Využití portu MCU pro falešné napájení (tranzistor 1 - 2 mA)

navrhuji neco opravdu malicke (SMD) a zajimalo by mne, zda by se daly vyuzit vyvody (porty) na falesnenapajeni. Tim myslim opravdu maly odber v ramci 2-3 mA.Jako treba delic napeti (10k +10k) nebo zdroj pro tranzistor s odberem 1-2mA.
Nastavim port jako vystup a navolim +/- vystup.
PORTA = 2
DDRA = 3
To znamena, ze na vyvodu A0 bude “0” = zem a na vyvodu
A1 bude “1” = 5V.

Potrebujem to proto, ze nemuzu tahat plosny spoj mezi nozickami a takto by jsem to krasne obesel :wink:

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "falesne napajeni"

Podle mého názoru, by se to použít dalo, jediný problém vidím co to bude dělat ihned po připojení uPC, než se v procesoru všechno nastaví a inicializuje.

Ako napájanie to môžeš použiť podľa hodnôt z katalógu až na vyše 20mA. Pri vyšších prúdoch je potrebné vložiť vhodný tranzistor a ovládať ten.
S výhodou sa to používa, ak je čas od času potrebné následné nízkoodberové zariadenia resetovať vypnutím napájania.

Po resete nemá byť čo kde aký problém, ak sa samozrejme dodržia všetky potrebné korektné opatrenia medzi ktoré patri aj nejaky odpor na každý pin procesora. Ak bude tento odpor, napríklad 10-100k druhým koncom pripojený na zem, potom po resete nebude nikde žiadne napájanie a napájacie piny napájaného zariadenia nebudú plávať v lufte. Ak netreba sledovať extra nízku spotrebu, odporučil by som odpor 4k7-10k.

vyzkousene, nema to chybu. Je dokonce vyhodne mit funkci ovladani, kdy vynulovanim napajeciho portu odstavim pripojene zarizeni, ktere potom muze byt ciste hardwerove.

samozřejmě můžeš použít pin jako napájecí tuším že přizemnovat může až 20mA ale jako plus jen 1mA??? víc datasheet daného čipu
a nezapomeň že výstup z datového pinu není úplně stabilní zdroj napětí má stabilní logickou úroveň (log0 není 0V) ovlivňuje to činnost procesoru
př. u pole diod mi velmi slabě problikávali diody který svítit neměli řešení jsou kondíky