Měření napětí a proudu

Zdravím,

předtím, než začnu nakupovat součástky a vymýšlet zapojení, tak jsem se chtěl zeptat zda to půjde takto jednoduše. V příloze posílám zapojení co chci měřit.
Jedná se o soustavu nabíječ DC/DC, baterie, spotřebič. Vše má společnou zem.

Potřebuji měřit vstupní napětí před měničem, napětí na baterii, dobíjecí proud a odebíraný proud spotřebičem.

S měřením napětí by problém být neměl, ale nejsem si jistý jak je to s měřením na bočníkách. MCU umí měřit jen proti zemi, že?

Plánuji použít na měření proudu externí A/D převodník 16bit, a na měření napětí externí 12bit. Potřebuji měřit přímo na svorkách, kvůli minimalizování odchylky ztrátů v kabelech.

Doufám, že to není uplně hloupý dotaz a předem děkuji za odpovědi.

Ke každému bočníku dej rozdílový zesilovač z operáků. Vyřešíš tím i zesílení do měřitelného rozsahu AD převodníku. Nebo můžeš dát bočník na GND, ne do napájecí větve. Bude se ti pak ale ovlivňovat měření napětí, a budeš muset softwarově odečítat napětí na bočníku.

Já jsem řešil podobný problém a jelikož nejsem vystudovaný elektrikář, tak jsem to řešil halovým snímačem od Allegra. Někde jsem čet, že když se víc zahřeje, tak “cestuje”, ale já jsem s tím problémy nezaznamenal.

Dát bočníky do - větvě mě taky napadlo, ale podle mě by pak dotoho ještě vlezla chyba úbytku na kabelech.
Ideální by bylo použít nějaký galvanicky oddělený A/D převodník, který by komunikoval po nějaké sběrnici a měl by v sobě zesilovač. Ale to už bych asi chtěl hodně.

Zkusím laborovat s rozdílovým zesilovačem a uvidím.

Mohl bych poprosit ještě o doporučení nějakého A/D 16bit převodníku. Budu to programovat v 16f887

ATtiny25/45/85 nebo ATmega16 mají AD převodníky s diferenciálními vstupy. To by se také dalo použít.

A preco by si mal chciet moc, zapojit napriklad taky MCP3422 s ADUM1250 a galvanicky oddeleny pomocou hociakeho DC/DC 5V/5V za cca 2-3EUR?

Ak to chceš, tak to choď spraviť. Nie je nič v tejto kofigurácii jednoduchšie :slight_smile:

Ten MCP3422 je přesně ono. Věděl jsem, že něco takového musí existovat, jen sem nevěděl jak to najít :smiley:
Díky moc