Teplota ATmega 328 na Arduino MiniPro

Zdárek,

mám Arduino MiniPro a MCU s ena muj vkus dost hřeje.

Pokud napájím desku přes USB tak těch 5V to zahřeje na cca50°C.

Ale jakmile přivedu na pin RAW (dle arduina až 12V) napětí 6,5V, MCU se zahřeje na teplotu cca 70°C. Na muj vkus mi to přijde docela dost.

I když v dokumentaci jsem se dočetl něco o 85°C při 5,5V.

Jen pro info, měřil jsem napětí za regulátorem a na MCu to cpe 5V.

Chci se zeptat na zkušenosti zdatnějších co si o tom myslí ?

Děkuji za reakci.

A ako máš zaťažený ten procesor, nemyslím frekvenciu, ale čo máš k nemu pripojené, aký prúd cez neho tečie.

Nic, samotné Arduino, zdroj říká 40mA, pokud se nepletu.

40mA na samotné arduino je hodně. Procesor má podle datasheetu v aktivním stavu 0,2mA a stabilizátor by se měl vejít do 8mA (typicky 5mA).

Dobrý den,

abych mohl sledovat teplotu CPU, měl jsem připojen LCD ILI9163C.

Tak 40mA má samotné Arduino nebo Arduino+LCD ? Psal jsi, že samotné. Čím LCD řídíš ? Z Arduina ? A co piny ? Nemáš OUT pin z Arduina proti OUT pinu z LCD ?

Ok, zapojím Arduino samostatně, bez ničeho…at je vše jasné…teplotu budu odhadovat prstem.

Arduino nemá prázdný procesor. Obsahuje Bootloader, který minimálně 2 piny nastavuje jako výstupní. SCK pro LEDku a TXD pro komunikaci s PC.

Myslel jsem “prazdne”…“jen” s bootloadrem.

To já jen pro info. Jak vypadá teplota procesoru ?

Balů:
To ne, Atmega328 bude mít na kmitočtu kolem 16MHz odběr kolem 15mA. Zajímavý rozbor spotřeb Atmeg při různých režimech je tady: gammon.com.au/forum/?id=11497

Arduino Mini Pro s ATmega328 v provedení 5V, 16MHz krystal mi leží mezi procesorama. Kdysi jsem ho dostal od někoho, kdo s ním chtěl začít programovat a nikdy na to nesahnul, že prý se mi to bude hodit. Já už v tý době měl testovací desku pro AVRka s paticema pro všechny mnou používané procesory s veškerou nezbytnou bižutzerií (stabilizace napájení, blokovací kondíky, LC článek pro Aref, připojitelný krystal 32768 Hz, patice pro připojitelný krystal pro systémové hodiny). Každá patice má dutinkovou lištu na připojení buď přípravku nebo k propojení s kontaktním polem a konektor pro připojení programátoru. Na první zkoušky to stačí a pro zařízení stejně raději vyrobím prototypovou DPS, na které zařízení vyvíjím. Stejně každou aplikaci programuju už od začátku pro určený procesor a nebudu to ladit na Arduinu (ATmega328), abych to pak upravoval například do ATtiny13. Jinými slovy ani já jsem na něj do dneška nesahnul. Nicméně není problém k němu připojit napájení a změřit odběr proudu. V každým případě pokud procesor nemá žádný odběr na vývodech se nemůže hřát tak, jak psal namefree.

Zdárek,

proto mi to přošlo divné…musel jsem pryč a jsem pracovně vytížen.
Jak se vrátím domů, odzkouším.

S Arduinem si hraji, protože se jednoduše programuje, dělám to v atmel studiu, pak ještě dělám s Netduinem. Udělal jsem si na to Shieldy a ty využívám na většině aplikací. Nicméně zpět k jádru udla, jak jsem psal výše,
dojedu domů a prubnu to.

Já zkusím k laboratornímu zdroji připojit to svý ještě nepoužitý Arduino a dám Ti vědět, jak to dopadlo.

Super, budu to dělat stejně :slight_smile:…porovnáme výsledky :slight_smile:

Tak nepoužité a nenaprogramované Arduino (jen bootloader) včetně Power LEDky a blikající LEDky Arduina oznamující čekání bootloaderu na zahájení uploadu programu má při 12V na RAW vstupu odběr cca 18mA včetně stabilizátoru a oněch LEDek. Po několika hodinách se procesor ohřál cca na tělesnou teplotu - tedy cca 37 stupňů.

Zdárek,

právě jsem odzkoušel Arduino MiniPro.

Napájel jsem to z laboratorního zdroje. Byla krmená POUZE samotná deska Arduina MiniPro.

Program blikani LED v inervalu 1s.

U1[V] Uvcc[V] I[ma]
7 5.08 20ma
8 5.08 20ma
9 5.08 20ma
10 5.08 20ma
12 5.08 20ma

Proud se v podstatě neměnil, nutno podotknout že ten zdroj neukazuje jednotky mA, ale nejpřesněji destíky mA (0.01A a 0.02A přeblikávalo).
Znemaná to že samotné běží OK. Dokonce se ani nehřál stabilizátor.

Ale nahrál jsem tam program, který řeším a zapnul to bez periferií a šlo to do kopru.
(jen pro uplnost uvedu : LCD ILI9163C, I2C snímač teploty LM75, dále obsluha 2x digitalni vstup a 1xdigitalni výstup
a příjem IrDa z TSOP4838).

Při 9V odber 0.1A (podotýkám zamotné arduino ale s programem)

Takže bych řekl že mu dávám na prdel v programu, pohraju si s programem a uvidíme. Dám vědět jak jsem dopadl.

Takhle narychlo jediné, co mě napadá je změřit C na pinu Aref, jestli není vyzkratovaný. Nebo na test vyhoď z programu AD převodník. Druhá možnost je, že na pinu D0 (RXD) tlačíš logickou 0 proti sériovýmu kabelu, ale vlastně Ty jsi psal, že máš zapojené jenom napájení. Tak v tom případě jenom ten AD převodník.

Přesně tak Arduino není k ničemu připojené, zkusím změřit to C a potom ten AD převodník, dám vědět.

Věřím že toto pomůže i dalším :slight_smile:

Ještě zkus zkontrolovat, jestli není někde náhodou zkrat mezi dvěma piny. Řekl bych, že by to mohlo být pravděpodobnější, než ten kondík.