Bočník - měření proudu - teplota a tolerance při zahřívání

Ahoj,
patral jsem ale nenasel informaci. Merim na bocniku 0.1R/5W 5% tolerance proud pri pokojove teplote (23C) a napeti z bocniku zesiluji pres LM358 na vstup jednocipu. Jak moc se bude lisit namerena hodnota treba pri okolni teplote -10C ? Jeste doplnim informaci, mereny proud je 0 - 5A.
Pokud by se namerena hodnota lisila “dramaticky”, treba o vice jak 3%, tak me napadlo ze bych meril okolni teplotu a podle nejakeho vzorce prepocitaval hodnotu.
Diky za info, odpoved, radu.
Standa

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "bocnik - mereni proudu - teplotna"

Ahoj, změna se dá teoreticky předpovědět podle toho, jaký udává výrobce teplotní koeficient toho odporu. Např. 25ppm už je pro mě poměrně teplotně stabilní, ale jsou i lepší. Ten tvůj bude řekl bych minimálně o řád horší. Pokud by měl alespoň 300ppm tak by takováto změna způsobila odchylku míň než procento…pokud umím správně počítat (o tomto silně pochybuji :smiley:)

Tim myslis mene jak procento na kazdy 1C ? Tzn. pri rozdilu teplot napr. 15C by mohla byt odchylka az 15% pri mereni ?

Pouzivam gme.cz/rr-w5-0-10r-p114-118 a tam pisou 400ppm.

Myslel jsem míň než procento v rozsahu -10 až +23 stupňů celsia. Nezaponeň ale, že se ti bude průchodem proudu bočník zahřívat takže na něm bude teplota spíše větší než je okolní.

Diky za info.

Ved ta teplotna stabilite je dana vyrobcom.
Napriklad 400ppm/1°C. To znamena, ze pri zmene teploty o jeden stupen sa moze zmenit hodnota odporu o 400ppm z hodnoty.

Co je ppm sa dozvies napriklad tu:

cs.wikipedia.org/wiki/Parts_per_million

takze ak 1% je 10000ppm, potom pri zmene o jeden stupen sa zmeni hodnota R maximalne o 0,04%. Pri 20°C to bude maximalne 0,8%. Ale zmena odporu od teploty nebude urcite linearna. Nazdavam sa, ze situacia by mala byt v sirsom teplotnom rozsahu lepsia ako jednoduche nasobenie °C x ppm.