5V napájení a PWM po 10-15m kabelu

Ahoj
Mám tenhle problém.
Mám projekt, kde mám řídící jednotku s mikrokontrolérem, která řídí malé modelářské servomotory (PWM 50Hz, napájení 5V).
Problém je, že z té jednotky tahám vedle drátů s pwm i napájení (stabilizované 5V z 12V) pro servomotory po dlouhým kabelu (dejme tomu 10-15m).
Předpokládám, že posílat řídící 50Hz PWM po tak dlouhém stíněném kabelu problém nebude…až se dostanu příští týden k osciloskopu, tak si to experimentálně proměřím.
Ale problém určitě bude u napájení, ne? Při točení servomotory by hrozilo jejich zničení.
Dalo by se vyřešit, že bych k servomotorům připlácl další tišťák s 5V stabilizátorem a po tom dlouhým kabelu tahal 12V rovnou z napájení řídící jednotky? Nebo tahat stabilizovaných 5V z jednotky a u servomotorů mít kapacitní filtry?

Nějak jsem nepochopil to “Při točení servomotory by hrozilo jejich zničení”. Myslíš, když tam bude malé napětí, že shoří? Každopádně, záleží na odběru těch motorků. Osobně bych to však řešil sólo zdrojem z 12v na 5V u motorků, protože úbytek na kabelu určitě nějaký bude. Používáš na přenos nějaké UTP-éčko? Pokud ano a máš těch motorků víc a posíláš jim PWM, použij ke každému vždy jeden kroucený pár. Jedna žíla GND a druhá PWM. Další pár na +12V a další na GND. Zbyde Ti ještě jeden pár buď na další posilnění napájení nebo na nějakou identifikaci dojezdů. Ten stíněný kabel na tu vzdálenost asi nebude nutný.

díky za odpověď
ty malé servomotory jsou dva a jsou v konstrukci malého antenního rotátoru, takže by neměli tahat nic těžkýho (něco na úrovni laserového ukazovátka).
UTPčko (nebo stíněný STP) bylo první, co mě napadlo. Jde o to, že na 5V stabilizátoru pro řídící jednotku budu pálit výkon na chladiči a dalším stabilizátorem 12->5V zvlášt pro servomotory by to znamenalo další chladič… Proto pokud by to šlo, rád bych se tomu vyhnul. Spínaný zdroj jsem vzhledem k tématu projektu musel zavrhnout.
Někde na rcgroups.com jsem četl téma, že na dlouhých napájecích kabelech pro serva mohou při velké zátěži vznikat špičky, které by mohli servomotory poškodit. :unamused:
Pokud je ale fakt, že jediné co řeším jsou zanedbatelné úbytky napětí, které ve výsledku trochu zpomalí otáčení serva a nic jiného, tak bych měl být v klidu a nic neřešit. :slight_smile:

Ják pálit výkon ?? Použij spínanej regulátor.

Je třeba použít lineární stabilizátor, protože je to aplikace pro radioamátery a ti o spínacích zdrojích ví svoje.

Tomu uplne nerozumiem. Co to znamena “vediet” svoje.

Skvele zdroje su s A8498 alebo MC33063. Jednoduche, spolahlive a odolne.
Ak niekomu vadi spinany zdoj na mieste serva, tak miesto 12V vzdialene miesta napajaj 8V. 7805 ma ubytok 1,4-2V a tak Ti ostane az 1V na ubytok na kabloch. Vykonova strata na 7805 bude minimalna.