Shift registry - HC4094

Zdravim, koupil jsem si pár 8 bitových shift registrů a mám pár otázek které se mi v datasheetu nepodařilo vyčíst, ale určitě tam budou.

Připojil jsem registry k VCC +5V ale na výstupu mám 2V (nejspíš v nějakém intervalu registry blikají takže tech 2V bude střída) a zajímalo by mě, jak mohu dostat ven celých 5V.

Dále jsem si všimnul, že jsou tam dva piny navíc, Qs1 a Qs2, jsou to piny které předávají dalším shift registrům data a clock nebo jsou to piny k tomu abych z nich mohl číst bajt na výstupech?

a naposled, jak se zde vybírá prvek do kterýho chci posílat data? Dejme tomu že chci obshluhovat 24 výstupů, k tomu potřebuju 3 tyhle součástky ale já chci do každého zapsat jinou informaci. U jinych jsem na to viděl pin CS (cable select?) tady není. Mohu to udělat třeba tak, že data pošlu všude ale LATCHnu prostě jen ten do kterýho to patří?

pro vyznání se v datasheetu - CP je clock a STROBE je latch
datasheet: ww.7u.cz/4094.pdf
(nešlo mi jej poslat přílohou)

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
4094.pdf (52.1 KB)

A co OE ? Máš ho připojený na VCC ?

Nejdříve jsem ho měl na pinu a hodil jsem tam log1 při prvním sepnutí latch, ale nakonec jsem ho stejně dal fixně na VCC a výsledek byl stejný 2V na výstupu.

Jo muzes, pokud budes ovladat kazdy STR zvlast. Pokud je budes mit v serii tak vdycky musis poslat 24 clocku aby data dorazili tam kam patri takze je jednodussi ovladat vsechny STR najednou. Pokud bys ty registry zapojil paralelne, staci 8 clocku a muzes mit rozdelene STR. Tak si vyber…

OE musi byt H
STR je aktivni v H
CP je aktivni z L -> H

Tak jsem ty shift registry rozchodil ale ne zcela mi vyhovují. Můžete mi poradit, jaké jsou pro vás nejlepší? Bylo mi řečeno ať si raději koupím 74HC595, tak jsem si řekl, že se optám ještě tady. Očekávám jen to, aby na výstupu toho registru bylo 5V a nemusel jsem přidávat žádné “bias resistors”. Takže, pokud to chápu dobře, požaduju aby měl shift register pull up resistor. A taky aby pracoval s 5V z atmegy, to je ale asi samozřejmost.

Co konkretne ti nevyhovuje ? Protoze na shift registru hoto moc nevymysliš. Jeste muzes pouzit PCF8574 ale komunikuje pres I2C a potrebuje pull up rezistory.

Osobně používám nejčastěji 74595. Pokud s nimi řídím LED displej (nebo LEDky všeobecně), dá se OE vstupem pomocí PWM řídit jas celého displeje. Nepotřebuje žádné rezistory kolem sebe a v HC provedení chodí jak na 5V, tak na 3,3V.

Když se koukneš na blokovej diagram 4094 a 74595, tak se prakticky neliší. PCF je samozřejmě něco trochu jinýho. Je marný spekulovat, když nevíme k jakému účelu to chce…

Otazka je ci nepouzil CMoS 4094 ten velke prudy neda 74 hc4094 ten uz by nejake ledky potiahol, ale treba pozriet datasheet. Tych 5 V tam nemas ani bez zataze? Daj tu ten podprogram pre ovladanie IO ci to mas dobre napisane.

zdrojovy kod najdes tu https://forum.mcontrollers.com/t/rozsvecovani-matice-led-s-posuvnymi-registry-vzorovy-kod/3069/1

Mám to též na rozsvěcování ledek. Bez zátěže jsem tam tech 5V měl, ale po připojení ledky to spadlo na 2V. Což mi v tomhle případě nevadilo, potřeboval jsem 2V, ale dopředu jsem chtěl plánovat s něčím, co by mi po zátěži tak nespadlo. Ale jak čtu fóra, asi je to normální a je na mě abych to ošetřil.

Program myslím mám v pořádku, něco takového jako jsi mi poslal jsem napsal.

Balů, myslím že dám na tebe a pujdu do tech 74595.

Dufam, ze mas v serii s LED odpor. Aspon viac ako nejakych 220R. Ak nie, tak potom si treba nastudovat zaklady elektrotechniky a dakovat bohu zastupenom vyrobcami suciastok, ze Ti 4094-ka alebo 595-ka neodisla do kremikoveho neba. Ak Ti vystupne napatie na budici padne z 5V na 2V, je to neklamne znamenie, ze je s navrhom zapojenia nieco silne v neporiadku. A to sa vyjadrujem v celku kulantne. Posli sem schemu, nech to vieme posudit. Ale podla vsetkeho to mas dost blbo zapojene.

Přesně, taky nechápu tychle snahy nahrazovat opravdové led drivery “nějakou ojebávkou”, obzvlášť když např. MAX7219 stojí vyloženě pár šušňů.

Ebay odkaz

Já teda nevím, ale cca 100,- Kč bez DPH za MAX7219 mi nepřipadá jako “pár šušňů”. Obzvlášť, když 74HC595 je za cca 3,- Kč (SMD) nebo 5,- Kč (klasika). Za pár šušňů je třeba SCT2168 za 8,- Kč, ale vyrábí se pouze SMD verze. Má SPI interface, nastavitelnou regulaci proudu (LEDky nepotřebují vlastní omezovací odpor) a možnost PWM řízení jasu LEDek. Kromě řízení proudu (u LEDek musí být omezovací odpor) tohle umí i ta 74595-ka. Takže kdo se bojí SMDček, tak má na výběr 74595-ky za 5,- Kč nebo MAX7219 za 100,- Kč. Případně samozřejmě jiné “nějaké ojebávky” v podobě logických obvodů, případně přímo pinů mcu.

P.S.: Ten odkaz na Ebay jsem přehlídnul, já hledal v našich končinách.