ATTiny85 - problém s funkciou delay

Zdravím,

mám problém s funkciou delay pri 8 MHz. Pri 1 MHz oscilátore všetko šlape ako má (1s v kóde = 1s real). Ale akonáhle naprogramujem MCU na 8 MHz, tak sa čas funkcie delay predĺži o 8s (1s v kóde = 8s real). Vôbec neviem, kde by mohla byť chyba. V programe mám aj nastavenú frekvenciu CPU na 8 MHz (8000000L).

Programujem to cez AVRISPv2 programátor (konkrétne pololu.com/product/1300) a cez Arduino program, do ktorého som musel vložil ešte “knižnicu” s ATTiny85. Sú v nej zapísané parametre, s ktorými Arduino pracuje (viď priložený kód). Nastavenia poistiek a typu preposiela do avrdude, ostatné spracúva Arduino.

[code]attiny85.name=ATtiny85 (internal 1 MHz clock)
attiny85.bootloader.low_fuses=0x62
attiny85.bootloader.high_fuses=0xdf
attiny85.bootloader.extended_fuses=0xff
attiny85.upload.maximum_size=8192
attiny85.build.mcu=attiny85
attiny85.build.f_cpu=1000000L
attiny85.build.core=arduino:arduino
attiny85.build.variant=tiny8

attiny85-8.name=ATtiny85 (internal 8 MHz clock)
attiny85-8.bootloader.low_fuses=0xe2
attiny85-8.bootloader.high_fuses=0xdf
attiny85-8.bootloader.extended_fuses=0xff
attiny85-8.upload.maximum_size=8192
attiny85-8.build.mcu=attiny85
attiny85-8.build.f_cpu=8000000L
attiny85-8.build.core=arduino:arduino
attiny85-8.build.variant=tiny8[/code]

Vedel by mi niekto pomôcť s mojím problémom? Potreboval by som, aby to fungovalo korektne aj na 8 MHz, kvôli sériovej komunikácií.
P.S.: Tento problém som mal aj v AVR Studio 4 (na starom PC).

U nového procesoru je nastaven interní oscilátor 8 MHz a ve fuse bitech je zapnutý dělič osmi.
Takže procesor jede na 1 MHz.

Zápisem #define F_CPU oznamujeme překladači na jakém kmitočtu mproc pracuje.
Měnit frekvenci oscilátoru tímto zápisem nejde.

Přepnout na 8 MHz můžeš buď změnou fuse bitu CKDIV8 pomocí programátoru,
nebo v kódu vynulováním registru CLKPR takto:

CLKPR = 0x80; CLKPR = 0;
Pak při #define F_CPU = 8000000
budou delaye správné.

No už som vyriešil môj problém. V Arduine som mal dať možnosť Burn Bootloader, (pravdepodobne) až vtedy sa mi zapísalo nastavenie poistiek do procáku. Myslel som, že ked dám Upload, tak sa nahrá preložený kod aj s poistkami. Zjavne som sa mýlil.
Každopádne sa chcem podakovať za pomoc. Tvoju radu vyskúšam, ked sa odhodlám k nainštalovaniu AVR Studio :smiley: