Doporučite osciloskop nebo log. analyzátor ?

Ahoj,

Už se to tu řešilo 1000x, pročetl jsem si různá vlákna a témata. Došel jsem k závěru, že pro další pokračování ve svých pokusech potřebuji nějakým způsobem zobrazovat průběhy signálů kolem MCU případně dalších IO. Tj. nehodlám se primárně zabývat zvukem, zesilovači a ani další podobnou analogovou technikou.

Když to tedy shrnu: Přístroj budu mít převážně na měření pravoúhlých signálů v oblasti číslicové techniky o kmitočtu řádově do 20 MHz (8 bitové atmel AVR a PIC12,14,16). Výjmečně bych se chtěl podívat na nějaký ten analog do max. 30 MHz a to spíše jen z informativního hlediska žije/nežije nebo dochází/nedochází k deformaci signálu.
Od digitálního měření si slibuji, že např. teď když řeším problém s obvodem RTC DS1302, tak si najeden kanál dám např. hodinový signál a na druhý I/O linku a na zobrazovači uvidím jejich průběhy pod sebou, jak to (ne) chodí. Nehledám nějakou profi kvalitu, ale jen pro domácí hobby použití parkrát do měsíce. Ani určita (ne)přesnost mě nějak extra nebere, spíš prostě potřebuji vidět “co” se tam děje. Finanční náročnost chci udržet co nejníže.

Po pročtení všech zdrojů jsem zatím došel k těmto závěrům:

  1. Nejprve jsem řešil, jestli logický analyzátor nebo osciloskop. Po zhodnocení všech pro a proti vyšel lépe osciloskop díky své větší univerzálnosti. Nicméně tady ještě nejsem nějak pevně rozhodnut, ale oblast logických analyzátorů jsem pořádně nezkoumal.

  2. Co se typu osciloskopu týče, tak různé samo-domo jsem zavrh hned, stejně tak analogové. Ve výběru tak zůstávají klasické digitály a potom USB scopy. Zatím se mi nejvíc zamlouvají ty USB a to díky nižší ceně, menší velikosti na stole. Z hlediska ovládání a stability SW jsem zkouknul pár videí na YT a vše vypadalo v pohodě.

Pokud rozvedu myšlenku USB scopů dál, tak jsem našel tato zařízení:
osciloskopy.com/usb-osciloskopy.php

  • Bohužel jsem od svých školních let spoustu vědomostí zapoměl a tak se v parametrech moc neorientuju. Pokud vezmu například nejlevnější z nabídky: osciloskopy.com/oscilloscopes_cz.php?det=32
    tak vidím, že dosahuje sample rate 50MS/s. Někde jsem četl poučku, že sample rate by měl být pro rozumná měření cca. 4x vyšší než je kmitočet příchozího signálu, tedy pro uvažovaných 20 MHz by mě to už nestačilo a spíš by vyhověl vyšší model DSO-2150 se svými 75 MS/s…
  • Úplně přesně jsem nepochopil souvislost sample rate a paměti, která je zde 32KS. Znamená to, že pokud budu zaznamenávat 1ms dlouhý děj, tak se dostanu na sample rate 32MS/s a tudíž budu moct reálně sledovat signály do kmitočtu max. cca 8MHz ?
  • Co se těch hanteků týče, tak se dají zajmavě nakoupit v Číně. Např. model DSO-2250 (125MS/s na kanál, 100MHz BW, 256KS/kanál paměť) za v přepočtu 3969Kč + DPH 833 = 4802 Kč a ještě by to mohlo projít bez CLA. viz: aliexpress.com/item/H041-Han … 39048.html

Chtěl bych se Vás zeptal, jaké máte vy zkušenosti, resp. co používáte a jak jste spokojení? A jestli spíš nedoporučíte něco jiného. Rád se nechám poučit.

Díky

Na sledovanie takýchto dejov by som skôr odporučil logický analyzátor. Pre začiatok niečo úplne jednoduché a lacné, napr:

ebay.com/itm/USB-Logic-Analyzer-Device-Set-USB-Cable-24MHz-8CH-24MHz-for-ARM-FPGA-/291102018494?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43c7084bbe

ebay.com/itm/EZ-USB-FX2LP-CY7C68013A-USB-EEPROM-Develope-Board-Module-Logic-Analyzer-/271218602045?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f25e3703d

Ja osobne uvažujem o tej druhej variante a dobastliť k tomu nejaké V/V obvody podľa tohto zapojenia (ospravedlňujem sa za odkaz na iné fórum):

svetelektro.com/clanky/elogic-logicky-analyzator-a-osciloskop-413.html

Tieto malé a lacné mašinky ti vedia nie len zobraziť priebeh signálov, ale aj dekódovať prenášané dáta. Max. vstupná frekvencia je do 24MHz, čo pri avr-kách a pic-kách by mohlo bohate stačiť, a počet vzoriek nie je limitovaný nejakou vnútornou pamäťou. Je pravda, že analogové signály s týmto moc neposleduješ (teda na svetelektro, čo som tu dával odkaz je aj jednokanálový osciloskop, bližšie info v odkaze).

Inak ak chceš kuknuť, čo dokáže soft, pozri na youtube. napr:

youtube.com/watch?v=D1ctheXbfh8

Tohle mám doma a docela dobrý:
pandatron.cz/?shop&sla=72&pn=901 … or_pro_usb
PS. Je to sice jen logický analyzátor, ale zatím mi to vystačí.

taky bych nejdříve šáhl po logickém analyzátoru…pro 8bity bohatě postačí nějaký klon Saleae.
Na sw oceníš funkci analýzy komunikace sběrnic. U osciloskopů nevím, jestli něco takového je u těch běžně dostupných.
Dále rozdíl je v ceně: 200 Kč Ebay za log. analyzátor vs 5-20k Kč za osciloskop, u kterýho je kvalita výroby a součástek dost pofidérní :unamused:

nekupujte levné čínské paskvily rádoby logické analyzátory na eBay. Jsou to vyhozené peníze. Pro začátek postačí logická sonda nebo třeba 2 sondy. Není problém je udělat doma. A když už potřebujete osciloskop a analyzátor, mohu jen doporučit toto:

picotech.com/oscilloscope/2 … cilloscope

Cena je 300 euro.

V nouzi vystačíte i s tímto:

picotech.com/data-logger/pi … hannel-daq

16 kanálů s rozlišením 12 bitů (model 1216) za 192 euro.

Pokud chceš většinou sledovat digitální signály a to převážně u MCU AVR nebo PIC, pak bych Ti doporučil tenhle logický analyzátor : ebay.com/itm/USB-Logic-Analy … 418d995fdb
Se vším všudy je za pár korun a nemůžu si ho vynachválit. Funguje mi pod Win7 64-bit s originálním softwarem Saelae (saleae.com/). Pak se teprve můžeš zamýšlet v kiidu nad něčím v cenách stovek eur, jak navrhuje hopkins.

Hopkinsi, za 150E jsem pořídil na burze TDS2014B, takže za 300E se dá na ebay vysoutěžit něco mnohem lepšího než máš v odkazu. A pochybuju že by tady byl vůbec někdo ochoten vysolit tolik peněz…

Mě se líbí něco takového(osciloscop Hantek - 20MHz) ebay.com/itm/Hantek-6022BE-P … 791wt_1924

Aktuálně je to v aukci na ceně kolem 1700kč a píšou, že odesílají z Německa, takže bez DPH.

Does not ship to Slovakia
Oh well :smiley:

Balu, ale jak k te věci vypadá software? A proč to funguje jen pro AVR nebo PIC? S ničím jiným to nefunguje?
Konečně, mrkni na jeho hodnocení:
feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.d … egative_30

To je úchvatné :slight_smile:

Radiusi, nesrovnávej eBay s novým přístrojem koupeným od výrobce a nesrovnávej odlišné věci. TDS2014B je OBSOLETE (zastaralý) 4-kanál digitální osciloskop, kdežto Pico2205 je mixed-storage osciloskop s 2 analogovými a 16 digitálními kanály, krom toho se zárukou 2 roků, upgradem software zdarma (stahuješ si ho z webu výrobce). Kdežto k TDS2014B co jsi vysoutěžil, nemáš ani záruku, ani upgrade.
ALE, logický analyzátor si na rozdíl od digitálního osciloskopu můžeš sám doma postavit, není to takový problém.

Rob.Brno, ano Hantek je celkem rozumná firma, akorát bez DPH ti ho pošlou možná a jen za předpokladu, že máš platné DIČo. Ale ani to není zárukou, není totiž povinnost prodávat bez DPH, když kupující z jiné země EU má DIČo.
Ono je to totiž problematické, DIČ se ověřuje přes VIAS, jenže úřady jednotlivých států dávají údaje do VIASu s obrovským zpožděním. Když ty teď jsi ve VIASu, tak to ještě neznamená, že pořád máš DIČ. Protože řada prodejců se už spálila tak na VIAS kašlou a všem účtují s DPH. kupující se pak musí doma přihlásit k odpočtu DPH zaplacené v jiném státě EU a tuto DPH si vynárokovat. Jde to i v Česku, ale finanční úřady to neradi dělají. Nj, kdo by rád vracel DPH, že?

A proč mi sem dáváš hodnocení prodejce ? Já netvrdím, že jsem jej koupil od něj, jen jsem ukázal, jaký analyzátor jsem pořídil. Mojí chybou bylo jenom to, že jsem měl napsat “takovýto analyzátor” a ne “tenhle analyzátor”. A kde jsem psal, že funguje jenom s PIC a AVR ? Analyzátor je 8-kanálový a software umí analyzovat několik přenosových protokolů. Který z osciloskopů to umí ?

V poslední větě píše, že chce Finanční náročnost chci udržet co nejníže.. S výše zmíněným logickým analyzátorem má to, co potřebuje a za pár korun. Pokud zjistí, že je to to, co by potřeboval a nebude mu stačit rychlost, může pak za mnohonásobně vyšší cenu pořídit rychlejší. Pro analogové signály potřebuje tak jako tak osciloskop. Ale píše “Výjmečně”. Tudíž primárně jsem radil, aby si pořídil log. analyzátor a pak teprve se začal rozhlížet po osciloskopu. On totiž, pokud to nevíš, osciloskop a logický analyzátor jsou dvě různé věci.

Popravdě řečeno, prošel jsem si Tvé příspěvky a kromě pár dotazů jsem našel jenom kritiku ve stylu “Já vím všechno nejlíp, já všechno znám.”. Nenašel jsem žádnou konkrétní radu nebo odpověď týkající se tématu u kterých Tvé příspěvky jsou.

Hopkinsi, pro tenhle “zastaralý” přístroj byl u výrobce upgrade firmware ještě v roce 2011 a jeho C verze se stále vyrábí :wink: Já razím přístup že raději starší kvalitní přístroj z druhé ruky než něco nového (za stejné peníze) ale s horšími parametr. Co se týče záruky a ebay, tak pokud prodávající má hodně dobrých hodnocení, není problém.

Balů: Já bych mu naopak doporučil raději osciloskop (4kanal) Je o to že pokud bude mit problémy přímo na signálu (úrovně, překmity) tak to LOG.AN. nemusí vůbec zaznamenat a nebo to prostě může interpretovat jinak než součástka se kterou komunikace probíhá.

Radius: Netvrdím, že osciloskop ne. Jenom si myslím, že investice nějakých cca 300,- Kč za tuhle malou krabičku už mě nerozhodí, pokud není problém koupit zařízení za mnohokrát vyšší cenu. Pak můžu v klidu vybírat a pokud se mi krabička za 300,- nebude hodit, tak jí za stejné peníze za pár dní klidně prodám. Taky jsem koukal i po osciloskopu (už ho mám taky). Koupil jsem nejdřív analyzátor a popravdě - to, co jsem dával nedavno dohromady bych s osciloskopem prostě nedal, pokud by neuměl to, to umí tenhle analyzátor. Konkrétně dekódovat data z průběhu signálu - v tomhle případě Manchester kódování, které jsme se snažili rozběhat. O tom je log. analyzátor. Prohlížet si tvar signálu je zase práce pro osciloskop. Otázkou je, co Johny od zařízení, které má v plánu zakoupit očekává:

Není z toho zcela jasné, jestli potřebuje zjistit, co po těch drátech běží za data nebo jaký tvar ten signál má, takže bych to uzavřel asi takhle : Pokud potřebuje analyzovat, co po drátech běhá za data, pak potřebuje analyzátor. Saelae na 8-bitové jednočipy AVR, PIC a další stačí. Pokud potřebuje zjistit tvar toho digitálního signálu, pak je nutný osciloskop a nemá smysl se o jakémkoliv logickém analyzátoru bavit.

Chápu, když potřebuješ i trochu hackovat… :slight_smile:)

Ahojte objednal som si z ebay clone Saleae logic analyzer. Nainstaloval sw so saleae stranky pripojil usb analyzer ked prebehla instalacia ovladacov v programe mi ukazalo ze connected dal som start, ale ziadny kanal mi nefunguje skusal som merat rozne signali a nic.
Neviete kde by mohla byt chyba?

Skús dať pripojenie LA k zariadeniu, poprípade fotku, ako to máš zapojené.

Uz je to vyriesene odinstalovanim a znovu instalovanim sw . LA funguje vyborne. :slight_smile: