Jaký vybrat mikrokontroler

Chtěl bych se začít zabývat mikrokontroléry ( v současné době jsem něco málo
pracoval s obvody CPLD od firmy Altera, ale tyto obvody jsou poněkud drahé
a pro mnoho aplikací nepoužitelné, proto bych se chtěl orientovat na nějaké
mikrokontroléry ), ale nevím, pro jakou platformu ( výrobce ) se mám
nejlépe
rozhodnout ? Proto bych Vás chtěl požádat o pomoc s tímto rozhodnutím.
Potřeboval bych poradit, na jakého jakého výrobce mikrokontrolérů se
orientovat
s přihlédnutím na dostupnost mikrokontrolérů a jejich vývojového prostředí,
popřípadě na cenu vývojovch kitů( abych se nemusel zabývat jejich výrobou ).
Připadá mi, že nejrozšířenějšími typy jsou mikrokontroléry od firmy ATMEL
a Microchip, ale je i mnoho jiných ( ZILOG, Freescale, SGS Thomson, NEC )
a pokud jsem se někoho ptal, který mikrokontrolér vybrat, tak každý mi
doporučil
ten typ, se který pracuje :frowning: . Programování bych chtěl provádět v
programovacím
jazyku “C”, proto bych chtěl také přihlédnout k vývojovému prostředí a k
použití
nějakého ( nejlépe freewarového ) kompilátoru.
Je jasné, že ze začátku bych zkoušel pouze nějaké jednoduché aplikace s tím,
že bych postupem času přešel k aplikacím složitějším a z tohoto důvodu
bych si
chtěl pokud možno vybrat výrobce mikrokontrolérů už nyní.
Budete-li ochotni, prosím o doporučení i nějakého konkrétního vývojového
prostředí pro mikrokontrolér ( včetně hardwaru ).

Ještě jednou se omlouvám, za neskromný dotaz a předem Vám moc děkuji za
pomoc
v tomto pro mě složitém rozhodnutí.

Cakal si, ze ti niekto odporuci procesor s ktorym nepracuje a ten s ktorym pracuje bude hanit? ASpon vidis, kolko dobrych procesorov od roznych vyrobcov sa na svete poflakuje.

Ja ti mozem len doporucit to s cim pracujem. Ked som zacinal, mal som podobne poziadavky ako ty a to je praca v C, dostupnost procesorov a dobra cena za slusny vykon a periferie. U mna vtedy zvitazila volba ATmega8/32/128 a do dnes toho nelutujem. AVstudio je v celku OK a k nemu pouzivam GCC.

Prajem vela uspechov.

Martin

Za dotazy se neomlouvá, fórum je tu od toho, aby se každý mohl zeptat na cokoliv. Omlouvám se ale já - tvůj příspěvek jsem přehlédl, jinak bych ti na něj už dávno odpověděl.

Taktéž jako Martin ti poradím to, s čím sám pracuji - Microchip. Velká síla Microchipu je v tom, že funkce jsou orientovány na registry a ne třeba jak to je u Motoroly, kde je vše jasně orientováno na instrukce. Díky tomu se u Microchipu velmi dobře pracuje v assembleru, ale to ty jak píšeš, asi moc nechceš. Řekl bych, že vývojové kity jsou oproti ostatním výrobcům celkem levné. Kompilátor je vyvíjen přímo Microchipem a je tedy naprosto free.

Taktéž přeji hodně úspěchů a doufám, že nezanevřeš na toto fórum, když se ti dostalo odpovědi takto pozdě :slight_smile:.

Tak pokud bych měl také uvést co používám, byl by to pěkný seznam výrobců. V zásadě každý výrobce má ve svých procesorech “něco extra” a proto pokud to s vývojem myslíte opravdu profesionálně, rozhodně se nevažte jen na jediného.

Já sám používám většinou na jednoduché věci a na web procesory PIC. Na složitější věci potom Atmegy a na velké celky buď ARM7, nebo ARM9 s Linuxem. Jinak zase pokud potřebujete velmi nízký odběr, podívejte se spíše na Texaskou řadu MSP430. Jindy zase vyvstane úkol/zakázka kdy je vhodné použít obvody Cypress pro jejich přednosti a nebo eCOGy pro jejich cenu, SDRAM a velký počet komunikačních linek.

Jak říkám, každý procesor má něco do sebe a vždy je potřeba zvolit ten nejvhodnější a ne se omezovat jen na to jak tu někdo napsal, že se kdysi dávno naučil jeden typ a je s ním spokojen do dnes. Tímto přístupem by jste v životě daleko nedošel.

Zdeněk Novotný pandatron.cz