AVR ATmega32 - Programování přes RS232-USB převodník

zdravím, koupil jsem si tento převodník elektrokoutek.cz/upload/AVR-programator.gif a program šel vpohodě vyslat do Atmegy32, jenže přes ten převodník nejde nic, ani toto schéma, pak jsem zkoušel pomocí bootloaderu abych mohl programovat po RX a TX to také nefungovalo, tak nevím. Chci se zeptat jestli toto už někdo řešil jestli je to vůbec možné aby to takhle pracovalo… Protože jinak jsem asi vyhodil peníze a můžu jít koupit rovnou ISP-USB programátor…
Díky moc za odpovědi, a předem se omlouvám jestli to mám špatně umístěné nebo se to tu už řešilo.

:arrow_right: administrator: přesunuto z “AVR”

:arrow_right: administrator: přejmenováno z “Programování přes RS232-USB převodník”

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory

ked si skusal programovat cez bootloader, mal si medzi atmegou a USB prevodnikom nieco ako max232 na zmenu napätovych urovni ?
ked si skusal programovat s tym ponyprog, mal si spojenu zem usb a toho ponyprog programatora ? pouzivam podobny prevodnik z usb na rs232, ale len na komunikaciu, cize RX TX a funguje to fajn, no mam tam aj ten MAX232.
//EDIT: tak ma napadlo ze spajat GND USB a toho ponyprogu nieje najlepsi napad. Ked som zacinal s atmegami, tak som si postavil devboard z Matouskovej knihy pre atmegu 16. Programovalo sa to cez serovy port, podobny principom ako funguje ten ponyprog. Vtedy som pouzival USB->RS232 prevodnik, takze aj programovat cez ISP sa s tym prevodnikom da…

Asi bych jako první vyzkoušel komunikaci s nějakým naprogramovaným mcu, jestli vůbec šlape. Kromě toho potřebuješ ještě konvertovat napěťový úrovně RS232<->TTL třeba MAX232.

Nebo jednodušeji použít nějaký USB RS232 převodník přímo v TTL úrovních. Třeba s obvodem FT232 nebo MCP2200. Osobně používám MCP2200 a nebyly s ním zatím nikdy žádné problémy. Obvod stál cca 40 Kč, k tomu krystal, 6 kondíků, 2 odpory, 2 LEDky, USB konektor a pinová lišta. Přidal jsem k tomu trochu práce, mám na stole perfektní USB<->TTL UART převodník s cenou cca 100 Kč.

A úplně nejjednodušší test : propoj drátkem RX a TX piny a třeba terminálem pošli něco ven. To, co odešleš musíš dostat zpátky. Pak teprve zkus komunikaci s mcu. Můžou to být třeba jenom špatně nastavené rychlosti…

A do třetice : Tohle taky šlape prima. Taky ho mám s používám. aukro.cz/prevodnik-usb-rs232-uar … 71746.html

Programátory Ponyprog s převodníkem usb-com nefungují.

S převodníkem bude chodit třeba programátor AVR910
serasidis.gr/circuits/avr_isp/avr_isp.htm

nebo bootloader.

To, že nefunguje Ponyprog je možné, ale není důvod, aby nefungovalo programování pomocí Bootloaderu.

OK to s tím propojením rx a tx na převodníku určitě zkusím, jinak s úrovněmi problém nebude, scháněl sem se po informacích o tom převodníku a je to založený na tom FT232, a co psali tak vstup tedy RX a podobné, dokáže zpracovat normální RS232 úroveň tedy nějakých těch 15V ale co se týče vysílání tak umí akorát úroveň TTL, z USB víc než 5V nedostane… jjo zkoušel sem ponyprogem, neuspěšně, pak sem zkoušel přes avrdude taky nic, a pak teda ten bootloader + program k tomu And-Load, měli sme ve škole takový kity EVB4.3 a tam to právě bylo spojený přes tenhle převodník a s tím bootloaderem a programem AND-Load to chodilo…

no zkoušel sem teda spojit rx a tx na převodníku, a přes putty sem sledoval terminál no a když mám drátky spojený tak to co píšu na klávesnici to se ukáže v terminálu a když je rozpojím tak se tam nic dalšího nepíše, takže převodník funguje…

no pokial je to USB->RS232, ako je napisane na stranke GME, tak ten prevodnik sice pouziva FT232RL, ktory ma TTL vystup, ale podla zapojenia uvedeneho v DS ftdichip.com/Support/Documents/DataSheets/ICs/DS_FT232R.pdf (str.27) by tam mal byt este prevodnik TTL->RS232. Takze si zaobstaraj MAX232, alebo ten prevodnik vypitvaj a pripoj si TX a RX z MCU priamo na ten FT232RL cip (podla toho DS na str.30).

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
DS_FT232R.pdf (771 KB)

jojo asi v tom byl problém, dal sem k převodníku max232 a najednou to komunikuje, funguje i bootloader, ale mám problém že pokaždé když přes bootloader nahraju program tak se přemaže i bootloader takže po nahrání programu už nic dalšího nenahraju jenom zase po ISP znova bootloader,
Kde se dá toto ošetřit ? popř, jaké lock/security bity mám zapnout ? moc díky…

To vypadá buď na špatně napsanej nebo špatně umístěnej bootloader. Nebo jenom špatně nastavený pojistky. Co používáš za procesor ?

ATmega32-16PU, viděl bych to na ty pojistky, s tím umístěním nevím, ponyprog zapisuje jako celek takže adresy kam se má zapsat už sou natvrdo daný z překladače, takhle si to aspoň myslim.

už sem na to přišel, jsou to bity BOOTLOCK11 a 12, a pak je taky nutný zaškrtnout bit BOOTRST, aby se bootloader zavedl při restartu a přijmulo to tak program.
Todle mi pomohlo :http://www.alvidi.de/data_sheets/bootloader_en.pdf
jinak díky všem za účast že poradili :wink:

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
bootloader_en.pdf (1.72 MB)