forum.mcontrollers.com - hlavní stránka forum.mcontrollers.com - fórum

.: fórum - hlavní stránka :.
Technology Stronghold by Rudolf Vesely
How to build Microsoft System Center hosted cloud series
FAQFAQ HledatHledat Seznam uživatelůSeznam uživatelů Uživatelské skupinyUživatelské skupiny RegistraceRegistrace
ProfilProfil StatistikaStatistika Soukromé zprávySoukromé zprávy PřihlášeníPřihlášení

regulator PID
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> Elektronika s mikrokontroléry, procesory

Atlan
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 18 únor 2015, 21:41    Předmět: regulator PID Citovat

Zaujimave ze tu este nikto neriesil takuto regulaciu. Nejake rady a nazory pripadne vzorka C kodu. Robim regulator rychlosti motora, fazovou regulaciu cez triak, a ukocirovat to aby to drzalo nastavene otacky nieje sranda. Navyse frekvencia z tacha tiez nieje nic moc. Zatial som nacucal nejake vedomosti ohladom PID, a nejaku jednoduchu verziu snad zosmolim, ale niet nad radu od niekoho kto to robil.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

Radius
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 19 únor 2015, 3:19    Předmět: Citovat

Před časem jsem řešil stabilizaci otáček synchronního 3f generátoru poháněného vodní turbínou. Je to podobná úloha. Hodně záleží na HW konfiguraci, t.j. jak rychle se dozvíš že otáčky/fáze se změnili a jaké máš prostředky k nápravě toho stavu. Možná by ses mohl trochu rozepsat, jak ten Tvůj systém vypadá.

Atlan
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 19 únor 2015, 6:32    Předmět: Citovat

No vyzera to zle, lebo frekvenciu meriam na Hz tak ze ri najmensich otackach mam 20Hz a ri max 2000Hz, kedze vyuzivam 256b timer tak som to musel osekat a kazdych 100ms zistujem otacky dostavam hodnotu 2-200, to bude asi dost zle aby to mohlo korektne fungovat kedze zmena o jeden stupen znamena zmenu otaciek o 150ot. Co sa tyka fazovej regulacie tam mam timer2 ten umoznuje regulovat fazu v 1024 krokoch co je viac ako dost. Troska mi robi starosti aj to ze fazova regulacia nieje linearna. Navyse potrebujem urcitu stabilitu a okamzitu reakciu pri zatazeni,proste asi to nepojde kedze nemam dostatocne citlive udaje o zmene otacok.

Radius
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 19 únor 2015, 11:09    Předmět: Citovat

Zkus měřit periodu. Za prvé budeš rychlejší, za druhé budeš mít větší rozlišení. Pak možná bude lepší řešit regulaci otaček jako fázový závěs a z něj odvodit spínání triaku. pokud to není střídavý motor, regulovat mužeš v každé půlvlně. Doporučuju linearizovat regulační zásah tabulkou. Pro PID způsob je to zásadní.

Atlan
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 20 únor 2015, 8:31    Předmět: Citovat

Tak som to prekopal, timerom1 meriam cas medzi impulzma od tacha, su dost kratke, problem ale nastal ze 256 moznosti nastavenia uhla zopnutia triaku je male. res zmena o 1 hodnotu je prilis velka. Pravdu povediac uz ma to nebavi Smile nejaky napad linearizacie sinusovky ?

Nejako to chodi, nejaka finta ako odhadnut konstanty re P,D, I. ?

Radius
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 20 únor 2015, 19:42    Předmět: Citovat

Říkal si že fázovou regulaco máš v 1024 stupních ne ? Udělej linerizaci tabulkou (0-99)% nebo (0-255) ze 100% V tabulce bude úhel otevření. Reguluj v každé půlperiodě (pokud už to tak neděláš). Obvykle stačí regulátor PI. Když vyladíš tento tak mužeš kvůli dynamice přidat i D složku ale musíš vědět co od toho chceš. V implementaci regulátoru nezapomeň na antiwindup v algoritmu. Jo že je s tím sraní, tak to máš pravdu. Existuji metody jak udělat samoučící PID. Já jsem ladil vždy ručně.

Radius
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 20 únor 2015, 19:48    Předmět: Citovat

Ještě k tý linearizaci - Výkon jde podle U^2. Takže ty musíš sintegrovat kvadrát sinu od bodu otevření až k bodu zavření a to je průměrný výkon který jsi do systému dodal. Takže to vede na určitý interál v mezích a výsledkem je nelineární rovnice kde na jedné straně je parametrem úhel otevření a straně druhé průměrný výkon. Jestli to vyřešíš analiticky nebo numericky je na tobě.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky

Atlan
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 20 únor 2015, 20:54    Předmět: Citovat

1024 nemam som musel vymenit citac za 8b Sad

No kedze sa mi zdalo ze 16f628 to sprehladom zvladne (velka chyba) tak mam timer1 16b na meranie casu medzi impulzmai z tachogeneratora. A TMR0 8b pre riadenie triaku. Prerusenie od sietovej sinusovky mam kazdych 10ms, tam sa spusta casovac TMR0 pre impulz pre triak.

Silne uvazujem usmernit sietove napatie dat kondik a mosfet, a vyuzit timer2 a PWM, tym padom nemusim linearizovat sinusovku, navyse lepsi krutak otazka je ci to zvladne motor predsa len 320V. Motor je univerzalny s uhlikami z pracky.

problem je ze s rozlisenim 256 nelinearizujem sinusovku, budu tam skoky a navyse zuzim rozsah mozno na 120 hodnot a je otazne ci to potom bude stacit a ci sa stym patlat. navyse ani miesto v uP nieje kedze tam vyuzivam kniznice ktore su narocne na pamet. (to viem osekat)

marosh555
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 21 únor 2015, 13:17    Předmět: Citovat

Kedysi som riesil podobny problem a spravil som regulaciu jednoducho tak ze som vykon riadil tym ze som vynechaval periody, tzn. pustil som napr. 80 period a 20 som vynechal a potom sa cyklus opakoval ak bola poziadavka na vykon rovnaka. Samozrejme limity si nastavit mozes podla seba. Islo takisto o regulaciu motora, fungovalo to bezchybne no samozrejme zalezi aj na tom aku zataz ma ten motor tocit, ale tento sposob regulacie sa u motorov bezne pouziva. Inak nieje vhodne riesit to timerom, elegantnejsie je pouzit jednotku Input-Capture ktorou budes merat dlzku polperiody a pomocou Output-Compare budes hadzat impulzy na triak/tyristory ale neviem kolko bitove mas tieto jednotky vo svojom svabe

Atlan
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 21 únor 2015, 19:08    Předmět: Citovat

Vynechavat polvlny nemozem,to by cukalo, tym compare je dobry napad. To by mohlo chodit. Dakujem za napady. Ono pri malych otackachvto ako tak chodil ale vo vyssich nie a cuka pri zatazi.

Radius
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 21 únor 2015, 20:28    Předmět: Citovat

Nojono PIC Smile Tak dej silnější, nebo nějakej malej arm. Nebo zvěč rozsah toho TMR0 přes přerušení. PWM je lepší ale budeš tam mít složitější hardware a pokud to neumíš tak to nedělej, bude to nestabilní..

Radius
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 21 únor 2015, 20:31    Předmět: Citovat

Půlvny né. Ten systém by musel mít ohromnou setrvačnost aby to nevadilo.

marosh555
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 21 únor 2015, 21:10    Předmět: Citovat

Ja som tak reguloval motor z pracky, ktora ked bola zatazena tak ohromnu zotrvacnost teda nemala a chodilo to dobre ale tak uz rob ako vies

Atlan
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 11 březen 2015, 17:53    Předmět: Citovat

Momentalne mam pauzu, naahodil som pwm spinam cca 312V 230 sietovych usmernenych. Sttale to nechodi podla predstav, budem musiet zbuchat nieco z hyperterminalom aby som vedel menit priamo hodnoty PID.... uz vidim ako to tam nevojde Sad

Atlan
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 26 březen 2017, 19:18    Předmět: Citovat

Tak troska som sa pohol dalej, program som nasypal do arduino nano. Res vyuzil atmega328 na moje pokusy. Vecsina PID regulatorov z netu nefunkcna zacinam mat pocit ze PID je ako volna energia kazdy o tom hovori a nikomu nefunguje.
Ale urcity uspech mam tak uvidime som vo faze skladania regulatora do krabice a montaze na stroj. Parametre som troska poladil. Tak uvidi.e ked to bude poskladane v testovacej verzii.

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> Elektronika s mikrokontroléry, procesory Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další

Strana 1 z 2
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.