne ? Těch důvodů, proč nejde naprogramovat může být víc :

  1. Můžeš mít nastavený externí zdroj hodin - To je jednoduché - stačí přivést na pin OSC1 jakýkoliv hodinový signál. Optimum kolem 1 MHz, ale kmitočet není nijak kritický. Jen bys neměl překročit maximální rychlost mcu.
  2. Můžeš mít zakázaný RESET. Respektive RESET máš nastavený jako IO pin. To už je horší. Tady se už neobejdeš bez HVPP, neboli paralelního programování.
  3. Odpálený procesor.

Funkčnost procesoru se dá zjistit třeba tak, že po zapnutí se piny nastaví do vstup/výstup. Někde bude log. 0, někde 1, někde vstup. Problém nastává v okamžiku, kdy je zdroj hodin nastaven na krystal nebo externí hodiny. Pak se samozřejmě po zapnutí napájení nestane nic. Stejně jako v případě pokusu o programování, musíš přivést na OSC1 nějaký hodinový signál.

konkrétně atmega8 vydrží hrozne moc jednou jsem přes jeden pin táhnul 1,2A
ale k věci nemam konkretní zkušenosti s atmega8 když nastavíš fuse biti na externí zdroj hodin tak by mel jít naprogramovat ale nespustí se když nastavíš RESET pin jako IO pin měl by jít stále přeprogramovat attiny jdou ale jestli máš v fuse bitech vyplej reset tak jsi namydlení ve fuse bitech jde nastavit minimální napětí pro spuštění
skus se kouknout co jsi tam mel naposled za program+fusebit

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Předchozí příspěvky se necitují.

To jahirmik: Když nastavíš Fuse bity na externí zdroj hodin, tak bez externích hodin nejde ani naprogramovat.

A mimochodem - když nechceš oddělovat věty tečkama, čárkama a velkým písmenem na začátku, aby text dával smysl, tak snad raději nepiš nic. O měkkyých a tvrdých i se ani nezmiňuju…

Vnitřní odpor výstupního pinu je cca 50 Ohm.
Takže do zkratu dá teoreticky 100 mA.
Čili nikdy z něho “nevytáhneš” 1,2A.

čau
Chybička se vloudila sorry AB má pravdu.
Táhnu 1.2A přes VCC pin7 u DIP28 výstupy byly celkem dva porty (16pinu). :frowning: