Začátky v MPLAB X + komp. CCS ?

Zdravím znalé pány i dámy, jsem zejména analogový kutil, snažím se začít s PIC 8bit (spíše míň nožičkovými) + C, dříve jsem udělal pár blikačů v assembleru a v této souvislosti bych požádal o pár rad…možná jich časem nebude pár… Jako studijní literaturu jsem si pořídil Programování osmibitových MCU PIC v C, kde se používá MPLAB a CCS.
Nainstaloval jsem MPLAB X a šupl tam XC 8, nicméně jsem zjistil, že s progr. v CCS není kompatibilní, vlastně pokud se týká C, tak to jo, ale v nastavovaní a ovladani HW (jen namátkou jsem si všimnul, že např. v CCS stačí pro nastavení pinu do horní úrovně použít otput_high (PIN_C1) u XC 8 musím nastavit TRIS a pak na příslušný port hodnotu nastavit).
Proto jsem nainstaloval kompilátor CCS, nicméně asi pak v MPLAB X nepůjde plně využít kontroly syntaxe a kontextových nabídek – doplňování kódu a navíc na funkce v CCS MPLAB upozorňuje výkřičníky na levé liště editoru, nebo lze tyto funkcionality pro CCS nějak nastavit?
Jsem před rozhodnutím, co začít používat, pro CCS mám literaturu, MPLAB zřejmě líp spolupracuje s XC (např. upozornění, že píšu nesmysly není k zahození). Nepodařilo se mi najít nějaký přehledný seznam funkcí XC, oficiální příručka je rozsáhlá a nepřehledná. Předpokládám, že nějaká pomůcka pro konverzi prog. CCS do XC není. Co byste doporučili.
Dovolím si zde dát obraz z MPLABU, kde jsem zkoušel prográmek blikání led po stisku tl, kompilováno CCS, zde jsou vidět upozornění na špatnou syntaxi, kompilace OK, ale v simulatoru to nejede jak by mělo, nejnižší bit PORTU D by měl pravidelně měnit svoji hodnotu (RC0 je nastaven na nízkou úroveň), po zapnutí a vypnutí simulatoru, někdy zůstane v 1 či 0. Když jsem zkoušel asm, tak když se prováděl prog, skákal řádek po řádku, který se zrovna prováděl, tu nic, zřejmě něco nenastaveno, nevím. Díky.

cau. ccs uz pouzivam nejakou dobu . mam ale mplab 8.92 a ccs nakou 4 + nevim presne ,vse funguje, 5 verze nejak nefunguje…, v mplab x my to taky neslo … + nelibilo + hrozne ovladani . asi tak.