Náklonoměr

AHoj řešil někdy někdo už náklonoměr do auta,se zobrazením udají na displej?

Co to je ? na co to je ? :smiley:
Ak je to to co si myslim, tak na to staci 2-axis akcelerometer a zakladne goniometricke rovnice.
Ale na co je to dobre ? Ci len taky “tuning” ? :smiley:

jen doplněki do ofroad auta

Pužij rovnou 3osý např: MMA8452Q Nastavení snímače a čtení hodnot je trivka. Zbytek je trocha výpočtů a user intrface :wink:

Ahoj

MMA8452Q: není to pouze akcelerometr? Mira109 chtěl náklonoměr, takže gyroskop.

Já jsem svého času řešil problém s MPU6050, který obsahuje jak tříosé gyro, tak tříosý akcelerometr v jednom pouzdře.

Tiez som s nim pracoval, a zda sa mi ze je taky bezny v projektoch s arduinom.

Je to ACC no a co ? :slight_smile: Gyro Ti problém nevyřeší, protože na rozdíl od acc kterej se může opřít o gravitační zrychlení země, nemá žádnou referenci a tudíž NULU.

Aby to bylo úplně jasné. Když to měříš pomocí ACC, tak NÁKLON je dán průmětem vektoru gravitačního pole země do všech tří os a je to statická záležitost. Když to měříš pomocí gyra, tak ÚHEL natočení v každé ose je dán jako integrál rychlosti otáčení kterou gyro měří.

Za předpokladu, že to auto bude stát, nebo se pohybovat rovnoměrným přímočarým pohybem… (== vektor má velikost 1G) Pro auto pohybující se terénem tedy nic moc. Samotný gyroskop (přesněji zpracování dat z něho) zase časem naakumuluje nepřijatelnou chybu.
Ovšem spojení obou, to už je jiná. Ve chvíli, kdy gyroskop v příslušné ose zjistí nulový pohyb, je platná hodnota hodnota z akcelerometru pro rovinu kolmou k příslušné ose. Tuto hodnotu lze tedy použít pro zobrazení a zároveň jako novou referenci do dalšího okamžiku klidu. Během pohybu bude náklon dán poslední referenční hodnotou a gyroskopem.

Tedy jesli si něco nepředstavuju blbě.
Samozřejmě také lze rychlost a směr změny pohybu spočítat a podle toho upravit hodnotu z rozkladu vektoru, ale to vyžaduje né zcela triviální výpočty (určitě minimálně z pohledu tazatele).

MPU6050 staci spravne nainicializovat, a potom uz pocita naklon sam (vie zlucit udaj z akcelerometra a gyra dohromady + ak sa prida kompas, tak vie puzit aj ten).
Len mam obavy ze my tu uvazujeme ako by zadanie bolo mozne riesit, ale mira109 hlada uz hotove riesenie.