Jak vzdáleně spínat motor od čerpadla pro bazén?

Ahoj, řeším v rámci domácí automatizace ovládání čerpadla od filtrace k bazénu. Nějak jsem ale zabředl do vlastního spínání. Motor je na 230 V, 400 W. V rámci různých zdrojů jsem došel k závěru, že bude potřeba spínat jak N, tak i L ve 230 V rozvodu (mám třívodičovou soustavu).

Rád bych se vyhnul stykači, protože ten jsem zatím nenašel ve variantě s rozumným ovládáním (5 nebo 12 V), ale tím netvrdím, že neexistuje:) S motory a tímto typem zátěže navíc na 230 V jsem zatím nedělal. Poradíte někdo, jak na to? Vystačil bych si s nějakým relé na 230 V? Nebo už ta zátěž bude problémová? Díky.

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Ostatní"

Pokud potřebuješ odepínat jak L, tak N, vyřešil bych to asi stykačem, který bych spínal malým relátkem (5V nebo 12V) nebo kombinací triak/optotriak. Proč musíš odepínat L i N ? Myslím si, že by stačilo odepínat L - tedy fázi (v žádném případě neodepínat jenom N !!!). Pak by na to stačilo i 5V(12V) relátko s kontaktama alespoň na 10A. Rozběh motoru je přecijenom proudově trochu náročnější…

Kontakty 10A, 250VAC :
5V relé : tme.eu/cz/details/g5le-14-5/ … -14-5vdc/#
12V relé : tme.eu/cz/details/g5la-1a-12 … 1a-12vdc/#

Kontakty 16A, 250VAC :
5V relé : tme.eu/cz/details/g5le-1-e-5 … 1-e-5vdc/#
12V relé : tme.eu/cz/details/g5le-1-e-1 … -e-12vdc/#

L a N je nutnost, tedy podle toho, co jsem pochopil z norem a z rad na elektrika.cz

Odpojovat L a N je přípustné, nikoliv však nutné. Obojí se samozřejmě odpojí v okamžiku, kdy vybaví proudový chránič. Tolik slova mého známého revizáka. Nicméně, pokud chceš odpojovat obojí, pak bych doporučil stykač spínaný buď relátkem nebo triakem. Hledal jsem i relátko DPDT, ale povedlo se mi najít jen 250VAC, 5A. To by na ustálený běh stačilo (400W je zaokrouhleně 2A), jenže rozběhový proud je o hodně větší a kontakty by byly v okamžiku sepnutí příliš namáhány.

díky.