6 metrů kabel, kam dát omezovací rezistor?

Ahoj, mám PIR modul, u kterého musím zajsitit proud max 100 uA, napětí zdroje je 12 V, zvládá 3 A. PIR modul je umístěný od zdroje cca 6 metrů daleko (připojení cu, průřez 1 mm2). Řeším, kam je lepší dát omezovací odpor (hodnotu jsem spočetl na cca 120 kOhm, výkonová ztráta 0,0012 W - takže se nebude ani moc zahřívat) - je lepší dár rezistor hned za zdroj a tím pádem omezit proud již před kabelem nebo až k pir čidlu? Díky.

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Ostatní"

Myslím ,že je to jedno.
Jinak těch 100uA je proud ,kterej ten PIR spíná?

ne, to je max. produd, který může jít do napájení pir modulu. výstup je 3V logika, impuls, ale s tím už si dnes poradit dokážu:)

No pokuď tam dáš 120K odpor tak ti na tom modulu moc voltíků nezůstane. Jaký je napájecí napětí toho modulu?

dosud jsem žil v domění, že odpor v sérii mi s napětím prakticky nic neudělá. Povolené rozpětí napájení modulu je 3,3 až 15 (resp. 24 V). Díky průřezu 1 mm2 bude úbytek napětí při tomto proudu minimální. Nebo se pletu?

dosud jsem žil v domění, že odpor v sérii mi s napětím prakticky nic neudělá - tak to si žil ve špatném domění. Prostuduj si zákony pana OHMA.
Když připojíš ma zdroj jeden odpor ,tak na něm naměříš celý napájecí napětí( pokud pominu ztrátu na drátech) A když použiješ 2 poloviční v serii tak na každém naměříš poloviční napětí.

Klidně ten modul připoj přímo na ten zdroj, on si vezme proud jakej potřebuje a tem údaj max 100uA je údaj o jeho maximální spotřebě

jo, blbě jsem se vyjádřil:( myslel jsem vůči odporu zbývajícího vodiče - U na rezistoru bude prakticky 12 V, dost možná stejně jako v celém obvodu (úbytek na PIR modulu nevím, vodič díky průřezu zanedbávám) (vím, že se napětí rozloží v poměru odporů jednotlivých částí:) )

Jde o tenhle modul gme.cz/img/cache/doc/754/293 … heet-1.pdf

V DS se píše, že “Also need to adjust the R1
according to the supply voltage, to make the current of R1 less than 100uA”

Když jsem se koukl na DS použitého PIR snímače (AM322), tak v DS je opravdu jako maximální povolený proud uvedeno 100 UA.

Pro jednotlivá napětí je doporučená hodnota R1:
Supply voltage
Current limit resistor
3.3V 3K
4V 10K
5V 20K
6V 30K
9V 68K
12V 100K
15V 120K

Sice by měl být R1 vyměněný přímo na PCB, ale podle mne nic nebrání dát ho kamkoli na přívodu napětí (v sérii, na plus větev) a původní přemostit /proč - s smd mám mizivé zkušenosti/. A nebo z toho udělat R1+R1b

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
pir-modul-sb00322a-1-datasheet-1.pdf (150 KB)

ten modul mám,a teď jsem ho zkoušel na 12V a šlape . Nemám zrovna po ruce přesnější ampermetr ,ale tím co jsem to měřil,tak je při 12V odběr ze zdroje 0,9mA

Jenom pro zajímavost kolik stál ten modul u mamuta

noo nedalo mi to a zkusil jsem dát 100K odpor do kladné napájecí větve a šlape to taky,proud byl potom 0,08mA

to je náhoda:) platil jsem při pěti ks asi 250,- kč. dikes. jo a výkonová ztráta tedy v tomto případě bude zanedbatelná, viz výše, je to tak?

Tak to je cena podobná,já je kupoval na tipa.eu. Máš pravdu ta ztráta je skoro nic.

Vypadá to na velmi dobrý modul, už mi pár modulků prošlo rukama, ale jednak je malý a jednak vcelku citlivý. Chci jej využít v rámci domácí automatizace na schodiště, chodby apod. Díky za pomoc - odpovědi.

Jinak kladnej 3V výstup při aktivaci čidla trvá asi 3 sec.