Měření síťového napětí

Jelikož mi poměrně často praskají žárovky v domě, rozhodl jsem si postavit zařízení na základě arduina na měření napětí v distribuční síti.
Jak na to ale?
Přemýšlel jsem nad transformátorem, jenomže tam přeci když nebude zatížený, tak bude mít výstupní napětí na prázdno vyšší než při zatížení = musel bych ho zatížit jmenovitým výkonem, abych měřil správné napětí = zbytečný ztrátový výkon. Pakliže bych třeba to trafo zatížil odběrem arduina, tak i přesto potřebuju měřit napětí ve 3 fázích, takže to se ztrátovým výkonem neřeší.
Druhý způsob by mohl být odporovým děličem, jenomže co kdyby se něco stalo s odpory, tak mi vyletí arduino do vzduchu.
Co byste mi doporučili?
Díky

Daj tam tri trafká, napríklad 230V/6V. Na sekundáre napríklad 22k odpory a potom si celé meranie skalibruj podľa dajakého voltmetra. To znamená, že trafáky Ti budú dávať na výstupe nejaké napätie. (Presným) Voltmetrom zistíš, aké napätie je na primáre a prevodný pomer merania máš hotový.

Tvoja úvaha s odpormi je celkom správna. Ak si nevieš mentálne poradiť s meraním na zaťaženom/nezaťaženom trafáku (bez urážky, všetci sme sa to museli niekedy naučiť a Ty sa to učíš teraz), vyhni sa niečomu čo by mohlo potencionálne niekoho prizabiť.

Když potřebuju měřit vyšší napětí, tak na odporovej dělič použiju silnější odpory(třebas 1W), které mají garantované vyšší napětí a do horní větve jich dám do serie více, aby se napětí na nich rozložilo. Pokud by prdnul jeden odpor, furt tam bude další, takže bude i tak proud děličem omezen. V děliči je vhodné použít velikost odporů(řádů stovek kiloohm), tak aby při poruše tento proud udržel vstup mcu přes vstupní diodu na dovoleném maximu a na vstupu mcu se neobjevilo max. napětí než napájeci(plus 0,7V).

Samozřejmě pocitově to může pořád v někom vzbuzovat obavy, není to galv. odděleno. Pak by bylo možné to oddělit v logické části mezi mcu(mcu měřící a mcu zpracovávající měření) optočlenem s externím. napájením toho měřicího mcu. Záleží, které řešení oproti transformátorkům by bylo dražší.

Doporučuju trafa nebo galvanicky oddělenou měřící sekci (měnič na 5 nebo 3V, A/D převodniky) - data přes optočleny do cpu.