Napájení: 9V napájecí zdroj, 5V pro ATMega8, 3,3V pro modul

Právě navrhuji svoje první schema a potřeboval bych poradit s napájením. :slight_smile: Jde o to, že mám ATMegu8 a ještě jeden modul. ATMega si samozřejmě bere 5V a modul má napájení 3-3,3V. Můj plán je takový- vezmu si 9V baterii a těch 9V napojím na 7805, čímž bude napájena ATMega8. Poté si opět vezmu 9V a připojím je na LE33CZ, což je regulátor napětí na 3,3V, čímž bude napájen modul. Zdá se mi to prosté, že to takhle prostě může být, ale jelikož je to má první zkušenost, rád bych se vás zeptal jestli na tom není nic špatně :slight_smile:.
Budu rád za všechny odpovědi, a omlouvám se, právě teď jsem poprvé stáhnul Eagle a ani nevím kde co pořádně je, proto nemám schéma.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Můžu takto napájet?"

LE33CZ bych dal asi na výstup tý 7805ky, ať to nemusí srážet z 9 V ale z 5 V. Maximální napětí LE33CZ je 20 V, takže jestli se nemýlím je to asi jedno jak to uděláš.

Áno, napájanie je tak prosté :slight_smile:

už menej prosté je, či komunikácia medzi 5V MCU a 3,3V niečím vôbec pobeží bez shift-level translátorov. Ak IO toho 3V sarsámu nie sú 5V tolerant, tak máš čo robiť :slight_smile:

Taky jsem si říkal ale funguje to :slight_smile:. Dobře tak děkuji. Jenom procházel jsem datasheety a snad sem dobře vyčetl že 7805 může dát přes 0,5A? Mám tm jen pár LEDek takže to vůbec nebudu potřebovat ale jen ze zvedavosti.

7805 od slušného výrobcu v púzdre TO220 dá štandartne 1A.
V tom problém nieje.

Problém ale môže byť, že keď na vstup takej 7805-ku v púzdre TO220 dáš 9V a budeš z nej odoberať 0,2A, výkonová strata na nej bude 0,8W. A to je tepelný výkon o ktorý sa dá bezpečne popáliť prst. Preto pri lineárnych stabilizárotoch obzvlášť treba mať na pamäti dobré chladenie.

Mám tam 12 LED, 3 na jednom pinu paralelně. Takhle pro 4 piny. Vždy bude max na +5V jen jeden pin. To by snad nemuselo brát moc. jinak znovu velice děkuji za vaše rady, už se do toho pustím. :slight_smile:

A s akým prúdom cez tie LED počítaš? Aký majú úbytok na prechode a s akou hodnotou odporu chceš určiť prúd cez tie LED?

U těch LEDek o úbytku moc nevím jelikož jsem si je kupoval v obchodě se součástkami jen tak. Jsou to klasické 5mm zelené, žluté a červené, bez ohledu na barvu jsem před každou trojici paralelních LED zapojil odpor o hodnotě 330 ohmů (začínám mít pocit že jsem udělal blbě). Co teď tak koukám na GME tak úbytky jsou ještě větší než jsem počítal.

Jestli začínáš jako jsem začal já, tak nahoře na fóru máš nabídku českých knížek, kde je hodně věcí popsaných od začátku. Včetně příkladů a software. Pochopíš spoustu věcí. Radek

je normální uvažování, když mám zdroj 12-15 V (čínskej adaptér), předpokládaný odběr 0,3 - 0,5 A a napájím tím embedded zařízení s 5V logikou a kvůli výkonovým ztrátam ty nároky zmírním 9V předstabilizátorem?
Tedy jako výše kolega dva stabilizatory za sebou? :smiley:
Řeším teda cenu velkej chladič jeden stabilizator vs dva stabilizatory s menším chladičem

Co spíše použít nějáký step down konvertor z 15 V na 5 V?

Ak potrebujem 5V napr. 0,5A a mám na to k dispozícii 15V, potom bude výkonová strata na stabilizátore 5W= (15-5) * 0,5 + výkonová strata samotného stabilizátora

Ak to rozdelím na dva stabliziátory, napr,. 9V a 5V, potom kupodivu budem mať výkonovú stratu

P= (15 - 9) * 0,5 + (9 - 5) *0,5 + 2x výkonová strata samotného stabilizátora

P = 0,5 * (6 + 4) + 2x výkonová strata samotného stabilizátora
P = 5W + 2x výkonová strata samotného stabilizátora

okrem toho, že potrebujem dva chladiče o celkovej efektívnej ploche rovnakej ako v prípade jedného stabilizátora zvýšil som si jalovú spotrebu druhým stabilizátorom.

Ale možno sa niekomu zdá, že dva menšie chladiče dajú menej tepla, ako jeden poriadny. Môže to byť podobný pocitový efekt ako s poldecákom. Vždy, keď sa naň pozerám neverím, že sa doň môže zmestiť 50 kociek - každá s hranou 1cm. Voľným odhadom je to vylúčené, ale prax je v skutočnosti iná :slight_smile:

Nevím, jestli jsem to pochopil správně, ale nějak nechápu proč dvě napěťové úrovně 5V a 3V ? Nebylo by lepší MCU napájet také ze 3 voltů, žímž VÝRAZNĚ snížím spotřebu MCU ? A jedinou 3V hladinu udělat nějakým spínaným zdrojem a netpotit tam 7805-kou? Pak by nebyl problém s napájením z baterie (3 tužkovky AA nebo AAA).

Taktéž si myslím, že by stačilo jen jedno napětí. 3V rovnou ze dvou tužkových baterek a místo ATmega8 použít nějaký ze skupiny piko power, např. ATmega88PA. Rozhodně by mne nebavilo kupovat baterky každých 14 dní. Stab. 7805 má spotřebu kolem 2 mA naprázdno!
Také lze použít 1 baterii 1,5V a step up měnič na 3V nebo 3.3V. (viz. IO maxim).
Zkus se podívat i na různé akumulátory (lithium polymerové) do mobilů. Jejich napětí je cca 3,7V.