Vystup PIR modulu do MCU - prosba o kontrolu zapojení

Ahoj,
mám tato PIR čidla / moduly - gme.cz/pir-modul-sb00622a-2-p754-295. Tento PIR modul dává výstup shodný s napájením modulu s maximální zátěží 100mA. Když je PIR modul sepnutý (tedy detekuje pohyb), tento výstup je funkční, jinak ne. No a má myšlenka, viz přiložený obrázek, je následující.

PIR modul bude napájený 12 V (z důvodů jiné části obvodu). Výstup z PIR oddělím optočlenem 4N35. Výstup z optočlenu bych připojil takto:

na vstupní pin mcu (ATMega8 napájená 5V) kolektor
na gnd mcu emitor (tedy zapojení se společným emitorem)

Hodnotu odporu R1 jsem spočetl na 1082 V (If 10mA, úbytek na diodě typicky 1,18 V dle datasheetu, snad jsem odečetl dobře).

Toto zapojení jsem si navrhl proto, že běžně na mcu spínám pin vůči zemi. A teď pár otázek pro chytřejší, než já (což jsou zde skoro všichni, já jsem pořád lama):

  1. bude to fungovat? Vím, že to bude inverzní, když PIR bude nesepnuté, tak vstupní pin bude propojený

  2. není potřeba někam mezi gnd a vstupním pinem dát ochranný/oddělovací rezistor, zejména aby se nespálil tranzistor v optočlenu? Viz R2. Jaká by pak měla být hodnota? To mi vůbec není jasné.
    Odhad je cca 4,7 K

Nebo budu muset jít cestou druhého schématu, pak vedle toho, zda to bude fungovat nevím, jaká by měla být hodnot R2 (tedy Rl pro optočlen) a R3, pokud tam vůbec musí být.

Děkuji za jakékoli komentáře.


Já bych to zapojil podle obrázku 2 s tím že vynechám R3 a R2 dám 4k7.

a je pro to nějaký důvod? proč varianta 2? mne přijde zbytečně složitější.

Důvod je jednoduchý, při variantě 1 bys při uzavřeném tranzistoru v optočlenu neměl definovánu logickou úroveň na vstupu MCU. Odpor R2 zajistí log1 na vstupním pinu při uzavřeném tranzistoru.
Toto neplatí pokud jde na daném vstupním pinu daného MCU zapnout zdvihací rezistor.

Podle mne by to šlo i podle obr.1 když vynecháš R2 a zapneš vnitřní PULL UP odpor.

Díky, a hodnota R1 je OK? Díky.

Ještě dotaz, když ho vypustím, tak nehrozí, že se spálí mcu vstup? Proud nijak nebude omezován nebo se pletu?

Vadit by to mcu nemělo,běžně takto spínám proti GND mikrospínačem.

já vlastně taky:) dík.