Jak regulovat komutativni motor?

Zdravím všechny.

Pokazila se mi automatická pračka 2 měsíce po záruce. Odešla řídící elektronika. Hledal jsem závadu ale bez výsledku. Deska stojí 3000,- a to odmítám dát když pračka stála 7000,-. Pračka jako tak funguje, ale když ma vyčerpat vodu, tak sepne na 2 vteřiny čerpadlo, pak ho vypne a za cca 10 vteřin napíše chybu F13. Čerpadlem to není, to jsem sehnal nové. Podle hledání je chyba F13 čidlo topení, ale to je OK. Vyměnil jsem všechna relátka a všechny triaky ale taky bez ůspěchu.

Napadlo mě udělat řídící desku s PIC. Na všechno jsem jako tak už přišel, ale nevím jak řídit komutativní motor HXGK1L.51. Na původní desce je triak BTB16, ale zkoumáním jsem nepřišel, jak je to řízené. Měřením je na motoru 20 - 80V AC. Nikdy jsem s triaky nedělal a s motory už vůbec ne.

Nemáte někdo nápad jak zapojit motor aby to šlo řídit s PIC?

Na odkazu dole jsem se dočetl, že ta černé věc nalevo na hřídeli je tachogenerátor. Vedou z něj 2 bílé kabely do konektoru a odtud dva červené. Deska řídí otáčky pomocí triaku (u Tebe asi ten BTB16) a zpětnou vazbou přes tacho snímá otáčky. U starých praček bylo více vinutí a mechanický programátor přepínal vinutí podle potřeby. Tady mi také přijde, že motor má více vinutí. Motor je komutátorový a ten lze případně napájet i stejnosměrně. Regulace je však jednodušší střídavě přes triak. Otáčky se pak řídí zpožděním zapnutím triaku v dané půlvlně v závislosti na tachu.
poradte.cz/elektronika/13553 … racky.html