Ovládání led pásku z mcu - prosba o kontrolu

Ahoj, budu řídit led pásek výstupem z mcu, potřebuji oddělení optočlenem. Pásek má 4 metry a 4,8W na metr, napájení 12V. Rád bych to udělal podle přiloženého schématu. ATMega je napájena 5 volty. Prosím o pomoc s:

  1. Hodnota R2 - navrhoval bych 4,7 k, ale nejsem si jist
  2. Hodnota R3 - provedl jsem výpočet pro hfe 250 /tip121 má až 1000/, Ib je tedy 1,6 A / 250, tedy 6,4 mA. Vbe 1,5 V, R je tedy 10,5 (12-1,5) / 0,0064 = 1640 Ohm nebo menší. Je to správně?

Děkuji. Je něco, na co jsem zapomněl? Díky.

Je to zapojené úplne blbo. Podľa tej schémy bude tiecť do B TIP121 prúd dany 12V/(R2 + R3) a aj to len vtedy ak LED v optočlene nebude svietiť.
A to teda určite nebude 6,5mA.

Optoclen zapoj miesto R2 a R2 daj medzi bazu a emitor TIP121
R2 daj potom kludne 47k,bude služiť ako bezpečnostný vybíjací parazitné kapacity medzi B a E TIP121.

R3 potom bude mat napríklad hodnotu - ak úbytok na zopnutom optočlene zanedbáme:

(12 - 1,5)/ 0.01A = 10,5/0,01 = 1kohm

“uplne blbo” to samozrejme neni. Na co takove drama. Jestli chces 6,5 mA do TIP, tak R3 vyhod a 1k8 dej misto R2.

Ahoj, to, že funguje optočlen vlastně inverzně vím. Ale přiznám se, že jinak jsem to teď nepochopil:) Proud 6,4 mA jsem vypočítal jak jsem uvedl, takže chyba je v nezohlednění R2?

takže R3 je vlastně zbytečné, protože proud do TIP mi omezí už R2, je to tak? A nebude vadit tak malé R2 mezi 12V a kolektorem optočlenu? Myslel jsem, že tam je z důvodu omezení proudu tranzistorem v optočlenu a pro definování “správné” 0 a 1. Ach jo, člověk se pořád učí.

Koukni do datasheetu. Jestli tranzistor optoclenu vydrzi tech 6,5 mA, ale mel by. Jinak je to tak jak pises.

jestli je to toto: “Phototransistor continuous collector current 100 mA”, tak vydrží:)

jo to je ono :slight_smile:

dik

tak prece jen to nebude tak jednoduche a budu potrebovat neinvertujici zapojeni. jde o to ze pasek nesmi svitit kdyz se neco na strane mcu pokazi napr. dojde k poruse vedeni. mate nekdo napad jak na to v kontextu toho zapojeni? neexistuje treba optoclen ktery neinvertuje? dik

edit: napadlo mne použít invertor místo R3 (R3 vypouštím, viz předchozí diskuse), např. 4069, napěťově by to měl zvládnout, ale netuším, zda proudově pro bázi TIP121 - asi by tam pak mezi invertor a bázi TIP121 přece jen měl být nějaký rezistor omezující proud do báze.

pls, help, docela se ztrácím:(

No a co to zapojit takto:
R2 dáš do emitoru toho trandu v optočlenu. Mezi tento emitor a R2 zapojíš R3 a druhým koncem R3 do báze TIPu
kolektor trandu v optočleno přímo na +12V.
Já bych osobně místo toho TIPu použil nějakej FET.

asi bych to udělal takto:(ten buz11 jsem jen tak střelil,protože se mi nechtěl hledat nějakej vhodnější)
schéma 1.png

dík. a jak bych mohl spočítat to R2 u tvého zapojení? ten je tam kvůli parazitním proudům mezi bází a emitorem toho fetu? a do báze žádný rezistor být nemusí?

a ještě bych měl jeden problém - potřeboval bych zajistit, aby proud do led pasku tekl, jen když je tma. říkal jsem si to je trivka, dám tam třeba na +12 a LED pásek fotoodpor, jenže to se bude chovat přesně opačně - bude svítit, když bude světlo. Určitě to nějak jde, ještě musím pohledat.

Řídíš to přece mikrokontrolerem. Tak dej na AD převodník dělič realizovaný pomocí fotoodporu a odporu a snímej napětí na tomto děliči. Programově si pak sám zvolíš, kdy rozsvítit a kdy ne.

jo a ne. řídící jednotka je úplně mimo a nemám bohužel víc vodičů, kterým bych to přivedl do mcu. mám jen šest drátů, 4 mi zblajznou pir čidla a dvě řízení pásku.

Radekpaos: R2 u toho schématu co posílal Tomas dej třeba 10K. Jen to zavírá MOSfet a udržuje ho zavřený. Do gate odpor dávat nemusíš, tranzistor se ovládá jen přiložením napětí na gate (B) vůči source (E). Já tam ze zvyku dávám 100R.

Ten optočlen bude někde u MCU nebo na straně led pásku. Jestli by byl u LED pásku,tak pokud jsem dobře pochopil ten optočlen má vyvedenou bázi. Mám za to ,že když ji přes něco připojíš na GND tak by ten trand neměl sepnout ani když bude LEDkou procházet proud.
Ale chtělo by to vyzkoušet,podrobně jsem kat.list nezkoumal.

dík

optočlen měl být na straně mcu, protože 12V je lepší na delší vzdálenosti. ale když tak bych to zkusil udělat celé jinak.

nešlo by to udělat tak, že bych dal fotoodpor před bázi TIP121 do GND? Když bude tma, tak proud poteče do báze TIP121, když bude světllo,. měl by se poud svést do GND. Nepůjde to ale vlastně do zkratu?

mimochodem proč? nižší teplotní ztráty?

Možná by to chodilo takto.( Ten fotoodpor jsem vybral náhodně jako značku v EAGLEu ) Muselo by se to spočítat a odzkoušet na nepájivce