Měnič DC/DC - jaký bude odebírat proud?

Ahoj, potřebuji zapojit tento měnič - gme.cz/amsr1-7805-nz-p332-351 - vstup mám 12 V, odebírat budu 5 V v rozmezí cca 700 mA až 1 A. Co jsem ale nezjistil a asi dělám někde chybu - jaký poteče proud do měniče na straně 12 V vstupu. Poradí někdo? Díky.

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Ostatní"

Čus…musíš vycházet z toho jakou má měnič účinnost. Dle datašitu je to minimálně 88% a maximálně 93%. Podle mě tedy maximální proud do měniče bude: Iin = (Iout*100)/ůčinost

to je blbost ne? to by byl větší než na výstupu. Není to spíš Iout*100/účinnnost/vstupní napětí?

spis to melo bejt Pin = (Pout*100)/ůčinost

Musíš si uvědomit, že je to de-facto pulzní zdroj. U lineárního stabilizátoru je situace taková, že proud teče kontinuálně a

Ivst=Ivýst.

Z toho následně plyne i výkonová ztráta na stabilizátoru, která je

Pstabilizátoru=(Uvst-Uvýst)*I.

U pulzního stabilizátoru je ale situace trošku jiná. Ivýst je odebírán lineárně z výstupního kondenzátoru. Jenže proud na vstupu neteče kontinuálně, ale pulzně. Platí tady, že Pvst=Pvýst/účinnost. Jenže napětí na výstupu je zvlněné, býť jen minimálně (v tomto případě ±3% při plném zatížení) a navíc na kmitočtu, na kterém běží pulzní část stabilizátoru (u tohoto 330 kHz). V podstatě se zapne vstup - a to na tak dlouho, než se výstupní kondenzátor nabije na požadovanou hodnotu výstupního napětí. Pak se vstup vypne a je vypnutý tak dlouho, dokud se výstupní kondenzátor nevybije pod určitou hranici. Pak se opět vstup zapne a nabije výstupní kondenzátor na požadované napětí atd. pořád dokola. Kmitočtem 330kHz při plném zatížení. Pokud je zatížení nižší, pulzy se vynechávají => není-li kondenzátor ještě vybit pod určitou hranici.

Dá se říci, že střední hodnota proudu se dá spočítat jako Ivst=(Uvýst/Uvst)*Ivýst/účinnost.
Ano - teoreticky vychází, že vstupní proud je menší, než výstupní.

P.S.: Pro úplnost - účinnost uvažuji v rozsahu 0-1 => 0,98 = 98%.

Ahoj, tak vše beru zpět.
Tvrzení, že

je skutečně blbě. Zkusil jsem to tedy přepočítat znovu a myslím, že stejnak tu nezazněla správná odpověď. Podle mého posledního výpočtu by to mělo být:
Iin = (UoutIout100)/(Uin*ůčinost);
Tak a teď si vyber :smiley:

děkuji všem