Obecné informace pro ATMEL - Co umí, kde a proč se používají

Dobrý den,

dostal jsem ve škole nedobrovolný úkol a nevím si s ním rady :smiley: Jedná se o mikroprocesory ATMEL.

Zde je zadání:

má to být směřované na popis těch procesorů. Jaké jsou jejich vlastnosti, typy, co umí, kde a proč se používají. V amatérských zařízeních, v profi elektronice (pokud najdeš). Klidně se i zmiň o výrobci, o historii, ale jen povrchově. Ukaž sety (jako máte ve škole), ukaž jaké je minimální zapojení aby to fungovalo. Ukaž jak k němu připojit LED, motor, žárovku, tlačítka, vypínače, snímače světla, potenciometry atp. Ukaž cenu nejjednoduššího a i těch dražších.

Problém je v tom, že nemůžu najít žádnej pořádnej zdroj informací. Všechno se točí kolem jednotlivých typů, ale já bych potřeboval informace zobecnit. Nevíte někdo o něčem, odkud bych mohl čerpat?

Díky

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "ATMEL"

Něco málo obligátní wikipedie:
cs.wikipedia.org/wiki/AVR

Něco málo na HW.CZ
hw.cz/teorie-a-praxe/zacinam … l-avr.html

Tady jsou také nějaké informace:
programujte.com/clanek/2006061202-avr-uvod/

a pák dál googlit. Všechna ta zapojení (dioda, tlačítka, vypínače apod…) najdeš na internetu mraky. O Atmelech je toho skutečně velmi mnoho. Hledej, dávej dohromady a když ti něco nebude jasné, tak sem napiš konkrétní dotaz na konkrétní problém a někdo ti časem odpoví, ale práci tady za tebe asi nikdo psát nebude.

P.S.
Dobrým zdrojem informací jsou také datasheety (a zrovna Atmel je má celkem povedené), ale pokud nevíš o čem je řeč, tak to asi bude ztráta času.
Jinak těmi sety se myslí vývojové kity ? Tj. školní zkušební desky, kde je MCU + nějaká ta bižuterie (tlačíkta, didody, bzučáky, displeje) na hraní ?

EDIT:
Abych tedy i trochu pomohl:
Kde se MCU používají (amatérská zařízení) - používají se všude tam, kde je výhodné digitální řízení a zároveň by klasické integrované obvody (hradla) již nestačily.
MCU vyniká právě svou vlastností, že je univerzálně programovatelný a tak můžeme jakému-koliv pinu přiřadit téměř libovolnou funkci (jistá omezení např. na AD převodník) existují - ta jsou vždy popsána v datasheetu konkrétního obvodu.
Firma atmel nabizí řadu MCU typu AVR, které pokrývají téměř celou škálu potřeb od jednoduché blikačky po komunikační moduly, řídící centrály (např. alarmů), a řekněme spíše jednodušší regulátory (nabíjení, výkonu apod.).
Nejmenší řadou jsou MCU AT Tiny, pak jsou již větší (paměťově i z hlediska vstupů/výstupu a integrovaných funkcí) AT Mega až po nejvymakanější AT XMega.

U komerčních věcí se např. používají hodně v RC vysílačkách (hlavně ty z číny je mají) - Turnigy 9, Cadet 4 ale určitě i další.

A k vysvětlení některých pojmů, protože to není nikdy na škodu a bude se ti lépe orientovat, až budeš dělat nějaké srovnání:
paměti:
FLASH - paměť programu - tj. jak velký program do MCU můžeš nahrát (nediv se malé velikosti - pro představu teď jsem dokončil program v jazyce C, který má 1700 řádků a zabírá pohých 7kB - ať máš nějakou hrubou představu)
SRAM - “operační paměť” (paměť dat) - prostor, do kterého si MCU ukládá během provozu různé proměnné, naměřené hodnoty apod. představuje to vlastně jakousi univerzální I/O paměť
EEPROM - paměť, do které můžeme za běhu programu ukládat/mazat/číst data a při ztrátě napájení tam zůstanou uložena - je to vlastně obdoba hardisku u počítače.

Moc děkuji

Ono konkrétně o procesorech s architekturou AVR je informací na internetu poměrně dost. Ale pokud jsem hledal nějaké obecnější informace celkově o ATMELU, moc jsem toho nenašel. Domluvil jsem se však s učitelem, že práci budu limitovat na procesory s architekturou AVR a o ostatních (8051, ARM, či procesorů pro bezdrátové technologie) se zmínim jen okrajově.

Sety jsou opravdu myšleny vývojové kity. Jeden z nich používáme ve škole při programování, budu jen muset dohledat o jaký konkrétní typ se jedná a popsat ho.

Potřeboval bych se ještě zeptat ohledně kitu RZRAVEN, který spadá do kategorie procesorů pro bezdrátové technologie. Mohl byste mi prosím vysvětlit k čemu přesně tento kit slouží?

Děkuji :slight_smile: