Programování AT89C2051 pod Linuxem

Zdravím! Nemáte prosím někdo tip, jak programovat 89C2051 pod Linuxem ? S PICem není problém , JDM pracuje s IC-prog přes Wine, ale programátor Atmelu na paralelním portu samozřejmě nejede.Díky.

Ahoj Dragu,
příjemná informace, že IC-prog jede pod Wine.
Taktéž používám Linux a v mnoha ohledech jej mám raději než Windows, ale používat programátor pod Linuxem by nikdy nenapadlo. Za celou dobu, co hledám na internetu programátory, jsem se setkal jenom několikrát s nějakým, který měl ovládací software i pro Linux.
Zkus PonyProg. Měl software pro Linux, ale je to dost stará informace, možná že už vyvíjí jenom software pro Windows. Atmel programuje, ale nejsem si ani jist, jestli programuje 51.

Jaký programátor Atmelu používáš?

Programátor Atmelu jsem měl vlastní konstrukce, ovládací SW byl napsán v Pascalu.Bohužel přepsání pro Linux by bylo na dost večerů … Ponyprog prostuduju.
Co se týká PICů ,tak pod Linuxem se dá pracovat velmi komfortně, používám
free vývojové prostředí HI-TIDE od HITECH software ( htsoft.com/ ) s Lite verzí PICC kompilátoru ,která je taktéž volná a pro malé čipy např.typu 12F675 nemá žádná omezení.Vývojové prostředí i kompilátor od HITECH jsou multiplatformní, jedou snad na všem, co umí Javu.

S tím Pony Prog pod Linuxem by mě to taky zajímalo když ta dej prosím vědět Draku!

Tak jsem ten Ponyprog prostudoval, linuxová verze je sice o pár čísel za windowsáckou, ale podporuje co je potřeba. Z dokumentace vyplývá, že je nutno doinstalit knihovny pro práci s paralelním portem . Jakmile se vyskytne trocha volného času ,tak se na to vrhnu a výsledky poreferuju.
Zajímovou skutečnost jsem objevil u IC-PROGu (přes WINE), program se nebrání nastavení sériově programovaných Atmelů (např.89S8252) ve spojení s programátorem JDM, a po spuštění programování jsou skutečně na vývodech JDM impulsy.Což mi vnuklo myšlenku postavit “TTL JDM” a programovat S řady Atmelů + AVR tímto způsobem. Ale to musím ještě ověřit, neměl jsem po ruce dig.osciloskop.

Teď to bude vypadat jako monolog :laughing: , ale třeba to někomu pomůže .
Otestováno a bez problému funguje :

  • IC-prog + WINE s programátorem JDM (PICy)
  • IC-prog + WINE s programátorem JDM upraveným na TTL úrovně (89S8252,S53,AVR)
  • Ponyprog + WINE s tímtéž programátorem ,nazývaným SI-prog (89S8252,S53,AVR)
  • Ponyprog + WINE s programátorem JDM (PICy)

Bohužel nepodařilo se mi zkompilovat nativně Linuxovou verzi Ponyprogu, pořád to řvalo nějaké errory. Vypadá to že ve WINE je dobře zvládnutý sériový port , tudíž ICSP a SPI programátory nejsou problém, pokud přistupují k portům přes Win API.Paralelní port se zdá být nedostupný pro manipulaci s jednotlivými bity. Tudíž starou dobrou 89C2051 nenaprogramuju :imp: .

Zdravím Vás,
jsem laik v programování. Měl bych otázku:
mám tenhle čip na převodníku, který používám mezi počítač a auto. Bohužel už je ten převodník v dezolátním stavu a potřeboval bych ho udělat znova. Jde z tohoto čipu “vytáhnout” program, který je v něm nahraný a nahrát do nového čipu?Pomocí nějakého programátoru a softwaru.
Předem děkuji za odpověď
Tomáš

Ahoj Tomáši,
to co potřebuješ se nazývá klonování. Za normálních okolností to není problém, stačí k tomu jakýkoliv programátor, který podporuje AT89C2051. Předpokládám, že tvůj převodník je komerční zařízení. V tomto případě pravděpodobně nebude klonování úspěšné, protože 89C2051 bude mít uzamčenou paměť. Více o této problematice najdeš zde.

Na cteni zamcenych procesoru bych daval pozor - stalo se mi, ze jsem si ze zvedavosti zkusil jeden zamceny 80c2051 precist a on se smazal!!!
Ten MCU ridil pohyb zrcatka ve scaneru (diskotekove svetlo) podle hudby a ten program jsem si pak musel vymyslet, abych to znova rozchodil…
Kdo je zvedavej… pridela si praci :laughing: